حکم مادر بابک خرمدین از پدرش سنگین تر خواهد بود

به گزارش گذر عمر، خبر کوتاهی که در ابتدا رسید این بود: صبح یکشنبه، جسد مثله شده یک مرد جوان در سطل زباله ای در خیابان نفیسی، محله اکباتان تهران پیدا شد.

حکم مادر بابک خرمدین از پدرش سنگین تر خواهد بود

به گزارش روزنامه اعتماد، این جسد متعلق به مردی است که بعد از مرگ مثله شده و در ادامه خبر از شروع به کار ماموران کلانتری 135 برای تشخیص هویت و تجسس و تشکیل پرونده این قتل داده شد.

روز گذشته تعیین شد که قربانی بابک خرمدین است، فارغ التحصیل دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران، کارگردان و مدرس سینما.

همراه با هویدا شدن نام آشنای قربانی، ضربه هولناک را این خبر کامل کرد: پدر و مادر مقتول به جنایت اعتراف کردند. ایرنا تیتر زد: شنیدن نام قاتل از خبر قتل هولناک تر شد؛ خرم دین.

عکسی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد دقیقا شکل همان توصیفی است که همکارش از او می کرد: همیشه با یک اورکت سبز، یک کفش بندی، یک کوله پشتی و مو های ژولیده سیاه و سفید وارد دفتر می شد.

نیلوفر هاشمی در واحد 38 دانشگاه علمی-کاربردی با بابک خرمدین همکار بود، چهار ترم، نزدیک به دو سال تا قبل از اینکه کرونا شروع شود و دانشگاه آن ها را هم مثل باقی موسسه ها و مراکز آموزشی به تعطیلی بکشاند. او استاد گروه گریم است و همکارش بابک خرمدین، استاد گروه سینما را در فاصله تنفس میان کلاس ها می دید، کسی که به قول او سر وقت می آمد، سر وقت می رفت و کمتر می شد که او را در حال بگو و بخند و حرف زدن های مداوم ببینی: مثل یک سایه بود، کم حرف، مودب و موقر و دوست داشتنی. خاطره مشترک همه ما از او همان مرد با اورکت سبز است که پشت میز اتاق اساتید می نشست، از قمقمه همراهش چای برای خودش می ریخت و به همهمه همکارانش نگاه می کرد. در آن دانشگاه هرگز آزارش به کسی نرسید.

به قول او، خرمدین کم حرف ترین استاد میان همکارانش بود و برای همین هیچ کدام دقیقا از زندگی بیرون از دانشگاهش اطلاعات چندانی نداشتند: ما وقتی در دفتر دور هم جمع می شویم معمولا خیلی حرف می زنیم و می خندیم و شوخی می کنیم و ماجرا های کلاس های ساعت قبل را تعریف می کنیم. ایشان نه، سر وقت می آمد، یک چایی می خوردند، سر ساعت می رفتند سر کلاس و بعد تشریف می بردند.

بخشی از این شوک که او پس از شنیدن خبر دچارش شده بابت همین است، آن معلم و همکار آرام و بی حرفی که دو سال همکارش بود بدون اینکه چندان چیزی از خودش بروز بدهد چطور ناگهان به عنوان مقتول سر از تمامی خبر ها و تیتر ها درآورده؟

به خصوص وقتی فهمیدم به خاطر پدر و مادرش از لندن برگشته بوده خیلی متاثر شدم. خیلی بی آزار بود واقعا حقش این نبود. هر کسی که با ایشان در تماس بوده چه به عنوان مدرس و چه به عنوان دانشجو بسیار متاثر شده. او واقعا یکی از باسوادترین مدرسان سینما بود. قبل از اینکه حرفش تمام شود باز برای بار چندم این حرف به زبانش می آید: خیلی مظلوم بود.

حکم مادر از پدر سنگین تر خواهد بود

در میان کسانی که نام بابک خرمدین را همراه با نحوه مرگ او شنیده اند، بسیاری هستند که به شباهت این نام و این سرنوشت با نام بابک خرمدین، سردار ایرانی که از آذربایجان بر ضد حکومت عباسیان قیام کرد اشاره می کنند؛ کسی که عاقبت به دستور معتصم، خلیفه عباسی دست هایش را قطع کردند و به دارش آویختند.

در گزارش رکنا از قتل کارگردان و مدرس سینما آمده است: جسد بابک خرمدین به صورت تنه بالا و دست ها کشف می شود و با انگشت نگاری هویت جسد تعیین شده است. در بازپرسی های اولیه پدر و مادر مقتول به جنایت هولناک اعتراف و ادعا می کنند که پسرشان را با مسموم کردن با قرص خواب آور داخل غذا بابک را بی هوش کرده و پدر خانواده پس از چند ضربه چاقو جسد را به حمام زیر دوش آب منتقل و مثله می کند.

آنچه به نقل از اعترافات پدر مقتول که حالا عنوان قاتل را هم (بنا بر اعترافات) یدک می کشد آمده، به این توضیح است: پسرم مجرد بود. او ما را آزار و اذیت می کرد، جان مان به لب رسیده بود. هر روز از دستش در امان نبودیم، ناسزا می گفت و هر کاری دلش می خواست انجام می داد. من و مادرش تصمیم گرفتیم از شر او رها شویم تا بیش از این آبروی مان نرفته است. ابتدا قرص خوراندیم، وقتی بی هوش شد با چاقو او را کشتم و جسدش را داخل حمام بردم بعد برای اینکه بتوانم از خانه خارج کنم جسدش را تکه تکه کردم داخل چمدانی گذاشتم و با همدستی همسرم جنازه را از خانه بیرون بردم و داخل سطل آشغال انداختم.

در توضیحات بیشتری که بعدتر به نقل از این مرد 81 ساله منتشر شد، آمده بود که از زمان شیوع کرونا که او کلاس هایش را به صورت آنلاین برگزار می کرد، رفت و آمدهایش سبب اذیت آن ها شده است: بابک فقط دانشجویان دختر را به خانه می آورد و نمی دانستیم که همه آن ها دانشجوهایش بودند یا نه! پسرم با دختر ها به داخل اتاق می رفت و از مادرش می خواست برای خودش و میهمانش غذا درست کند و مادرش از آن ها پذیرایی می کرد و این در حالی بود که می دانستیم پسرم با دختران در خانه رابطه جنسی برقرار می کند. باور کنید از وجود پسرم یک روز آرام نداشتیم و جان مان به لب مان رسیده بود. حتی از پسرم خواستم برای خودش خانه ای تهیه کند و حاضر شدم خودرویم را بفروشم و حتی سهم ارث او را بدهم که برای خودش خانه بگیرد و با ما زندگی نکند، اما بابک می گفت جنازه من از این خانه بیرون می رود و هیچ وقت نپذیرفت از خانه خارج شود.

آنچه پدر گفته است با تصویری که همکاران و دانشجویان خرمدین از این مدرس 47 ساله داشتند از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

همزمان با دست به دست شدن اعترافات پدر در شبکه های اجتماعی، نگرانی هایی که بابت نسبت قانون مجازات کشورمان با پدیده فرزندکشی توسط پدر وجود دارد دوباره تکرار می شوند.

در این میان نام رومینا آن دختر نوجوانی که سرش با داس پدر بریده شد دوباره به یاد ها آمده است و تکرار این تذکر که ولی دم چگونه می تواند با کمترین هزینه دست به بزرگ ترین جنایت ها بزند.

در چنین پرونده ای شرایط مجازات تا حدی پیش می رود که مجازات پیش روی مادر، در صورت صدور حکم معاونت در قتل، از مجازات پدر، به عنوان عامل قتل هم بیشتر خواهد بود.

فخرالدین جعفرزاده، رییس سابق دادسرای جنایی تهران و وکیل پایه یک دادگستری توضیح داده است: در این پرونده، چون اولیای دم خودشان در قتل نقش دارند، سمت اولیای دم بودن شان ضایع می شود و کنار می رود. مقتول فرزند و همسر ندارد پس اولیای دم درجه یک ندارد. پدر قاتل مشمول قانون 612 قصاص نمی شود و 3 تا 10 سال حبس دارد، مادر اگر معاون باشد مشمول ماده 127 قانون مجازات اسلامی می شود و بیش از 15 سال حبس خواهد داشت.

این بحث ها و نقد های تند به نحوه نگاه قانون مجازات به عاملیت پدر در قتل فرزند درست یک روز پس از آن مطرح می شود که معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور از تصویب لایحه اصلاح ماده 612 قانون مجازات اسلامی مربوط به تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند در کمیسیون لوایح دولت خبر داده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 712

به "حکم مادر بابک خرمدین از پدرش سنگین تر خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم مادر بابک خرمدین از پدرش سنگین تر خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید