رونمایی از چهره واقعی اومیکرون

به گزارش مجله گذر عمر، اومیکرون با نشانه های سرماخوردگی ساده، شایع شد. پزشکان و متخصصان ویروس شناس در ابتدا آن را درگروه یک بیماری ویروسی معمولی قرار دادند که به راحتی کنترل می شود و شدت آن کم است. اما 70 روز از شیوع این ویروس، چهره واقعی اومیکرون در حال رونمایی است، تا جایی که همین سویه ساده و کم خطر، هر روز رکورد تازهی در فوت و ابتلا ثبت می کند. آمار مبتلایان روزانه به اومیکرون در برخی کشور های اروپایی به 200 هزار نفر رسیده و آمریکا هم رکورد شناسایی بیش از یک میلیون بیمار مبتلا به کرونا در روز را پس از شیوع این سویه تازه ثبت کرده است. این در حالی است که مجموع بیماران کرونایی در جهان پیش از شیوع اومیکرون 258 میلیون نفر بود که روز گذشته به 372 میلیون نفر افزایش پیدا کرد.

رونمایی از چهره واقعی اومیکرون

به گزارش همشهری، پیشروی این بیماری در ایران هم قابل توجه است، به طوری که در کمتر از 2 هفته، شمار بیماران نو 30 برابر شده و اکنون به مرز 30 هزار نفر در روز رسیده است، آن هم در شرایطی که گفته می شد کرونای اومیکرون نشانه هایی مانند سرفه، سردرد و آبریزش بینی، بدن درد یا ضعف و بی اشت هایی مشابه آنفلوآنزا و سرماخوردگی دارد و برخلاف سویه های قبلی ازجمله دلتا درگیری کمتری برای ریه ایجاد می کند. حالا، اما تجربه بیماران و تأکید متخصصان حاکی از آن است که کرونای اومیکرون به اندازه سویه های قبلی می تواند منجر به التهابات ریوی شود و این مسئله در واکسن نزده ها حادتر است. چهره واقعی اومیکرون، بیش از گذشته تعیین شده و تصورات اولیه درباره ساده بودن این سویه و کم خطر بودن آن در حال رخت بربستن است. نوترین مطالعات نشان می دهد که این سویه با ویژگی عبور از سیستم ایمنی می تواند افراد را در فاصله زمانی کوتاه مدت حتی یک ماه دوباره گرفتار کرونا کند.

فرار از آزمایش پی سی آر

اومیکرون بیش از 60 جهش ژنتیک دارد و تنها یک جهش آن که به اصطلاح اضافه شونده نامیده می شود از کروموزوم های انسانی تشکیل شده و این مسئله خطرناک است؛ موضوعی که به گفته محمدرضا ناظر، متخصص بیماری های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منجر به نگرانی بیشتر متخصصان از این سویه نسبت به دیگر سویه ها شده است. او از دیگر ویژگی های اومیکرون می گوید: از دیگر ویژگی های سویه نو کرونا، فرار آن از سیستم ایمنی بدن است و به همین دلیل افرادی هم که واکسن زده باشند دوباره به این ویروس مبتلا می شوند، اما شدت ابتلا و خطر بیماری در افراد واکسینه کمتر از واکسن نزده هاست.

دانشمندان آفریقای جنوبی و متخصصان عفونی دنیا و اخیرا استادان دانشکده پزشکی کالج صنعتی انگلستان هم این موضوع را اعلام کرده اند که همین ویژگی فرار از سیستم ایمنی درباره اومیکرون منجر شده تا فرد حتی در فاصله کوتاه پس از بهبودی، دوباره کرونا بگیرد. ناظر در پاسخ به این سؤال که در گذشته فاصله ابتلا به کرونا پس از بهبودی به دلیل ایجاد آنتی بادی نزدیک به 6 ماه عنوان می شد، حالا این فاصله زمانی چقدر شده است؟ عنوان می کند: مسئله زمانی دیگر مطرح نیست. اگر آنتی بادی در بدن فرد قوی تر باشد، ابتلای مجدد خفیف تر خواهد بود و اگر آنتی بادی شکل نگرفته یا فرد واکسن نزده باشد، این ابتلا شدیدتر است. به همین دلیل افرادی که در پیک اخیر و حتی یک ماه پیش هم مبتلا به کرونا شده اند، اکنون در خطر ابتلای دوباره قرار دارند، اما واکسینه ها کمتر به نوع حاد بیماری مبتلا می شوند. اومیکرون را با نشانه هایی مانند سردرد، گلودرد، بدن درد و... می شناسند که مدت زمان زیادی هم ماندگاری ندارد و مبتلا به سرعت بهبود پیدا می کند. اما آنطور که از مراکز درمانی خبر می رسد، این بیماری در طول زمان، شدت می گیرد و حتی در مواردی فرد با اینکه نشانه های سرماخوردگی دارد، اما به تدریج با علائمی مانند آنچه در سویه کلاسیک کرونا، دیده می شد یعنی درگیری ریه، به بیمارستان ها مراجعه می کند.

این متخصص هم در تأیید همین موضوع می گوید: اشتباه است که اومیکرون را یک سرماخوردگی بدانیم، چرا که اکنون شدت ابتلا به سرماخوردگی معمولی با توجه به شست وشوی بیشتر دست از سوی مردم و پوشش ماسک کمتر شده و 80 تا 90 درصد این موارد کرونای اومیکرون است که درگیری ریه هم دارد. هم اکنون به هیچ عنوان نباید بیماری را دست کم گرفت چرا که دارو های ضدویروسی در ابتدای بیماری اثربخش هستند و قبل از ورود ویروس به سلول باید جلوی آن گرفته شود. به گفته او، آسیبی که ممکن است ویروس به ریه بزند، چه در ابتلا به اومیکرون یا سویه های دیگر اگر به موقع درمان نشود، در آینده آسیب زا خواهد بود. این پزشک به نکته مهمی درباره شیوه های نو درمانی هم اشاره می کند: هم اکنون روش های درمانی کرونا تنها با هدف جلوگیری از مرگ انجام نمی شود، بلکه تلاش می شود تا آسیب های این ویروس در بدن خنثی شود. اکنون با کاهش سن ابتلا به کرونا اگر بچه ها دچار چنین مسائلی شوند، در سنین 30 تا 40 سال ممکن است مسائل تنفسی پیدا کنند. به همین دلیل پیشگیری از ابتلا و درمان مؤثر و قاطع کرونا ضرورت دارد. منفی شدن تست افراد با وجود ابتلا به اومیکرون هم باعث شده تا گردش بیماری در جامعه افزایش پیدا کند، ناظر درباره تست گریز بودن سویه نو کرونا هم می گوید: همانطور که سیستم ایمنی بدن نمی تواند اومیکرون را به دلیل ایمنی گریزی آن به خوبی شناسایی کند، این اتفاق ممکن است درباره آزمایش ها هم رخ دهد، مگر اینکه تست به صورت اختصاصی برای شناسایی اومیکرون طراحی شده باشد. اندازه زیادی از کیت های موجود در کشور تنها قدرت تشخیص کرونا را دارند و ممکن است در تشخیص اومیکرون ضعیف تر عمل کنند، چرا که این سویه جهش های زیادی داشته است.

اومیکرون؛ تهدیدی برای بچه ها

در پیک های قبلی ازجمله دلتا درصد ابتلای بچه ها کمتر از یک تا 2 درصد مبتلایان بود، اما حالا در سویه اومیکرون بچه ها بخش زیادی از موارد ابتلا را به خود اختصاص داده اند. سیداحمد طباطبایی، دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا معتقد است با افزایش موارد ابتلا در این گروه سنی، عوارض شایع تری هم به وجود خواهد آمد: در پیک های قبلی نگران کننده ترین این عوارض درگیری چند ارگان به طور همزمان بود که منجر به نارسایی و خطرات جدی می شد. در گذشته درگیری ریه، قلب، مفاصل، پوست در بزرگسالانی که به کرونا مبتلا می شدند وجود داشت و درباره برخی از آن ها درمان های اختصاصی هم نداشتیم و کورتون درمانی صورت می گرفت.

درباره اومیکرون با افزایش موارد بیماری می توان انتظار چنین عوارضی را داشت. البته هم اکنون در بچه ها هنوز عوارض جدی وجود ندارد، اما این به معنی روبرو نشدن با آن نیست و با شیوع گسترده می تواند به چنین عوارضی در این گروه سنی هم ختم شود. او درباره نشانه های ابتلا به اومیکرون در بچه ها هم توضیح می دهد و می گوید: تفاوت اومیکرون با سویه قبلی کرونا در این است که بیشترین درگیری را در قسمت های فوقانی دستگاه تنفسی به وجود می آورد. به همین دلیل نشانه هایی که ایجاد می کند به صورت سرفه های مزاحم، سردرد و آبریزش زیاد بینی، درد بدنی است و اختلال در اکسیژن رسانی کمتر است، اما اینکه اومیکرون هیچ خطری برای ریه ندارد، درست نیست. در تمام دنیا مرگ های زیادی ناشی از ابتلا به اومیکرون گزارش می شود که شایع ترین آن درگیری ریه و عفونت های ثانویه است.

به همین دلیل باید به خانواده ها هشدار داد که اومیکرون را مانند دلتا جدی بگیرند، چرا که بچه ها در معرض آسیب شدید قرار دارند. به گفته این متخصص، تنها در 10 روز گذشته به دلیل برگزاری تجمعات و مراسم های عمومی و خستگی از رعایت پروتکل ها، آمار ابتلا به کرونا در کشور افزایشی شد. همچنین دلخوشی و اطمینان از تزریق واکسن در برخی افراد، عامل دیگر کاهش رعایت پروتکل ها شد و نکته مهم اینجاست که اندازه رعایت پروتکل ها در بچه ها کمتر است. این متخصص، همچنین درباره افزایش موارد مرگ ناشی از ابتلا به اومیکرون در بچه ها می گوید: آمار رسمی درباره مرگ بچه ها وجود ندارد، اما قطعا با افزایش موارد بستری، این مسئله در بچه های که بیماری های زمینه ای دارند، خطرناک تر خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1035

به "رونمایی از چهره واقعی اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از چهره واقعی اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید