دلیل ازدحام در مراکز واکسیناسیون کرونا ، بدون نوبت مراجعه نکنید

به گزارش مجله گذر عمر، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر عدم مراجعه حضوری به مراکز واکسیناسیون کرونا، گفت: بیشتر واکسنِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است؛ بنابراین مردم از مراجعه بی مورد به مراکز خودداری نمایند تا پیامک برایشان ارسال گردد که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه نمایند.

دلیل ازدحام در مراکز واکسیناسیون کرونا ، بدون نوبت مراجعه نکنید

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

دکتر بابک عشرتی در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: از ابتدای هفته جاری سری جدیدی از واکسن کرونا به ما تحویل داده شده است ولی متاسفانه عده زیادی از کسانی که عموما نوبت دریافت دُز دوم واکسنشان بود و بعضی افراد دُز اولی خارج از نوبت دهی و ارسال پیامک به ما مراجعه کردند و به همین علت ازدحام خیلی زیادی در مراکز تجمیعی واکسیناسیون اتفاق افتاده است و حتی کسانی که نوبت دریافت می کردند هم با این مشکل روبرو بودند.

وی اضافه نمود: فعلا به علت وجود ازحام در مراکز واکسیناسیون، فرایند نوبت دهی را متوقف کردیم. با توجه به گرمای هوا و برای رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی از مردم خواهش می کنم خارج از نوبت دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه ننمایند. بیشتر واکسنِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است؛ بنابراین از مراجعه بی مورد به مراکز خودداری نمایند تا پیامک برایشان ارسال گردد که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه نمایند.

عشرتی ادامه داد: البته تزریق نوبت اول هم صورت خواهد گرفت. به محض ثبت نام افراد در سامانه salamat.gov.ir اسامی برای ما می آید و با کم تر شدن ازدحام فعلی، نفرات بعدی را نوبت دهی خواهیم کرد و پیامک برایشان ارسال می گردد. در حال حاضر عمده واکسنی که به دستمان رسیده و تزریق می کنیم برای 70 سال به بالا و نوبت دوم است.

وی اضافه نمود: در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود 125 هزار نفر در نوبت تزریق دُز دوم واکسن قرار دارند. عموما افرادی که تزریق دُز اولشان در اوایل اردیبهشت اجرا شده است، تزریق دُز دوم هم به موقع صورت گرفته است و کسانی که در نیمه دوم اردیبشت تزریق واکسن داشتند احتمالا دُز دوم را با حدود 5 روز تاخیر دریافت کردند. تقریبا بیشتر افراد در نوبت تزریق دُز دوم از دریافت نمایندگان واکسن سینوفارم هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، تاکید نمود: ایمنی واکسن 15 روز بعد از تزریق دُز دوم به حدبیشتر خود می رسد. از طرفی هنوز د رمورد اثربخشی واکسن ها اطلاعاتمان دقیق نیست؛ بنابراین باید تا زمانی که تعداد زیادی در کشور واکسینه شوند پروتکل های بهداشتی رعایت گردد. کشورهایی هم که پروتکل ها را کاهش دادند زمانی بوده است که بالای 50 درصد گروه هدف کشورشان را واکسینه کردند. به همین علت حتی پس از تزریق واکسن هم استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار مهم است.

وی در ادامه درباره مراکز و محل تزریق دوز اول و دوم هم گفت: ممکن است محل تزریق دُز اول و دوم تغییر کند؛ زیرا ما واکسیناسیون را از مراکز کوچک تر به سمت مراکز تجمعی برده ایم. در چنین شرایطی واکسیناسیون دُز دوم می تواند در یک مرکز دیگر صورت گیرد اما به شرط آنکه مرکز دوم هم تحت پوشش همان دانشگاه علوم پزشکی باشد که مرکز تزریق دُز اول بوده است. بنابراین به اسم مثال اگر نوبت اول را در مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام دادند، نمی توانند دُز دوم را در مرکزی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام دهند؛ زیرا بانک اطلاعاتی هر دانشگاه در دست خودش است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 808

به "دلیل ازدحام در مراکز واکسیناسیون کرونا ، بدون نوبت مراجعه نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل ازدحام در مراکز واکسیناسیون کرونا ، بدون نوبت مراجعه نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید