چگونه رد پای مجازی خود را پاک کنیم؟

به گزارش مجله گذر عمر، در این گزارش با انواع ردپای دیجیتال و روش های محافظت از آن آشنا شوید.

چگونه رد پای مجازی خود را پاک کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، مدتی می گردد که موضوع ردپاهای دیجیتالی در فضای مجازی بسیار داغ شده و با توجه به اهمیت بسیار بالای این بحث در بخش حریم خصوص افراد، بسیاری از کاربران اینترنت در دنیا نگران آن هستند. به طور کلی ردپای دیجیتالی همان سابقه فعالیت کاربر در فضای اینترنت است که شامل وب سایت های جست وجو شده، داده های به اشتراک گذاشته شده و سایر موارد مربوط به حریم خصوصی افراد می گردد. این موضوع بسیار شبیه به گشت و گذار افراد در محیطی مانند ساحل است.

هنگامی که افراد در ساحل قدم می زنند می توانند به راحتی ردپای خود را روی شن ها مشاهده نمایند، به این ترتیب فرد به طور دقیق محل هایی که ازآن ها عبور نموده است را مشاهده می نماید. علاوه بر این ردپای افراد نه تنها نشان می دهد فرد از چه مناطقی عبور نموده است، بلکه می توان محلی که فرد قصد ورود به آن دارد را نیز حدس زد.

هر زمان که فرد وارد حساب کاربری خود در وب سایتی می گردد، یک سری دیتا را از خود در آن وب سایت به جا می گذارد که این نوع اطلاعات هرگز با خروج کاربر از وب سایت از شبکه اینترنت حذف نخواهند شد و این موضوع سبب شده است تا کاربران با دقت بسیار بیشتری اقدام به اشتراک گذاری اطلاعات خود نمایند.

رد پای دیجیتالی شامل چه مواردی می گردد؟

ردپاهای دیجیتالی از دو بخش فعال و غیر فعال تشکیل شده است و رد پاهای فعال به مواردی گفته می گردد که کاربر با آگاهی کامل در فضای مجازی منتشر می نماید و شامل موارد زیر می گردد:

ایمیل های ارسال شده از طرف فرد و پیغام های متنینظرات منتشر شده از سوی فرد در صحات وبپست های وبلاگپست های منتشر شده از سوی کاربر در شبکه های مجازی

سوابق اقتصادی فرد

خرید های اجرا شده توسط فردخریدهای آنلاینثبت نام در خبرنامه ها

داده های اقتصادی فرد

افتتاح حساب کارت اعتباریبا استفاده از یک برنامه بانکداری تلفن همراهخرید یا فروش سهاماشتراک در نشریات اقتصادی و وبلاگ ها

داده های مربوط به سلامتی و تناسب اندام

ثبت آدرس ایمیل خود در نرم افزارهای ورزشیمشترک شدن در یک وبلاگ سلامتی و تناسب اندامدریافت مراقبت های بهداشتیاستفاده از برنامه ها برای پیگیری فعالیت ها و تمرینات

اما نوع دیگری از ردپاهای هستند که داده های غیر فعال را شامل می شوند و اطلاعاتی هستند که کاربر به طور مستقیم و با آگاهی کامل آن ها را از خود به جا نمی گذارد که شامل مواردی مانند موقعیت مکانی آن ها، تعداد صفحات مشاهده شده و اطلاعات اقتصادی مربوط به آن ها می گردد که ممکن است برای مواردی مانند هک حساب از آن ها استفاده گردد.

بخشی از ردپاهای غیرفعال کاربران شامل موارد زیر می گردد:

کوکی ها و اطلاعات رهگیری که توسط فعالیت وبگردی کاربر ایجاد شده استآدرس آیپی کاربر

بهترین راه ها برای جلوگیری از دسترسی هکرها به ردپای مجازی چیست؟

محدود کردن اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط کاربر

بر اساس اعلام بسیاری از منتقدان سایبری بهترین راه برای حفاظت از ردپای دیجیتالی محدود کردن داده های منتشر شده از مبدا یعنی مواردی که کاربر قصد ارسال آن ها را دارد، است. بهترین راه برای انجام این کار آنالیز میزان امنیت سایت مورد نظر کاربر پبش از وارد کردن اطلاعات شخصی است.

دور شدن از وب سایت های نا امن

برای آنالیز این موضوع کافی است کاربر آدرس سایت یا URL آن را آنالیز کند. یک وب سایت امن با دامنه HTTPS آغاز می گردد و در صورتی که در آدرس وب سایت S وجود نداشته باشد خبر از نا امن بودن آن وب سایت می دهد. پیشنهاد می گردد در صورت لزوم استفاده از این وب سایت ها، کاربر از وارد کردن اطلاعات مهم نظیر شماره حساب و اطلاعات بانکی خود خودداری کند.

عدم وارد کردن اطلاعات شخصی هنگام استفاده از وای فای عمومی

وارد کردن اطلاعات بانکی یا اطلاعات شخصی هنگام استفاده از شبکه وای فای عمومی یکی از خطرناک ترین اقدامات است که هر فرد می تواند از آن استفاده کند.

حذف کردن حساب های کاربری قدیمی و بی استفاده

حذف کردن حساب های کاربری قدیمی کاربران در شبکه های اجتماعی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از سوء استفاده از ردپای دیجیتالی افراد است چرا که بسیاری از هکرها یا مجرمین فضای مجازی برای به دست آوردن اطلاعات درباره کاربران به صفحات مجازی قدیمی آن ها مراجعه می نمایند.

آنالیز سوابق پزشکی افراد

هکرها برای سوء استفاده از کاربران صرفا سراغ اطلاعات حساب بانکی آن ها نمی فرایند. یکی از مهم ترین منابع برای مجرمان استفاده از اطلاعات پزشکی افراد است چرا که این منابع به آن ها یاری می نمایند تا اطلاعات زیادی را بدست آورند. بنابراین توصیه می گردد افراد از وارد کردن اطلاعات پزشکی خود در وب سایت های مشکوک و یا منابع غیر رسمی خودداری نمایند چرا که ممکن است در آینده با مشکل روبرو شوند.

استفاده از سرویس های محافظت نماینده هویت

ایجاد یک لایه امنیتی جدید در حساب کاربری افراد یکی از مهم ترین و بهترین روش ها برای جلوگیری از نفوذ و دسترسی هکرها به اطلاعات کاربری افراد است. این سرویس در حال حاضر در تمام شبکه های اجتماعی وجود دارد و از نفوذ و دسترسی هکرها به اطلاعات کاربری افراد جلوگیری می نماید.

محدود کردن موارد منتشر شده در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاشتن بیش ازحد اطلاعات شخصی در شبکه های مجازی یکی از مهم ترین عوامل برای دسترسی هکرها به ردپاهای دیجیتالی افراد است. توصیه می گردد کاربران برای اشتراک گذاری تصاویر یا اطلاعات خصوصی خود حد و مرز داشته باشند.

بروز نگه داشتن دائمی نرم افزار دستگاه های هوشمند

حملات سایبری و نفوذ بد افزارها به گوشی یا دستگاه های هوشمند کاربران قالبا به دلیل عدم استفاده از آخرین نسخه نرم افزار ارائه شده برای کاربر است. بنابرای در صورتی که کاربر قصد ایمن نگه داشتن گوشی خود را داشته باشد توصیه می گردد همیشه از آخرین نسخه نرم افزار عرضه شده برای گوشی خود استفاده کند.

نکات فوق تنها بخش بسیار کوچکی از موارد مهم برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شخصی و رد پاهای از دسترس هکرها در دنیای مجازی است. تمام کاربران فضای مجازی باید مواردی که قصد به اشتراک گذاشتن آن ها دارند را مدنظر قرار دهند تا زندگی آن ها در دنیای مجازی روی زندگی حقیقی آن ها تاثیر نگذارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 627

به "چگونه رد پای مجازی خود را پاک کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رد پای مجازی خود را پاک کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید