ردیابی پول های خارج شده از بورس

به گزارش مجله گذر عمر، همان طور که پیش بینی می شد با توجه به 3 نشانه مثبتی که در معاملات روز دوشنبه وجود داشت و در گزارش پیش بینی بورس دیروز به تفصیل گفته شد، دیروز شاخص کل بورس 4 هزار و 645 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 186 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز 188 واحد بالا آمد و در رقم 431 هزار و 613 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 54 واحد رشد کرد و به رقم 16 هزار و 979 واحد رسید.

ردیابی پول های خارج شده از بورس

به گزارش اقتصادنیوز، در سرانجام معاملات روز سه شنبه، 107 نماد رشد قیمت و 331 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 21 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 66 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه شنبه در بورس شرکت های فولاد آلیاژی ایران (فولاژ)، سیمان صوفیان (سصوفی)، سیمان غرب (سغرب)، سیمان تهران (ستران) و سیمان آرتا اردبیل (ساربیل) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت های پتروشیمی غدیر (شغدیر)، پلیمر آریا ساسول (آریا) و سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نماد های کسرام (شرکت پارس سرام)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و پارسیان (بیمه پارسیان) در روز سه شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه پاسارگاد (بپاس)، پگاه فارس (غفارس) و عطرین نخ قم (نطرین) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز چهارشنبه است. در سرانجام معاملات روز سه شنبه بازار با مازاد عرضه 2 هزار و 865 میلیارد تومانی بسته شد. هرچند که هنوز بازار با مازاد عرضه روبرو است، اما فرایند نزولی آن در طی 2 روز اخیر نشانه مثبتی محسوب می گردد.

کاهش ارزش صف های فروش

در سرانجام معاملات سه شنبه 335 نماد صف فروش داشتند و تعداد نماد های صف خرید 16 بود. دیروز ارزش صف های خرید نسبت به روز قبل یک درصد افزایش یافت و به رقم 323 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های فروش نیز 17 درصد کاهش یافت و 3 هزار و 188 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضا ها

در روز سه شنبه شرکت تولید معدنی اپال کانی پارس (اپال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف خرید 123 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از اپال، رافزا (رایان هم افزا) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه ها

دیروز بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در سرانجام معاملات صف فروش 118 میلیارد تومانی داشت. پس از دی، پتایر (شرکت ایران تایر) و سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

دیروز بورس پس از 11 روز کاری متوالی صعود کرد. توقف راستا رو به پایین شاخص کل به تنهایی نشانه مثبتی برای معامله گران بازار است چرا که نزول هر روزه شاخص -هرچند که با شیب کم اتفاق می افتاد- جو روانی منفی بازار را تشدید می کرد.

نکته مثبت بعدی تداوم افت ارزش صف های فروش و کاهش رقم مازاد عرضه است که می تواند موجب امیدواری سهام داران باشد. اما نکته منفی بازار دیروز تداوم خروج پول حقیقی از بازار است. دیروز 448 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد و سهام داران حقیقی همچنان بیش از آن که بخرند، می فروشند.

آمار ها نشان می دهد که سهام داران خارج شده از بورس به سمت سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت رفته اند. دیروز ارزش معاملات صندوق های درآمد ثابت 2 برابر ارزش معاملات کل بازار سهام بود. کارشناسان معتقدند دلیل این گرایش سهام داران افزایش ریسک های بازار سهام و بی اعتمادی آن ها به این بازار است.

بورس دیروز هم برای سهامداران خرد یک تصمیم گرفت: سهامدان با پرتفوی تا 10 میلیون تومان اگر تا 1401 دست به سبد خود نزنند ضمانت 25 درصد سود دارند این تصمیم با هدف حمایت از سهامداران خرد و برگشت اعتماد اتخاذ شده، اما سرعت زیاد تصمیم ها بعضی سهامداران را نگران نموده است، زیرا جوهر یک مصوبه خشک نشده تصمیمی جدید اعلام می گردد. بعضی کارشناسان اعتقاد دارند بازگشت سهام داران حقیقی به بورس در صورتی اتفاق خواهد افتاد که اعتماد از دست رفته بازسازی گردد و ریسک های نامتعارفی که به ریسک های سیستماتیک بورس تهران تبدیل شده اند از میان برداشته شوند.

با این حال معاملات امروز بورس اهمیت فراوانی دارد، اگر نماد های شاخص ساز امروز هم رشد نمایند و تابلوی بورس را سبز رنگ نمایند سهام داران می توانند هفته را با امیدواری به سرانجام ببرند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 558

به "ردیابی پول های خارج شده از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی پول های خارج شده از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید