نقد عباس عبدی به آمارهای کرونایی رئیس جمهور ، به انتظار ایمنی جمعی نباشیم

به گزارش گذر عمر، اگر 70 درصد جامعه ای مبتلا و ایمن شوند، عملا احتمال ابتلا بسیار کم خواهد شد. پس چرا این استان ها دوباره در شرایط هشدار قرار گرفته اند؟ برای این چه پاسخی می توان داشت؟ یا باید بگوییم که ایمنی رخ نمی دهد و مبتلایان دوباره بیمار می شوند، یا آنکه آمار داده شده واقعی نیست.

نقد عباس عبدی به آمارهای کرونایی رئیس جمهور ، به انتظار ایمنی جمعی نباشیم

عباس عبدی در اعتماد نوشت: آقای رییس جمهور براساس گزارش معاونت تحقیقات وزارت بهداشت گفته است که به طور تقریبی تا به امروز 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند و 14 هزار نفر جان خود را از دست دادند. حدود 150 روز، بیش از 200 هزار نفر در بیمارستان بستری شدند. طبق برآوردها احتمالا تا 35 میلیون نفر دیگر نیز در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند. از هر هزار نفری که مبتلا به کرونا می شوند 500 نفر علامتی ندارند و حدود 350 نفر علایم خفیف دارند و نیاز به بستری شدن ندارند. 150 نفر از هزار نفر نیاز به بستری شدن دارد.

  • روحانی: 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده اند | 35 میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا هستند | به ایمنی جمعی نرسیده ایم

این خبر در صورت صحت خبر خوبی است، حدود یک ماه و اندی پیش نیز این رقم 15 میلیون نفر اعلام شده بود. ولی به نظر می رسد که ابهام یا ایرادی در آن باشد. پیش از توضیح ابهام و ایراد آن باید گفت که در صورت صحت این ادعا، لازم است که تعداد تست ها به شدت افزایش پیدا کند، در حالی که به نظر می رسد با شیوع بیشتر بیماری این تعداد همچنان محدود مانده است، این ادعا را می توان از نسبت تست های مثبت به بیماران بستری شده دریافت. برای مثال حدود 2 ماه پیش در روز اول خرداد تعداد کل مبتلایان، 2400 نفر و تعداد بستری ها 420 نفر بود. یعنی حدود یک ششم مبتلایان بستری می شدند. در حالی که اکنون قضیه متفاوت است با همان تعداد مبتلا در دو روز پیش، تعداد بستری ها به حدود 1900 نفر رسیده است. معنای این تفاوت زیاد چیست؟ یا باید بگوییم که اکنون ویروس خطرناک تر شده؟ یا باید بگوییم افراد ضعیف تر را مبتلا کرده؟ یا اینکه تست فقط از افراد بدحال گرفته می شود که اکثریت آنان نیز بستری می شوند. ظاهرا مورد اخیر معقول تر است و این به معنای کاهش تست گیری است.

عوارض این سیاست از آنجاست که بسیاری از افراد مبتلا هستند، ولی رسما شناخته شده نیستند، در نتیجه خود را در شرایط قرنطینه قرار نمی دهند. اگر قرار بود شرایط امروز مثل همان ابتدای خرداد باشد، باید آمار مبتلایان شناسایی شده حدود 11000 نفر می بودند و نه حدود 2400 نفر و 8600 نفر بقیه شناسایی و قرنطینه می شدند تا موجب سرایت بیماری نشوند. این ضعف جدی در سیاست مقابله با کرونا است که نیازمند پاسخگویی و رفع ابهام است. ولی به نظر می رسد که آمار ابتلای 25 میلیون نفر نیز دقیق نباشد.

هر چند پیش تر گمان می رفت که آمار 15 میلیون نفر درست باشد ولی اتفاقات بعدی حاکی از غیر معتبر بودن این آمار است. چرا؟ 25 میلیون نفر یعنی حدود یک سوم جمعیت تحت خطر کشور. اگر این رقم درست باشد، به معنای آن است که در برخی مناطق مثل گلستان، و اصفهان و مازندران باید درصد جمعیت مبتلا بسیار بالاتر باشد یعنی بالای 70 و 80 درصد جمعیت مبتلا شده باشند. اگر چنین بود، در این مناطق ایمنی جمعی رخ می داد. بنابراین قرمز و هشداری شدن شرایط برخی از این مناطق بی معنا است.

اگر 70 درصد جامعه ای مبتلا و ایمن شوند، عملا احتمال ابتلا بسیار کم خواهد شد. پس چرا این استان ها دوباره در شرایط هشدار قرار گرفته اند؟ برای این چه پاسخی می توان داشت؟ یا باید بگوییم که ایمنی رخ نمی دهد و مبتلایان دوباره بیمار می شوند، یا آنکه آمار داده شده واقعی نیست.

به علاوه طبق گفته ایشان تا کنون 200 هزار نفر بستری شده اند و از هر 1000 نفر مبتلا نیز حداکثر 150 نفر بستری می شوند؛ گیریم که فقط 100 نفر بستری شوند پس طبق همین فرمول تعداد مبتلایان واقعی 2 میلیون نفر است و نه 25 میلیون نفر. قصد تایید و رد هیچکدام از این ادعاها را ندارم. برای اظهارنظر باید پژوهش مربوط منتشر شود. این بی معنا است که فقط نتایجش چنین متضاد در جلسه رسمی طرح شود. خطر این است که چنین برداشتی موجب نوعی خوش بینی نسبت به آینده شود. گمان بنده این است که این نوع آمار اگر چه بر اثر مطالعه به دست آمده باشند را باید بسیار محتاطانه تلقی کرد و همچنان کرونا را جدی گرفت و به انتظار ایمنی جمعی نبود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 168

به "نقد عباس عبدی به آمارهای کرونایی رئیس جمهور ، به انتظار ایمنی جمعی نباشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد عباس عبدی به آمارهای کرونایی رئیس جمهور ، به انتظار ایمنی جمعی نباشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید