راه اندازی راستا نو ترانزیتی چین به اروپا از منطقه ویژه مالی بندر آستارا

به گزارش مجله گذر عمر، خبرنگاران/گیلان رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان مرزی بندر آستارا از برقراری راستا نو ترانزیت از چین به اروپا به وسیله منطقه ویژه مالی بندر آستارا اطلاع داد.

راه اندازی راستا نو ترانزیتی چین به اروپا از منطقه ویژه مالی بندر آستارا

کیانوش امیری، در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: منطقه ویژه مالی بندر آستارا به عنوان شمالی ترین بندر جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر، با قرارداد بلند مدت بصورت BOT به بخش خصوصی (شرکت خدمات بندری و دریانوردی کاوه) واگذار شده است.

وی با بیان اینکه آستارا به شکل توامان از سه مرز دریایی، ریلی و زمینی با کشورهای CIS برخوردار است، ادامه داد: منطقه ویژه مالی بندر آستارا به عنوان یک منطقه نوپا توانسته است سهم قابل توجهی از تجارت دریایی کشور را در حوزه شمال بر عهده بگیرد.

امیری، با اشاره به اینکه همزمان با فصل زمستان 1400 شاهد راه اندازی جهت نو ترانزیتی به وسیله منطقه ویژه مالی بندر آستارا هستیم، خاطر نشان کرد: در این جهت که به وسیله چین به بندرعباس در آب های جنوب و سپس به منطقه ویژه مالی بندر آستارا و بندر باکو در کشور جمهوری آذربایجان متصل می گردد، برای نخستین بار محموله آهن ورق سرد به وزن 1294 تن ترانزیت شد.

وی کوتاهی جهت مذکور را از مهمترین ویژگی های منطقه ویژه مالی بندر آستارا برشمرد و توضیح داد: این منطقه علاوه بر جهت فوق، جهت نو ترانزیتی کشورهای ترکمستان و قزاقستان را به ترکیه و جهت فنلاند - آستاراخان را به کشورهای هندوستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نیز معرفی نموده است.

رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا در سرانجام از انجام مستمر عملیات صادرات و واردات کالا به وسیله این منطقه بین ایران و سایر کشورها سخن گفت و اضافه کرد: در راستای بهره وری بیشتر حمل و نقل دریایی آستارا، اتصال راه آهن سراسری به منطقه ویژه مالی بندر آستارا از الزامات است که باید مدنظر قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1111

به "راه اندازی راستا نو ترانزیتی چین به اروپا از منطقه ویژه مالی بندر آستارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی راستا نو ترانزیتی چین به اروپا از منطقه ویژه مالی بندر آستارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید