خواندن یک نامه مهر و موم شده 300 ساله با فناوری

به گزارش مجله گذر عمر، یک فناوری جدید می تواند نامه ای را که مهر و موم شده و باز نشده، بدون اینکه مهر و موم آن را بشکند و به آن صدمه ای وارد کند، بخواند.

خواندن یک نامه مهر و موم شده 300 ساله با فناوری

یک تکنیک جدید واقعیت مجازی که توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) ابداع شده است، به ما این امکان را داده است تا نامه های قدیمی را که نه در پاکت، بلکه به شکل های پیچیده ای چندین تا خورده اند، بخوانیم. این کار، نامه ها را همزمان به یک پاکت نامه نیز تبدیل می کرد، چرا که در آن زمان کاغذ کمیاب و گران بود و یک پاکت جداگانه برای گذاشتن نامه در آن در نظر نمی گرفتند.

محققان با استفاده از اسکنر اشعه ایکس و الگوریتم های رایانه ای بسیار حساس توانستند محتوای نامه ارسال شده بیش از 300 سال پیش از پاریس به لاهه را دریابند. این نامه تا به امروز هرگز به کسی تحویل یا توسط کسی باز نشده است، به همین دلیل در همین شکل پاکت گونه خود محافظت می شود.

محققان اظهار داشتند که این الگوریتم آنها را مستقیم به قلب این نامه مهر و موم شده هدایت کرده است.

این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده است، نشان می دهد که این نامه در 31 ژوئیه 1697 توسط شخصی به نام ژاک سناکس در پاریس برای پسر عمویش پیر لپرس تاجر فرانسوی در لاهه ارسال شده است. سناکس در این نامه از پسرعموی خود درخواست یک کپی تایید شده از اعلامیه فوت یکی از بستگان شان به نام دنیل لپرس را داشته است، اما این نامه هرگز تحویل داده نشد و سرانجام با نامه های گمشده دیگری در یک صندوق چرمی متعلق به یکی از مدیران پست به نام سایمون دی برین نگه داشته شد.

سی ان ان گزارش داد که پس از اینکه این نامه در سال 1926 به موزه پست تحویل داده شد تا زمانی که در دهه گذشته توسط مورخان و دانشمندان و مهندسان رایانه مورد تحقیق قرار نگرفت، نور خورشید را به خود ندیده بود.

دیوید میلز محقق دانشگاه کوئین مری لندن گفت: ما توانسته ایم از اسکنرهای خود برای بررسی تاریخچه اشعه ایکس آن استفاده کنیم. این فناوری اسکن مانند سی تی اسکنرهای پزشکی است، اما با استفاده از اشعه ایکس بسیار شدیدتر که به ما امکان می دهد آثار جوهر مورد استفاده برای نوشتن حروف نامه را ببینیم. بقیه اعضای تیم پس از آن توانستند از اسکن های ما تصویرسازی کنند و حروف نامه را رمزگشایی کنند و این نامه مهر و موم شده را برای اولین بار پس از بیش از 300 سال بخوانند.

این نامه به زبان فرانسوی نوشته شده است، بنابراین باید به زبان انگلیسی ترجمه می شد. اما لازم به ذکر است که برخی از کلمات نامه از بین رفته اند که ناشی از سوراخ های ایجاد شده روی نامه است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 571

به "خواندن یک نامه مهر و موم شده 300 ساله با فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواندن یک نامه مهر و موم شده 300 ساله با فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید