کسانی که سابقه حساسیت به ترکیبات واکسن دارند نباید واکسن کرونا بزنند

به گزارش گذر عمر، خبر فراوری پیروز واکسن برای بیماری کووید 19 از سوی شرکت های مدرنا، فایزر، آسترازنکا و... و شروع تزریق واکسن کرونا در بعضی کشورهای جهان، جان تازه ای به ذهن های خسته و نگران مردم سراسر جهان برای سرانجام بخشیدن به کابوس کرونا بخشیده است.

کسانی که سابقه حساسیت به ترکیبات واکسن دارند نباید واکسن کرونا بزنند

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

امیدواری به دسترسی تدریجی همه مردم جهان به این واکسن و ایمنی در برابر کووید 19 آنقدر خرسند کننده است که برای بسیاری از افراد، مسأله توانمندی یا ناتوانی واکسن های فراوریشده برای غلبه بر چالش های ایمنی پیش رو چندان اهمیت ندارد.

این در حالی است که همچنان پرسش های بسیاری در ارتباط با اثربخشی این واکسن ها بر کووید 19 و نیز انواع جهش یافته این ویروس و نیز مسأله وجود عوارض احتمالی خطرناک یا کم خطر تزریق واکسن بی پاسخ مانده است. ما نیز برای باخبرشدن از پاسخ های قابل استنادی که تا به امروز محققان در ارتباط با چالش های پیش روی فراوری واکسن کرونا به آن دست یافته اند با دکتر علیرضا فاطمی، متخصص عفونی گفت وگو نموده ایم.

در خبرها می خوانیم فراوری واکسن کرونا از سوی شرکت هاى عظیم داروسازی با استفاده از ویروس ضعیف شده نیست و از فناوری جدیدتری برای ایجاد ایمنی در برابر ویروس یاری گرفته شده است. در این شرایط تزریق این نوع واکسن تا چه مدت ایمنى ایجاد خواهد نمود؟

برای پاسخ دقیق به این پرسش باید چندماه صبر کرد. در ماه های اخیر نظرات مختلفی درباره ماندگاری ایمنی ناشی از ابتلا به بیماری کووید 19 منتشر شده است. در مطالعات مختلف این زمان بین یک ماه تا هشت ماه ذکر شده که دامنه ای بسیار متغیر است. وقتی ایمنی ناشی از ابتلا به بیماری مورد شک است، ایمنی ایجادشده در اثر واکسن نیز مورد پرسش جدی خواهد بود. از قلم نیاندازید کووید-19 یک بیماری جدید است و واکسن آن جدیدتر و نوپاتر؛ بنابراین برای معین شدن اثر قطعی واکسن باید صبر کنیم.

آیا جهش ویروس مى تواند اثربخشى واکسن را خنثى کند؟

جهش اخیر در انگلستان و بعضی کشورهای دیگر باعث ایجاد نگرانی هایی در خصوص اثربخشی واکسن شده است. باتوجه به آنالیز های صورت گرفته احتمالا این جهش، واکسن را بی اثر نخواهد نمود ولی مثل هر ویروس تنفسی دیگری، احتمال ایجاد جهش اساسی در این ویروس ممکن است باعث بی اثرشدن واکسن و نیز همه گیری مجدد بیماری گردد.

آیا تزریق واکسن مى تواند با عوارض جدى و خطرناک در برخى افراد همراه باشد؟ در این صورت این عوارض چه مى تواند باشد؟

برای هر فرآورده دارویی و از جمله واکسن ها، واکنش های حساسیتی شدید و بالقوه کشنده نیز مطرح است که البته نادر هستند ولی عوارض شایع تر، کم خطر خواهد بود و بیشتر شامل علائم خفیف بیماری های ویروسی مثل بدن درد، سردرد و تب خفیف و همچنین درد در محل تزریق خواهد بود؛ البته باید در نظر داشت یک سری عوارض ناشناخته ممکن است در هفته ها و ماه های آینده معین گردد.

آیا لزوما همه افراد از کودک تا سالمند باید برای ایمنى نسبت به کووید 19 واکسن بزنند؟

خیر واکسن کووید 19 صرفا برای کادردرمان، بیماران ساکن در مراکز نگهداری، افراد سالمند و همچنین کسانی که بیماری های مزمن ریوی، قلبی، کلیوی، کبدی، خونی و نیز بیماری های ضعف ایمنی دارند، توصیه می گردد. زیرا در سایر افراد این بیماری با حداقل علائم و عوارض بهبود می یابد.

در صورت ابتلای شخص در آن سال نیازى به تزریق واکسن وجود دارد؟

در دستورالعمل های اعلام شده در کشورهایی که واکسیناسیون را آغاز نموده اند، افرادی که سه ماه از ابتلای آنان گذشته و در گروه های پرخطر برای عوارض کووید 19 قرار دارند در فهرست دریافت کنندگان واکسن قرار گرفته اند.

خیلی ها می گویند ابتلا به کووید 19 ایمنى مطمئن ترى نسبت به بیمارى می دهد تا تزریق واکسن. این نظر درست است؟

مثل هر بیماری واگیردار دیگری، ایمنی ناشی از ابتلا به بیماری به احتمال زیاد ماندگارتر از ایمنی ناشی از واکسن خواهد بود اما برای پاسخ دقیق باید چند ماه صبر کرد تا کارایی واکسن خود را نشان بدهد.

چه کسانى نباید واکسن بزنند؟

کسانی که سابقه حساسیت به ترکیبات واکسن را دارند.

و چه کسانى حتما باید واکسن بزنند؟

واکسن کووید 19 صرفا برای کادردرمان، خانم های باردار، بیماران ساکن در مراکز نگهداری، افراد سالمند و همچنین کسانی توصیه می گردد که بیماری های مزمن ریوی، قلبی، کلیوی، کبدی، خونی و نیز بیماری های ضعف سیستم ایمنی دارند.

چرا توصیه مى گردد تا دو هفته پس از تزریق واکسن باید از ماسک استفاده کرد و آیا با گذشت این مدت می توان بدون استفاده از ماسک تردد داشت؟

برای ایجاد ایمنی در بدن حداقل باید دو هفته از تزریق واکسن بگذرد؛ البته با توجه به احتمال جهش در ویروس باید تا زمانی که شرایط ایمنی از نظر گسترش ویروس در جوامع اعلام نشده، احتیاط های پیشگیرانه را با جدیت ادامه داد.

آیا تزریق این واکسن هم مثل آنفلوآنزا باید سالانه تکرار گردد؟

این مسأله به مدت ماندگاری ایمنی ناشی از واکسن بستگی دارد و با مطالعات آینده نگر روی افرادی که واکسن تزریق نموده اند معین خواهد شد. چه بسا زمان لازم برای دوز یادآور خیلی زودتر باشد.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 474

به "کسانی که سابقه حساسیت به ترکیبات واکسن دارند نباید واکسن کرونا بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسانی که سابقه حساسیت به ترکیبات واکسن دارند نباید واکسن کرونا بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید