خبرنگاران اقتصاد مقاومتی سرمایه کشور برای عبور از بحران هاست

به گزارش مجله گذر عمر، زاهدان- خبرنگاران- معاون اول رییس جمهوری گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین امکانات و ابزاری بوده که در اختیار این دولت از ماه های اول شروع بکار قرار گرفت و یک سرمایه بزرگ برای عبور کشور از بحران های به وجود آمده است.

خبرنگاران اقتصاد مقاومتی سرمایه کشور برای عبور از بحران هاست

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران اسحاق دنیاگیری روز پنجشنبه در نشست اقتصاد مقاومتی که در زابل برگزار گشت اظهارداشت: به عنوان کسی که در اقتصاد مقاومتی مسوولیت مستقیم داشته یکی از خوبی های این سیاست ها این بود که در بالاترین سطح کشور ابلاغ و اعلام شد به این معنی که رهبر معظم انقلاب این سیاست ها را به عنوان سیاست های کلی که باید دستور العمل همه دستگاه ها، قوای سه گانه و نهادهای عمومی و حاکمیتی باشد، تعریف کرده اند.

وی گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی تنها متوجه دولت نیست بقیه خیلی ساده از کنار آن عبور می کنند و خود را پاسخگو نمی دانند با اینکه در واقع باید پاسخگو باشند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: هر کسی حتی بخش خصوصی در ایران مکلف است که در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی عمل کند و به عنوان یک سیاست بالا دستی قوانین و مقررات جاری کشور که تدوین و تصویب می شود نباید در تضاد و معارضه با سیاست های این اقتصاد باشد.

وی شرح داد: سیاست های اقتصاد مقاومتی به این دلیل است که در مقابل تکانه های خارجی اقتصاد کشور بتواند روی پای خود ایستاده و به نوعی بتوانیم اقتصاد را بازسازی و در مقابل این تکانه ها اقتصاد کشور به یکباره به هم نریزد.

دنیاگیری اظهارداشت: واقعیتی که وجود دارد این است که اقتصاد دنیا به هم پیوسته بوده و آن را نمی توان چیز مجزایی در نظر گرفت که یک دیوار دور خود کشید و به دنیا کاری نداشت.

وی بیان نمود: باید اقتصاد به گونه ای طراحی شود که این تکانه های بیرونی به آن آسیب نزند، 2 گونه تکانه جدی در کشورمان همواره با آن روبه رو هستیم که نخست به دلیل اینکه اقتصادمان به نفت متصل بوده تکانه هایی وجود دارد که معمولا در شرایط کاهش قیمت نفت پیش بینی می شود و این مهم خیلی اتفاق بزرگی بوده و می تواند یک دفعه منابع درآمدی و ارزی کشور را تحت تاثیر قرار داده و کشور مان را اذیت کند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: ما باید اقتصادمان را به نقطه ای می رساندیم که نفت نتواند روی اقتصاد کشور تاثیر بگذارد از این تکانه مهم تر تکانه هایی بوده که توی 10 تا 20 سال اخیر کشور خیلی جدی با آن روبه رو شد.

وی شرح داد: ما تحریم ها را از اول انقلاب تا به امروز داشته ایم و هیچ زمانی کشور از تحریم ها رها نبوده و از همان سال های 58 ما با تحریم های امریکا روبه رو بودیم البته این تحریم ها خیلی فشار جدی وارد نمی کردند و ممکن بود در فرایند توسعه کشور اخلال ایجاد می کرد ولی نه بخش خصوصی و نه دولتی متوجه این مساله نمی شد.

دنیاگیری اظهارداشت: تحریم ها در این دهه اخیر به عنوان تحریم های شورای امنیت در مقطع قبلی به طور خاص روی منابع فروش نفت کشور به عنوان اصلی ترین منبع درآمدی و سیستم بانکی به عنوان جایی که پول باید جابه جا کند فشار آوردند.

وی تاکید کرد: در این دوره نیز آمریکایی ها بعد از خروج از برجام فشار سنگینی گذاشتند با نیت اینکه اقتصاد کشور و نظام را فلج کنند و در واقع به تعبیر خودشان از هم بپاشانند.

معاون اول رییس جمهوری بیان نمود: آن چیزی که کمک کرد که ما بتوانیم این تحریم های این دفعه را خوب پشت سر بگذاریم سیاست های اقتصادد مقاومتی بود.

وی شرح داد: ما خوشبختانه از سال 92 شروع به وارد کردن 6 میلیون تن گندم کردیم و سال 94 تا 95 کشور را به خودکفایی کامل گندم رساندیم که این مساله در اثر همین سیاست های اقتصاد مقاومتی بود.

دنیاگیری اظهارداشت: وزارت جهادکشاورزی خودکفایی در گندم را به عنوان یک طرح اقتصادی مقاومتی تعریف و روی آن ایستادگی کرد و کشاورزان نیز به صحنه آمده و کشور از واردات این محصول بی نیاز شد.

وی بیان نمود: و قتی بنزین را تحریم کردند ما در داخل کشور با محدودیت هایی روبه رو شدیم زیرا هر سال و هر روز برای مصرف کشور باید میزانی بنزین وارد می کردیم و این مهم گلوگاهی بود که در صورت کارسازی تحریم ها می توانست کشور را فلج کند.

معاون اول رییس جمهوری شرح داد: برای اینکه بنزین تامین کنیم مجبور شدیم به پتروشیمی ها بگوییم به جای مواد پتروشیمی یک ماده اضافه نمودنی به آن اضافه تا ماده پتروشیمی تبدیل به سوختی مشابه بنزین مصرف شود که این مهم ده ها آثار زیست محیطی دیگر می توانست در کشور داشته باشد.

وی گفت: از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی خودکفایی در زمینه بنزین است در این تحریم این دفعه آمریکایی ها فکر کردند که حتما مساله سوخت، بنزین و گازوئیل یکی از مسائل و بحران های ما خواهد شد و این محصول از هر نقطه ای به ایران ورودش ممنوع بود تا ما نتوانیم تامین کنیم.

دنیاگیری گفت: تمرکز که روی طرح بنزین شده بود در این دوره که منابع فروش نفت کم شده یکی از جاهایی که به کمک آمد و با صادراتش ارز تامین و مشکل کشور به جهت ارزی تا حدی که نیاز بود رفع شد صادرات بنزین و گازوئیل بود.

وی بیان نمود: کشور وارد کننده ای که بنزین تهدیش و تحریم ها اتفاق افتاده بود که فلج اش کند در این چند سال به یک کشور صادرکننده بنزین تبدیل شد و وزارت نفت در همین روزهای اخیر یک رکورد زد و گفت تا 44 میلیون لیتر توانستیم صادرات این محصول را به سایر کشورها انجام دهیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: حدود 50 میلیون لیتر تولید داخلی بنزین در سال 92 بود و هم اینک به 107 میلیون لیتر در روز رسیده است.

وی شرح داد: اقتصاد مقاومتی حسنش این بود که مشخص شد گلوگاه های فشار کجا می تواند علیه ما باشد که در آن قسمت تحت عنوان پروژه و طرح به تمرکز ایجاد و دستگاه ها مردانه پای کار ایستادند.

دنیاگیری بیان نمود: سیاست های اقتصاد مقاومتی بعد از اینکه برجام را قبول کردیم یک دوره تحریم های اصلی تقریبا رفع شده بود که رهبر معظم انقلاب فرمودند سیاست های اقتصاد مقاومتی فقط برای دوره تحریم ها نبود و اتفاقا ما در دوره ای که تحریم ها برداشته شد تمرکز شد که سیاست ها حتما اجرایی شود و پیش بینی می کردیم که ممکن است مجددا غربی هایی که دشمنی شان دیرینه است به یک نوع دیگری فشار بیاورند.

سیستان و بلوچستان در تمام زمینه ها ظرفیت های زیادی دارد

وی گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت های بسیار زیادی دارد که یکی از مهمترین ظرفیت های آن نیروی انسانی تحصیل کرده است که باید قدر این تحصیل کرده ها را بدانیم این ها سرمایه هایی هستند که قدرت خلاقیت دارند و می توانند بقیه سرمایه های کشور را در جاهای مختلف به حرکت وادار کنند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه ما باید از مزیت ها برای توسعه سیستان و بلوچستان حداکثر استفاده را ببریم ادامه داد: ظرفیت طبیعی استثنایی در این استان وجود دارد ما کمتر استانی را داریم که هم مرز آبی مفصل داشته و به ابهای آزاد دنیا متصل باشد و در مرز خشکی و زمینی با 2 کشور مهم همسایه شرقی قرار داشته باشد.

وی شرح داد: توفیق نصیب شد بار دیگر خدمت مردم و مسوولان منطقه سیستان و شهرستاهای مختلف سیستان و بلوچستان بویژه برای بررسی مسائل و مسائل این استان رسیدیم.

دنیاگیری اظهارداشت: به امید خدا تصمیم گیری در حد بضاعت و امکانات دولت برای حل مسائل و مسائل سیستان و بلوچستان انجام خواهد گرفت.

وی اضافه نمود: شب گذشته در چابهار بیشتر موضوع در ارتباط با سواحل مکران بود که یک مساله جدی و مهم بوده و باید به صورت بسیار سازمان یافته مسائل آن پیگیری شود و به امید خدا حتما این منطقه در آینده ای نه چندان دور به یکی از بزرگترین قطب های اقتصادی ایران تبدیل خواهد شد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به حجم سرمایه گذاری ها هنوز کارهای زیربنایی چابهار تکمیل نشده و در دست اجراست و بیش از 86 هزار میلیارد تومان تا کنون طرح در این منطقه تعریف شده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: منطقه ای مثل سیستان امروز بزرگترین، مهمترین، راهبردی ترین دژ ایران است این تعبیر زییایی بود که رهبر معظم انقلاب راجع به این منطقه داشته و آن را دژ ایران نامیدند.

وی بیان نمود: هدف از اجرای طرح آبکمک دشت سیستان این بود که برای مردم این منطقه در فصل های خشک و سخت حداقل هایی برای زندگی فراهم کنیم که در شرایط سخت هم بتوانند کشاورزی داشته باشند و این امر نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ بود.

دنیاگیری با یادآوری اینکه پیشنهادطرح 46 هزار هکتاری در دولت تهیه شد و رییس جمهوری آن را به رهبر معظم انقلاب ارائه کرد شرح داد: رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد موافقت کردند سپس اعتبارات این طرح کم شد و بعد از آن مجلس کمک کرد و اعتبارات بیشتری منظور شد و امروز تقریبا این طرح کامل شده است.

وی گفت: تا به امروز سه هزار و 700 میلیارد تومان در طرح 46 هزار هکتاری سرمایه گذاری شده که اگر بخواهیم با نرخ دلار امروز محاسبه کنیم، ارزش سرمایه گذاری اجرا شده برای این طرح بیش از 24 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

معاون اول رییس جمهوری بیان نمود: آن چیزی که اقتصاد می گوید و ما از سیاست های اقتصاد مقاومتی می فهمیم، موتور محرک این اقتصاد باید بخش خصوصی باشد البته در این مهم زیربناها فراهم شود و ما هم مقید هستیم که زیر بناها را در همه جا دولت باید ایجاد کند.

وی بیان نمود: حتما در 2 هفته آینده باید برای نظام بهره برداری از طرح 46 هزار هکتاری تصمیم بگیریم اینکه این مجموعه را به دست چه کسی بسپاریم و رابطه اش با کشاورز چگونه باشد و موضوع مهم دوم استمرار طرح است.

دنیاگیری با تأکید بر اینکه باید حتما در این اراضی 46 هزارهکتاری کشت متناسب با این شرایط انجام شود گفت: وزارت جهاد کشاورزی مهمترین مسوولیتش این است که یک الگوی کشت که درآمد کشاورزان را متناسب با این حجم سرمایه گذاری بالا ببرد در این منطقه طراحی کند.

وی تاکید کرد: باید کارهای مکمل دیگری برای افزایش سطح زندگی مردم انجام شود که مهمترین آن سازمان عمران یا یک نهاد توسعه ای که دولت و شرکت های بزرگ ملی هم در آن مشارکت داشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: مهمترین مزیت منطقه سیستان مرزی بودن آن است که باید دید از مزیت مرز چقدر می توان استفاده و آن را تبدیل به یک کانال تجاری بزرگ کرد.

وی با اشاره به اینکه ما به عنوان دولت ایده مان این بود که یک منطقه آزاد برای سیستان درست کنیم تا این منطقه یک کانون توسعه ای باشد شرح داد: باید کمک کنیم که سریع تر مجوز منطقه آزاد سیستان را بگیریم زیرا این موضوع یک امکانی است که باید از آن استفاده شود.

دنیاگیری بیان نمود: ما راجع به آب هیرمند با افغانستان توافقاتی کردیم و آن توافقات باید اجرا شود و باز هم با این کشور گفت وگو داریم من امیدوارم در این مذاکرات که با افغانستان داریم حتما بتوانیم به توافقات خوبی برسیم و دغدغه ای برای مردم منطقه ما نباشد و در نظر داشته باشیم حیات در اینجا هم حیات برای ایران و هم حیات برای افغانستان است و باید همه از آن حفاظت کنیم.

وی ادامه داد: مصمم هستیم که آب از دریای عمان به داخل کشور بیاوریم و باید روی انتقال این آب از دریا به سیستان و بلوچستان به صورت جدی تمرکز داشته باشیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 476

به "خبرنگاران اقتصاد مقاومتی سرمایه کشور برای عبور از بحران هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اقتصاد مقاومتی سرمایه کشور برای عبور از بحران هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید