شناخت علل استرس زا برای بچه ها

به گزارش گذر عمر، ترس از کرونا، فشار تحصیلی، مسائل خانواده، عدم ارتباط با دوستان و از دست دادن دوست و یا عزیزی را می توان از عمده علل استرس زا و یا ایجاد کننده اختلال در رشد و تکامل بچه ها برشمرد.

شناخت علل استرس زا برای بچه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ، بچه ها همانند بزرگسالان دارای احساسات هستند و اختلالات رفتاری و خلقی را نیز درک می کنند و از طرفی استرس و اضطراب به عنوان نوعی از اختلالات عصبی که علایم ناخوشایند و اثرات مخربی می تواند بر جسم و روان هرکس و در هر دوره سنی، ایجاد کند، بچه ها نیز از تاثیرات این علائم بر روی اعصاب آنان مستثنی نیستند.

متخصص روانپزشک و مشاوره کودک و نوجوان گفت: استرس از جمله عوارض درونی به شمار می رود که در واقع واکنش عصبی نسبت به فشارهای محیطی و ناتوانی در برابر رفع آنها است.

مهشید رابطیان اضافه نمود: استرس و اضطراب در مدت زمان طولانی و یا به شدت زیاد در هر دوره ای عوارض و پیامدهای ناخوشایند بسکمک دارد و از این رو این عوارض در دوره کودکی از اهمیت بیشتری برخوردار است به نحوی که مغز و بدن کودک در این دوران در حال رشد و تکامل است و استرس می تواند در فرایند رشد، اختلال ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این ایام موضوع ویروس کرونا همراه با برخی مسائل خانواده ها، فشارهای مدرسه، عدم برقراری ارتباط با گروه دوستان و مرگ نزدیکان از جمله عوامل بیرونی به شمار می رود که می تواند منجر به استرس و اضطراب در بچه ها شود، گفت: والدین باید با فرزندان درباره واکنش های عصبی از جمله ترس و نگرانی صحبت کنند و به آنان اجازه دهند تا نسبت به هر آنچه در اطراف آن می گذرد، اهمیت داده و نظر دهند.

رابطیان شرح داد: اهمیت دادن به آنچه که در زندگی فرزندان می گذرد موجب می شود تا ترس و اضطراب آنان به حداقل برسد و برای بازگو کردن ذهنیات خود، پدر و مادر را قابل اطمینان بدانند.

این فوق تخصص روانپزشک کودک و نوجوان اضافه نمود: والدین به این واقعیت توجه کنند که فرزند آنان احتمال دارد خانواده را با گفتن قسمت کوچکی از آنچه آن را آزار می دهد، آزمایش کنند. باید پدر و مادر با دقت به صحبت فرزند گوش دهند، او را تشویق و بااو همدلی کنند.

وی با بیان اینکه والدین در اینگونه مواقع حتی الامکان بیشتر باید مخاطب باشند تا نصیحتگر گفت: والدین زمانی که در جایگاه پاسخگویی قرار گرفتند باید متفکرانه پاسخ دهند، واکنش های شدید نشان ندهند، چنانچه پدر و مادر حالت عصبانی، دفاعی یا قضاوتی به خود گیرند، بچه ها صحبت کردن را تمام خواهند کرد.

رابطیان تصرح کرد: والدین زمانی که با استرس و اضطراب بوجود آمده در فرزند خود روبرو شدند نظر خود را بدون تحقیر کردن کودک ابراز کنند و اگر با آن مخالف هستند ضمن عدم مخالفت، نظر خود را با هدف راهنمایی، کنترل و مدیریت استرس و چالشی که در زندگی او بوجود آمده بیان کنند.

وی گفت: از جمله علائم اضطراب و استرس در بچه ها می توان به تغییرات خلقی، پرخاشگری، تغییر در الگوی خواب و شب ادراری اشاره کرد و یا اینکه احتمال دارد بی قراری و لجبازی آن با اعضای خانواده بیشتر شود.

این رواندرمانگر کودک و نوجوان اضافه نمود: هرچقدر که فرزندان بزرگ تر می شوند مسائل اجتماعی نظیر مدرسه و گروه دوستان برای آنان اهمیت بیشتری پیدا می کند و در نتیجه این مسائل سهم بیشتری در اضطراب آنها برجای خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه والدین علی رغم همه تلاش ها نتوانستند با کودک خود صحبت کنند حتماً از یک مشاور و روانشناس کودک مشاوره بگیرند، اضافه نمود: روان شناس علاوه بر برگزاری جلسات فردی با کودک به والدین کمک خواهد کرد تا بتوانند علایم استرس و اضطراب و راههای مهارت مقابله با آن را در وجود فرزند و همچنین خودشان تشخص و تقویت کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 374

به "شناخت علل استرس زا برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناخت علل استرس زا برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید