نمک زدایی از آب شور به روش یون زدایی خازنی محقق شد

به گزارش گذر عمر، محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز شدند با فناوری نانو، از آب شور یون زدایی نمایند.

نمک زدایی از آب شور به روش یون زدایی خازنی محقق شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی گذر عمر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر،محمد مهدی کاظم زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش جداسازی و مجری پروژه بهبود جذب سطحی کامپوزیت کربنی برای استفاده در نمک زدایی آب گفت: ما توانستیم این روش را یک گام فراتر از روش آزمایشگاهی اجرایی کنیم و فرآیند نمک زدایی از آب شور را به نتیجه برسانیم.

به گفته این محقق، روشی که ما در پیش گرفتیم پیش از اینها در قالب ازمایشگاهی انجام گرفته ولی به صورت پیوسته و یکبار گذر انجام نگرفته بود؛ اما ما پیروز شدیم این روش را فراتر از حد آزمایشگاهی و نزدیک به حالت صنعتی اجرایی کنیم.

کاظم زاده با بیان اینکه این روش به صورت پیوسته است،خاطر نشان کرد: در این فرایند علاوه بر ساخت سیستم، با بهبود خواص الکترودهای مورد استفاده در سامانه یون زدایی خازنی با استفاده از نانو ذرات رسانا، عملکرد سیستم را بهبود دادیم.

وی در مورد مزایای این روش در نمک زدایی آب گفت: در این روش آب شور از میان الکترود های کاتد و آند عبور داده شده و آنیون و کاتیون موجود درآن به صورت الکترواستاتیکی جذب الکترودهای سیستم می شوند. از جمله مزایای این روش کاهش پتانسیل رسوب گیری، فشار عملیاتی و انرژی مصرفی پایین در مقایسه با روش معمول اسمز معکوس را میتوان نام برد.

به گفته وی، این سیستم آب را تصفیه می نماید و از انرژی آزاد شده آن می توان نیز بهره برد. یکی دیگر از مزایای این سامانه ماژولار بودن آن است، یعنی مشتری می تواند میزان جریان متفاوتی را در طول مدت استفاده از سیستم عبور داده و ناخالصی های نمکی موجود در آب را به میزان احتیاج خود کاهش دهد.

کاظم زاده با بیان اینکه در این روش کمتر از مواد و تجهیزات خارجی استفاده شده، بیان نمود: این تکنولوژی در حال رشد است و هم اکنون دو شرکت بین المللی سردمدار آن هستند، که با سرمایه گذاری حدودا پنج میلیون دلار توانستند این محصول را صنعتی نمایند. همچنین سازمان فضایی ناسا از این تکنولوژی در سیستم های خود استفاده نموده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به مشکل کم آبی در کشور اجرای این پروژه لازم است، بیان نمود: بیشتر تجهیزات و مواد مصرفی برای ساخت این دستگاه در داخل کشور فراوری می شود لذا می توان با تکمیل زنجیره و سرمایه گذاری کافی، ضمن جلوگیری از خروج ارز ، با دستگاه اسمز معکوس که به صورت عام در صنایع جهت نمک زدایی در کشور وجود دارد، رقابت کرد. در گذشته کم توجهی هایی در مورد توسعه فناوری در کشور وجود داشته، ولی اخیرا شاهد پویش هدفمند سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه هستیم که امیدواریم، با حمایت مکفی اقتصادی، امکان تکمیل فناوری و تجاری سازی آن فراهم شود.

کاظم زاده گفت: این پروژه در سال 92 با تمرکز بر روی ساخت ابر خازن توسط دانشجوی دکتری خانم سارا مدنی شروع شد و در دوسال اخیر با تمرکز بر ساخت سامانه یون زدایی خازنی (CDI) در آزمایشگاه مواد پیشرفته زیر نظر دکتر کاووس فلامکی استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال توسعه است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 19

به "نمک زدایی از آب شور به روش یون زدایی خازنی محقق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمک زدایی از آب شور به روش یون زدایی خازنی محقق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید