افزایش سرعت عبوری قطار و عمر مفید تکه مرکزی سوزن ریل

به گزارش مجله گذر عمر، رئیس مرکز تحقیقات و فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این که افزایش سرعت عبوری قطار، بار محوری و عمر مفید تکه مرکزی سوزن ریل از فواید دستاورد پژوهشگران جهاد دانشگاهی تهران است، گفت: در سخت کاری انفجاری این قطعه سرعت عبوری قطار 5 تا 10 درصد، بار محوری از 20 به 30 تن و عمر مفید از 100 میلیون تن بار عبوری از روی این قطعه به 300 میلیون تن افزایش می یابد.

افزایش سرعت عبوری قطار و عمر مفید تکه مرکزی سوزن ریل

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

دکتر سید محمد طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در غرفه سازمان جهاد دانشگاهی تهران در هشتمین نمایشگاه بین المللی ریلی با شعار ایران روی ریل به سوی آینده در شرح علت استفاده از روش انفجاری برای سخت کاری تکه مرکزی سوزن ریل اظهار کرد: علت استفاده از این روش مربوط به ویژگی فولاد به کار گرفته شده برای ساخت این قطعه(تکه مرکزی سوزن ریلی) است.

وی با بیان این که برای این نوع فولاد با این ویژگی ها ناگزیز از انجام عملیات حرارتی هستیم، در ادامه اعلام نمود: در غیر این صورت این قطعه در بخش خطوط ریلی پاسخ نمی دهد.

رئیس مرکز تحقیقات و فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این که سختی این نوع فولاد با عملیات حرارتی بشدت کاهش و انعطاف و ضربه پذیری بشدت افزایش می یابد، اضافه نمود: میزان سایش این قطعه(تکه مرکزی) با این مشخصات به علت نرمی زیاد افزایش می یابد از طرفی این تکه مرکزی به لحاظ قابلیتی که دارد پس از عملیات حرارتی بر اثر ضرباتی که متعاقب عبور قطار به آن وارد می گردد سختی آن افزایش بیشتری می یابد که این به معنای افزایش مقاومت سایشی است.

دکتر طباطبایی با بیان این که برای تثبیت سختی و پایداری مقاومت سایشی این تکه به حدود 6 ماه تا یکساال و نیم زمان احتیاج است، در ادامه توضیح داد: سخت کاری انفجاری این شرایط را بهتر مهیا می نماید به عبارت دیگر با انجام عملیات سخت کاری انفجاری در بدو استفاده از این قطعه(تکه مرکزی سوزن ریل) شرایط سختی مناسب را در لایه سطحی را دارید و بدین ترتیب هزینه تعمیر کاهش و عمر قطعه افزایش می یابد.

وی با بیان این که این شیوه سخت کاری انفجاری در مواردی با فولاد هدفیلد نظیر سنگ شکن، آستر آسیاب ها و ناخن ها کاربرد دارد، اضافه نمود: این افزایش سختی مقاومت سایشی و عمر مفید را افزایش می دهد.

رئیس مرکز تحقیقات و فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این که این کار با مشارکت سازمان جهاد دانشگاهی تهران، مرکز توسعه فناوری شیمیایی سازمان صنایع دفاع و شرکت گسترش صنایع ریلی ایران(شرکت ایرید) و دانشگاه تربیت مدرس به بهره برداری رسیده است، ادامه داد: این پروژه کار پرمشقتی بود که برای دستیابی به این فناوری یکسال و نیم زمان برد و توانستیم نمونه ای فراوری کنیم که میزان سختی آن از 180 به حداقل 340 برینل افزایش یابد.

دکتر طباطبایی با بیان این که این کار هم چنان در مرحله تحقیق است، یادآور شد: برای فراوری انبوده احتیاجمند حمایت و فراهم شدن زیرساخت های ضروری است البته چنانچه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران قصد صادرات این قطعات و سوزن را داشته باشند می توان با معرفی فناوری و با شرایطی محصولات را تحویل داد.

وی اعلام نمود: هم اکنون در کشور چیزی حدود 10 هزار تکه مرکزی سوزن ریل وجود دارد که احتیاجمند تغییر و تحول هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 560

به "افزایش سرعت عبوری قطار و عمر مفید تکه مرکزی سوزن ریل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سرعت عبوری قطار و عمر مفید تکه مرکزی سوزن ریل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید