وزارت بهداشت: واکسیناسیون VIP نداریم

به گزارش مجله گذر عمر، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نمی گردد و جز برای کادر درمان و سالمندان که در معرض خطر قرار دارند، واکسیناسیون وی آی پی (VIP) برای افراد و اقشار ویژه نخواهیم داشت

وزارت بهداشت: واکسیناسیون VIP نداریم

پیش از این درخواست هایی برای در اولویت قرار دریافت هنرمندان و نیروهای پلیس در واکسیناسیون مطرح شده بود.

درخواست بعضی هنرمندان با مخالفت روبه رو شد.

اما دو روز پیش سردار حسین اشتری درباره اختصاص واکسن به ماموران پلیس گفت: ماموران پلیس بعد از کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا قرار داشته و دارند، به همین دلیل به وزارت بهداشت و وزیر محترم بهداشت اعلام کردیم که ماموران ناجا را نیز در اولویت قرار دهند و ایشان هم پذیرفتند.

کیانوش جهانپور روز یکشنبه در توییتر نوشت: تلقیح واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندان و جانبازان مقیم آسایشگاهها در هفته جاری به 110 هزار دوز خواهد رسید، تزریق واکسن افراد مشمول فاز1 تا نوروز انجام می گردد، هیچ تغییری در اولویت بندی برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد، VIP نخواهیم داشت، لطفا تقاضا نفرمایید.

با سخنان امروز کیانوش جهانپور معین نیست واکسیناسیون نیروهای پلیس چگونه خواهد شد. احتمالا اگر وزارت بهداشت با درخواست پلیس موافقت کند اقشار دیگر همچون بانک ها، بیمه ها، تاکسیرانی، آموزش و پرورش و... که کارکنان آنها در ارتباط مستقیم با مردم هستند نیست چنین درخواستی را مطرح نمایند.

قرار است امروز 250 هزار دوز واکسن سینوفارم اهدایی چین وارد کشور شد. تا به امروز دو محموله واکسن اسپوتنیک وی محصول شرکت گامالیای روسیه وارد کشور شده است، محموله اول شامل 20 هزار دوز و محموله دوم شامل 100 هزار دوز واکسن بود که برای واکسیناسیون 60 هزار نفر(هر نفر دو دوز) کفایت می کرد.

واکسیناسیون کرونا در ایران همزمان با دهه فجر و از روز 21 بهمن با واکسیناسیون حدود 10 هزار نفر از کادر درمان با اولویت کارکنان بخش های آی سی یو آغاز شد.

بعد از آن بر اساس اعلام وزیر بهداشت، واکسیناسیون حدود 100 هزار نفر از کادر درمان در مرحله دوم واکسیناسیون آغاز شد که البته در این مرحله قرار است علاوه بر کادر درمان گروه های آسیب پذیر دیگری از جمله سالمندان، معلولان و جانبازان نیز مشمول این واکسیناسیون قرار گیرند. بر همین اساس واکسیناسیون سالمندان نیز از روز پنجشنبه هفتم اسفند با حضور وزیر بهداشت در آسایشگاه سالمندان کهریزک آغاز شد.

سازمان غذا و دارو تا به امروز برای پنج واکسن خارجی مجوز مصرف اضطراری صادر نموده است، اولین آنها واکسن اسپوتنیک وی بود . بعد از آن مجوز مصرف اضطراری برای سه واکسن دیگر شامل واکسن کوواکسین ساخت موسسه باهارات بیوتک هند، واکسن آسترازنکا - آکسفورد فراوریی R-pharm روسیه و واکسن آسترازنکا - آکسفورد ساخت شرکت SKBio کره جنوبی را صادر کرد.

آخرین واکسن خارجی که سازمان غذا و دارو برای آن مجوز مصرف اضطراری در ایران صادر نموده، واکسن شرکت سینوفارم چین است. سازمان غذا و دارو چهارم اسفند مجوز ورود و مصرف اضطراری مشروط واکسن BBIBP-corV ساخت شرکت سینوفارم چین را صادر کرد تا سبد خرید مستقیم واکسن کرونا در کشور از پنج منبع خارجی معین گردد. علاوه بر کوشش برای فراوری واکسن کرونا در کشور که به گفته وزیر بهداشت بهار سال آینده وارد بازار می گردد. واردات حدود 16.8 میلیون واکسن از سبد کوواکس نیز قرار است در بهار سال آینده به کشور انجام گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 552

به "وزارت بهداشت: واکسیناسیون VIP نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: واکسیناسیون VIP نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید