جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 11 خردادماه 1400

به گزارش مجله گذر عمر، بورس امروز کار خود را با نوسانات خفیف در محدوده یک میلیون و 146 هزار واحد شروع کرد. طوری که بعد گذشت 30 دقیقه از شروع معاملات شاخص کل حدود هزار و 544 واحد رشد داشته و در همین مدت کوتاه سه مرتبه راستا خود را تغییر داده است. در ساعات ابتدایی معاملات امروز نماد های فارس، فملی، فولاد، شپنا، برکت و اپال بیشترین کوشش را برای افزایش شاخص کل به کار گرفته اند و وبملت مانع عظیمی بر سر راه آنهاست. شاخص کل کارش را با رشد 13 صدم درصدی شروع نموده، اما شاخص هم وزن هشت صدم درصد کاهش پیدا نموده و این موضوع نشان می دهد شرایط برای نماد های کوچک سخت تر از نماد های عظیم و شاخص ساز است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 11 خردادماه 1400

بازار متعادل برای نماد های شاخص ساز

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه شنبه 11 خردادماه 1400، از بین 252 نماد معامله شده تا اینجای کار 171 نماد قرمزپوش هستند و 81 نماد در راستا صعودی حرکت می نمایند. در بازار فرابورس هم شاهد کاهش قیمت سهام در 95 نماد و افزایش آن در 41 نماد هستیم. موردی که نشان می دهد امروز حدود دو سوم نماد های بازار سرمایه ارزش سهام خود را از دست داده اند و با قیمت هایی پایین ترین نسبت به روز قبل معامله می شوند، ولی با این وجود شاخص کل سبزرنگ است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 11 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز عموما تیره رنگ است و نشان می دهد نمادهای عظیم نوسان قیمت چندانی نسبت به روز گذشته ندارند و اغلب شرایط متعادلی را تجربه می نمایند. برای مثال در گروه صندوق های ETF هیچ کدام از نمادها بیش از یک درصد تغییر قیمت پیدا ننموده و حتی صندوق های سهامی نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند. در گروه فرآورده های نفتی شاهد افزایش دو درصدی قیمت سهام شپنا هستیم و شتران و شبندر بدون تغییر به جای مانده اند. فلزات اساسی عموما سبزرنگ هستند و قیمت سهام لیدرها یعنی فملی، فولاد، ذوب و فخوز تا یک درصد افزایش پیدا نموده است. محصولات شیمیایی هم بازار نسبتا سبزرنگی را تجربه می نمایند. فارس، پترول و نوری با قیمت روز گذشته معامله می شوند، شتوکا و شکربن صف خرید دارند و شگویا، آریا، قرن، شپدیس و دیگران کمی افزایش قیمت پیدا نموده اند. کلیت گروه خودرویی ها قرمزرنگ است. خزامیا سه درصد عقب نشینی نموده اما لیدرها یعنی خودرو و خساپا تغییر چندانی نسبت به روز قبل ندارند. بانک ها شرایط مشابهی را تجربه می نمایند و تنها وبملت کمی کاهش قیمت داشته. محصولات غذایی، سرمایه گذاری ها، بیمه ها، انبوه سازی و سیمان از گروه های نسبتا سبزرنگ بازار امروز هستند.

کاهش نماد های دارای صف فروش

260 نماد در ساعات خاتمهی معاملات امروز صف فروش دارند. این تعداد حدود 45 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند و در مقایسه با روز گذشته شاهد کاهش 60 نماد از لیست صف های فروش هستیم. دیروز حدود 320 نماد صف فروش داشتند. علاوه بر کاهش تعداد نمادها، ارزش صف های فروش هم به چهار هزار میلیارد تومان کاهش پیدا نموده است. در سوی دیگر بازار 45 نماد که هفت درصد بازار را تشکیل می دهند صف خرید به ارزش 630 میلیارد تومان دارند.

برکت؛ سنگین ترین صف خرید بازار

اگر صف خرید 254 میلیاردی غکورش و 58 میلیاردی فتوسا را به اسم نماد های تازه وارد بازار در نظر نگیریم، می توان گفت برکت امروز سنگین ترین صف خرید بازار سرمایه را دارد. حدود دو هزار و 800 نفر برای خرید 15 میلیون سهام برکت به ارزش 41 میلیارد تومان سفارش ثبت نموده اند و تا خاتمه معاملات فروشنده ای پیدا نشد. فجر با صف خرید 22 میلیاردی و فگستر با صف خرید 21 میلیاردی در رتبه های بعدی قرار دارند. کویر، سپیدار، پتایر، کدما، کماسه، دروز، گکوثر، سبجنو و پیزد از دیگر نماد های دارای صف خرید در بازار امروز هستند.

بنو؛ سنگین ترین صف فروش بازار

بیمه تجارت نو امروز در صدر لیست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته و جای سمگا را پر نموده است. ارزش صف فروش بنو به حدود 104 میلیارد تومان می رسد. سمگا با صف 87 میلیاردی در رتبه دوم و خزر با صف 74 میلیاردی در رتبه سوم لیست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته است. سصفها، های وب، ثنوسا، کلر، خنصیر، فرابورس، کمرجان و قثابت از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 40 میلیارد تومان در بازار امروز هستند.

نقشه بازار قرمز شد، شاخص پنج هزار واحد عقب نشست

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه 11 خردادماه با کاهش پنج هزار و 434 واحدی به رقم یک میلیون و 140 هزار و 496 واحد رسید. امروز شاخص کل 47 صدم و شاخص هم وزن 42 صدم درصد کاهش داشتند که نشان می دهد نماد های کوچک و عظیم بازار سرمایه همراه هم در فرایند نزولی قرار گرفته بودند. وبلمت، شستا، شبندر، خودرو، پارسان و فملی بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشتند و فارس از معدود نماد های شاخص ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل بود. این اتفاق درحالی افتاد که در ابتدای معاملات دست کم نماد های شاخص ساز شرایط خوبی داشتند و معاملات متعادلی را شاهد بودند.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز سه شنبه 11 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

مقاومت نماد های شاخص ساز در نیمه معاملات شسکته شد و همین اتفاق نمای خاتمهی نقشه بازار را به رنگ قرمز درآورد. امروز پالایش و دارا یکم به ترتیب دو و سه درصد ارزش خود را از دست دادند و صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی حدود دو درصد عقب نشینی کردند. فرآورده های نفتی روز سختی داشتند. برای شبندر صف فروش تشکیل شد و شتران شبریز سه درصد عقب نشینی کردند. شپنا هم یک درصد کاهش قیمت پیدا کرد. در گروه فلزات اساسی شاهد فرایند نزولی لیدر ها یعنی فولاد، فملی و فخوز بودیم. میدکو، ذوب، فاسمین و فپنتا نزدیک به قیمت روز گذشته معامله شدند، وتوکا و فوکا سه درصد افزایش قیمت پیدا کردند و برای کویر و فجر صف خرید تشکیل شد. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری وبملت با صف فروش به کار خود خاتمه داد. وتجارت یک درصد و وبصادر سه درصد کاهش قیمت داشتند و دیگران از جمله وپاسار وملل، ونوین و وپست در نزدیکی قیمت روز گذشته باقی ماندند. خودرو و ساخت قطعات امروز رنگ خون گرفت. خساپا و خودرو هرکدام چهار درصد کاهش قیمت پیدا کردند و دیگر نماد ها از جمله خگستر، خبهمن و خزامیا به صف فروش رسیدند. امروز شاهد بازگشایی نماد خمهر با ریزش 28 درصدی بودیم. محصولات شیمیایی فرایند واحدی نداشتند. فارس، شتوکا، پارسان و پترول نزولی، شپدیس، نوری، شبصیر، آریا، شغدیر و قرن صعودی بودند. محصولات غذایی، سرمایه گذاری ها، دارویی ها انبوه سازی و لاستیک و پلاستیک از جمله گروه هایی هستند که در آن ها هم نماد دارای صف خرید و هم نماد دارای صف فروش پیدا می گردد.

خریداران همچنان قدرتمند ظاهر می شوند

معامله گران بورس امروز حدود پنج میلیارد و 710 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 408 هزار معامله به ارزش چهار هزار و 106 میلیارد تومان دادوستد کردند. موردی که نشان می دهد ارزش معاملات نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته، اما نکته مهمتر اینجاست که نسبت قدرت خریداران به فروشنده همچنان بیش از دو برابر است. طوری که هر خریدار به طور میانگین 18 میلیون تومان سهام خریده و هر فروشنده به طور میانگین هشت میلیون تومان سهام فروخته. در بازار امروز غکورش، شپنا، غزر، ثبهساز، خساپا، خودرو و اپال پرتراکنش ترین نماد های بورس و فتوسا، فگستر، چخزر، کزغال، کرمان، آریا و وسپهر پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

این گزارش به روزرسانی می گردد...

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 819

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 11 خردادماه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 11 خردادماه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید