مسائل و مسائل اقتصادیاتی فعالان اقتصادی استان کرمان بررسی شد

به گزارش گذر عمر، مسائل و مسائل اقتصادیاتی فعالان اقتصادی استان کرمان با حضور معاون درآمدهای اقتصادیاتی سازمان امور اقتصادیاتی کشور، رئیس اتاق کرمان، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و برخی مدیران استانی بررسی شد.

مسائل و مسائل اقتصادیاتی فعالان اقتصادی استان کرمان بررسی شد

رئیس اتاق کرمان در این نشست با بیان اینکه 75 درصد مسائل فعالان اقتصادی مربوط به سه حوزه بیمه، بانک و اقتصادیات است، گفت: بعد از حوزه بانک، مسائل اقتصادیاتی به عنوان بیشترین دغدغه فعالان اقتصادی مطرح بوده که خواسته آنها اجرای عدالت اقتصادیاتی است.

سیدمهدی طبیب زاده، با اشاره به اینکه اقتصادیات وصول شده در کشور بیش از 50 درصد حقوق کارمندان دولت نخواهد بود، افزود: دولت باید هزینه ها را مدیریت کند نه اینکه برای تأمین هزینه های اقتصادیاتی خود، فعالان اقتصادی را ناعادلانه با مسائلی روبرو کند.

او ادامه داد: کرمان جز استان های برتر در تأمین اقتصادیات کشور است و هر سال باوجود مسائل، بازهم میزان درآمد وصولی خوبی داشته که شاید این موضوع برخلاف میل باطنی و برای حفظ جایگاه استان، فشارهایی را به فعالان اقتصادی شناسنامه دار، رسمی و قانونی وارد کرده است.

طبیب زاده، خاطرنشان کرد: باید از فرارهای اقتصادیاتی جلوگیری و اقتصادیات از افرادی که یک شبه راه صدساله را می پیمایند، گرفته شود.

رئیس اتاق کرمان در بخش دیگری در رابطه با کمیسیون های حل اختلاف اقتصادیاتی گفت: وقتی تعداد پفراینده ها زیاد و تعداد کمیسیون های رسیدگی کم باشد، کیفیت فدای کمیت و فرایند دادرسی اقتصادیاتی با مسائلی روبرو می شود که این کمیسیون ها نیازمند بازنگری و بازمهندسی در کشور هستند.

او با بیان اینکه بخشنامه های سخت گیرانه سازمان اقتصادیاتی کشور، محدودیت هایی را برای اداره کل اقتصادیاتی استان ایجاد کرده و آنها نیز مأمور به اجرای آن هستند، خاطرنشان کرد: درخواست می شود اعمال بخشودگی ها به صورت کامل به استان ها واگذار و در خصوص وصول اقتصادیات و بخشودگی ها اطمینان لازم به مدیرکل استان داده شود.

طبیب زاده، ادامه داد: در اعمال بخشودگی ها و توجه ویژه به فعالان اقتصادی ترس از سازمان های نظارتی وجود دارد که در این زمینه درخواست می شود سازمان امور اقتصادیاتی در سطح کلان با سازمان های نظارتی کشور هماهنگی لازم را انجام دهد.

او اظهار کرد: 50 تا 60 درصد صحبت های مطرح شده در نشست های مختلف، مربوط به سختگیری های سازمان های نظارتی به عنوان دغدغه اصلی است که رفع نشدن این سایه، مانع اعمال حق برای فعالان اقتصادی می شود.

رئیس اتاق کرمان، به صادرات و مسائل خارج از اراده پیش آمده برای صادرکنندگان اشاره کرد و گفت: ممکن است این صادرکنندگان به روشی رفع تعهد ارزی کرده باشند که موردپسند بانک مرکزی نبوده و یا نتوانسته اند تعهدات خود را رفع کنند که باید برای صادرکنندگان سیاست های تشویقی در نظر گرفته شود تا صادرات مختل نشود.

باید فصل جدیدی بین سازمان اقتصادیاتی و مؤدیان شکل گیرد

معاون درآمدهای اقتصادیاتی سازمان امور اقتصادیاتی کشور در ادامه این نشست با تأکید بر اینکه بهترین ابزار برای تأمین درآمدهای دولت ها، درآمدهای پاک اقتصادیاتی است، گفت: اما باید اقتصادیات عادلانه، منصفانه و در چارچوب قانون دریافت شود.

محمد مسیحی، با اشاره به اینکه باید در این شرایط سخت اقتصادی بتوان موازنه کیفی را برقرار و فضای امن، منصفانه و عدالت محور را در فعالیت های اقتصادیاتی ایجاد کرد، افزود: همواره گفته ام که خدا از من نگذرد اگر بخواهم وجه غیرحقی را از فعالان اقتصادی دریافت و به خزانه دولت واریز کنم.

او اظهار کرد: مهم ترین ابزار کنترلی و سیستمی برای پرداخت اقتصادیات، اعتمادی است که بین حاکمیت و فعالان اقتصادی وجود دارد که باید این اعتماد شکل گیرد.

مسیحی، بر وجود تعادل بین اعضای سه نفره کمیسیون حل اختلاف اقتصادیاتی تأکید و اظهار کرد: باید در این کمیسیون ها اختیارات سازمان اقتصادیاتی کمتر و در مقابل تنوع انتخاب کنندگان و استقلال دادرسی بیشتر شود.

معاون درآمدهای اقتصادیاتی سازمان امور اقتصادیاتی کشور گفت: تخصصی کردن هیات های حل اختلاف بسیار مهم است به ویژه در زمینه تراکنش های بانکی باید حق فعالان اقتصادی در فضایی منطقی بررسی شود.

او شرح داد: در صورت اعتراض به اجرای قرار اقتصادیاتی توسط مؤدی، قرار به مأموران اقتصادیاتی رسیدگی کننده ارجاع نشود مگر در مواردی که تکلیف شده باشد، زیرا در صورت انجام این کار، نقص دادرسی عادلانه است.

مسیحی، ادامه داد: همچنین گزارش قرار کارشناسی باید به مؤدی داده شود تا بتواند از حق خود دفاع کند و بهتر است که این گزارش طی نامه ای به مؤدی ارسال شود.

او با تأکید بر اینکه باید به مردم آگاهی داد تا حقوق خود را بدانند، اظهار کرد: برای مؤدیان پرریسک باید اظهارنامه اقتصادیاتی را رسیدگی کرد اما برای مؤدیان کم ریسک اظهارنامه ها باید بدون رسیدگی پذیرفته شوند.

معاون درآمدهای اقتصادیاتی سازمان امور اقتصادیاتی کشور خاطرنشان کرد: باید فصل جدیدی بین سازمان اقتصادیاتی و مؤدیان شکل گیرد تا هم اقتصادیات تأمین و هم فضای امنی برای فعالان اقتصادی شکل گیرد.

تأکید بر اجرای طرح جامع نظام اقتصادیاتی کشور

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با تأکید بر اجرای طرح جامع نظام اقتصادیاتی به منظور هوشمند سازی فعالیت های اقتصادیاتی کشور گفت: باید برای اجرای این طرح قوانین مرتبط را اصلاح کرد که مجلس این اقدام را آغاز کرده است.

محمدرضا پورابراهیمی خاطرنشان کرد: زمانی می توان اقتصادیات را در کشور به جایگاه خود رساند که همه چیز بر مبنای اطلاعات و شفافیت اطلاعاتی وجود داشته باشد که الکترونیکی کردن فعالیت ها تنها بخشی از مقدمه اجرای طرح جامع نظام اقتصادیاتی کشور است.

او ادامه داد: اساس کار این بوده که اطلاعات در یک مجموعه جمع آوری و بر اساس آن اظهارنامه ها بررسی شود که البته فقط می تواند 2.5 درصد رسیدگی در اطلاعات را انجام دهد و برای مابقی آن باید به خوداظهاری ها اعتماد کرد.

پورابراهیمی، با اشاره به اینکه در حال حاضر به جای وجود اطلاعات دقیق، شخص ممیز بررسی و میزان اقتصادیات را مشخص می کند، گفت: البته سازمان امور اقتصادیاتی در حوزه های سخت افزاری، نرم افزاری و دریافت اطلاعات با محدودیت ها و سختی هایی روبروست که این مسائل نیز باید در نظر گرفته شود.

کننده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: برای حمایت از فعالان اقتصادی باید دریافت اقتصادیات از بنگاه ها را کاهش و دریافت اقتصادیات از افراد و خانواده ها را افزایش داد زیرا در دنیا دریافت اقتصادیات از بنگاه ها 30 درصد و در ایران این آمار 70 درصد است.

او بر ایجاد پایه های جدید اقتصادیاتی در کشور برای مقابله با فرار اقتصادیاتی موارد بی هویت و خاص و همچنین تغییر دریافت میزان اقتصادیات از بنگاه ها تأکید و اظهار کرد: سیاست مجلس یازدهم برداشتن بار اقتصادیاتی از دوش بنگاه ها و افزایش مشوق هاست.

در این نشست مسائل اقتصادیاتی فعالان اقتصادی به طور عمومی و مسائل 15 شرکت به طور خاص بررسی و برای حل مسائل آنها راهکارهایی ارائه شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 314

به "مسائل و مسائل اقتصادیاتی فعالان اقتصادی استان کرمان بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل و مسائل اقتصادیاتی فعالان اقتصادی استان کرمان بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید