چند نکته کلیدی در تربیت فرزندان

به گزارش گذر عمر، یک مشاور و روانشناس تربیتی با برشمردن نکاتی در تربیت فرزندان، کلیدی ترین عامل در این زمینه را ارتباط عاطفی و مستمر با فرزندان گفت.

چند نکته کلیدی در تربیت فرزندان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، لیلا جعفری روز پنجشنبه درباره رفتارهای تربیتی والدین اضافه کرد: افراط و تفریط در رفتارهای تربیتی جز خسارت و آسیب به روحیات فرزندان اثر دیگری نخواهد داشت.

وی ادامه داد: اعمال تنبیه و تشویق، ثابت قدم و استمرار در مقررات، رعایت حد و حدود و خط قرمزها و بطور ویژه نهادینه کردن مسئولیت پذیری فرزندان از سوی والدین در واقع پل ارتباطی با آنها به شمار می رود.

جعفری گفت: هرگونه شکست، به هدف نرسیدن یا بالعکس پیروز شدن خانواده ها در راستا رشد و تعالی کودک و نوجوان را باید در ارائه روش درست یا اعمال روش غلط آنها در تربیت فرزندان دانست.

این روانشناس ترییتی اضافه کرد: زمانی که فرزندی ترسو و مخفی کار تربیت شود یا اینکه تاثیرات روش های تربیتی والدین بر روی کودک یا نوجوان به حدی نبوده که از منفعل شدن آن جلوگیری کند، نباید تنها عامل اجتماع و یا حتی خود فرزند را مقصر شکست در رسیدن به اهداف خانواده دانست.

جعفری تاکید کرد: به لحاظ تربیتی وقتی مقرراتی برای کودک معین می شود نباید مدام این قوانین را برای فرزند به دلخواه تغییر داد و یا به اجبار و با زور بر آن تحمیل کرد.

این مشاور تربیتی اضافه کرد: توجه یا بی اعتنایی به فرزندان باید به طور طبیعی و براساس معیارهای تعریف شده باشد و از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشیم که افراط و تفریط در رفتارهای تربیتی جز خسارت و آسیب به روحیه فرزندان اثردیگری نخواهد داشت.

جعفری اضافه کرد: خانواده ها بطور طبیعی به دنبال پیروزیت فرزند خود هستند و شکست آن ها را تحمل نمی کنند در حالی که این باور، باوری غلط است و باید با آن مقابله کرد.

وی در توضیح این مطلب گفت: والدین ضمن انتقال تجربیات خود باید به فرزندان بیاموزند که زندگی تنها یک راستا بدون مسائل و سختی نیست و امکان هرگونه شکست و عدم پیروزیت در این راه وجود دارد. حفظ ارتباط صحیح می تواند تا حدود بسیاری این راه را برای بچه ها هموار و هرگونه شکستی را قابل تحمل کند.

جعفری اضافه کرد: شکست تحصیلی یا حتی عشقی در دوران نوجوانی و جوانی از عمده موارد چالش برانگیز و در برخی مواقع مشکل زا برای خانواده ها است و این موارد نه تنها می تواند اثرات سوء بر فرزندان باقی بگذارد بلکه راستا آموزش و پرورش آن ها را منحرف کند.

وی ادامه داد: ارتباط مستمر و اصولی والدین با فرزند و از طرفی پرکردن اوقات تنهایی و فراغت بچه ها نه تنها می تواند راهکاری برای تربیت و آموزش آن ها باشد بلکه روابط عاطفی بین والدین و فرزندان را مستحکم می کند تا در آینده مسائلی را برای طرفین بوجود نیاورد.

این رواندرمانگر و مشاور خانواده گفت: سرزنش و پرخاشگری، تحقیر و کوچک شمردن، عدم اعتماد و اطمینان به فرزندان از جمله آسیب های بسیار تاثیرگذار در روابط والدین با آن ها است و به سرعت می تواند مسائل خانوادگی را افزایش دهد.

جعفری تاکید کرد: حفظ جایگاه و احترام شخصیت بچه ها، آن ها را در راستا رشد و تعالی بیمه خواهد کرد و از لحاظ روحی و روانی آرامش و اعتماد به نفس کودک و نوجوان را به نحو چشم گیری افزایش می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 453

به "چند نکته کلیدی در تربیت فرزندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته کلیدی در تربیت فرزندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید