تحلیل جالب شخصیت شما؛ ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی

به گزارش مجله گذر عمر، از نظر علم روانشناسی علاقه داشتن به یک فصل خاص از سال می توانند گوشه هایی از شخصیت شما را آشکار کند. برخی افراد عاشق روزهای گرم تابستان هستند، برخی در پاییز و زمستان دچار افسردگی می شوند و برخی دیگر از سرمای زمستان و روزهای کوتاهش لذت می برند. شما به کدام فصل علاقه دارید؟ در مجله مقاله ای از دو سایت Verrywell Mind و P&G Everyday می خوانید که به شما می گوید که چرا از نظر روانشناسی شخصیت زنان و مردان برخی به فصل خاصی علاقه دارند، چرا برخی به افسردگی زمستانی مبتلا می شوند و نیز از نظر روانشناسی علاقه داشتن به فصلی خاص در خصوص شخصیت شما چه می گوید.

تحلیل جالب شخصیت شما؛ ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی

چرا بعضی افراد از نظر روانشناسی علاقه به فصل خاصی دارند؟

طبق تحقیقات روانشناسان علاقه داشتن به فصلی خاص به دلیل تغییرات دما و نور و تاثیر این عوامل بر حالات روحی و رفتاری است. یک تحقیق دیگر در این زمینه اجرا شده که ثابت می نماید فصل تولد اشخاص احتمالا بر شخصیت فرد و علایق آن ها تاثیر می گذارد.

بر این اساس کسانی که در فصول بهار و تابستان به جهان آمده اند طبیعت و روحیه مثبت تری دارند و بیشتر تحت تاثیر حالات روحی ناشی از تغییر فصل قرار می گیرند. از سوی دیگر اغلب افراد که در فصول سرد سال به جهان آمده اند کمتر دچار تغییر خلق و خو ناشی از تغییر فصل می شوند.

شاید عجیب به نظر برسد اما روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که فصول مختلف سال تاثیر فراوانی بر خلق و خوی افراد دارند و علاوه بر این تاثیر آن ها بر حالات روحی و رفتاری افراد بسیار قدرتمند است.

روزهای کوتاه تر زمستان برای افراد زیادی تجربه اختلال خلق و خو و افسردگی را به دنبال دارد و از نظر روانشناسی شخصیت زنان و مردان این اختلال بسیار مشهور به افسردگی زمستانی شناخته می گردد. اختلال افسردگی زمستانی با آغاز فصل بهار تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می نماید و البته این مسئله به این بستگی دارد که فرد چه مدت زمانی را در خارج از منزل سپری کند.

نتیجه یک مطالعه عجیب دیگر شگفت انگیزتر از این حرفهاست. طبق یک مطالعه اجرا شده آن دسته از افرادی که در ماه های گرم سال در رحم مادر بوده اند بعد از تولد در ماه های سرد سال، بیشتر در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست داده اند. با این همه از نظر روانشناسی علاقه داشتن به فصل خاصی از سال بسته به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی محل زندگی شما هم دارد. در بعضی مناطق روزهای سرد زمستان سریع تر از راه می رسند و در بعضی دیگر از تابستان وارد یک پاییز رنگارنگ و درخشان می شویم و رسیدن به روزهای سرد و برفی کمی بیشتر زمان می برد. در نتیجه احتمال گرفتار شدن در چنگال افسردگی زمستانی و گاهی هم افسردگی پاییزی کمتر است.

درجه حرارت و دما مشخص نماینده است

آنچه مسلم است آب و هوای سرد، حالات و خلق و خوی ما را تحت تاثیر قرار می دهد و مسئله اینجاست که سرد شدن هوا می توانید رفتار ما را هم عوض کند. برای مثال دمای یک اتاق می تواند روی قضاوت افراد در خصوص افراد مظنون به جنایت اثر بگذارد. طی تحقیقی که در همین زمینه در سال 2014 صورت گرفت افرادی که در اتاق های گرم بودند در خصوص متهمان به جنایت فکر می کردند که این افراد از روی انگیزه آنی و بدون نقشه قبلی دست به جنایت زده اند. این در حالی است که افرادی که در اتاق های سرد بودند در خصوص متهمان به جنایت قضاوت دیگری داشتند. آن ها معتقد بودند این افراد یک جنایت خونبار را با طرح و نقشه قبلی انجام داده اند.

نتایج یک تحقیق دیگر در سال 2008 نشان داد زمانی که افراد نوشیدنی گرم میل می نمایند گرم تر و صمیمی تر برخورد می نمایند اما زمانی که نوشیدنی سرد میل نموده اند با دیگران سردتر و رسمی تر روبرو می شوند.

نور نقش مهمی دارد

شکی در این نیست که نور می تواند بر خلق و خوی افراد تاثیر مستقیم بگذارد. تقریبا در تمام افراد نور و روشنایی انرژی را افزایش می دهد اما روزهای کوتاه زمستان که تاریکی هوا زودتر از همواره از راه می رسد از نظر روانشناسی شخصیت زنان و مردان ، یکی از عوامل اصلی ابتلا بعضی افراد به افسردگی زمستانی است. ریتم روزانه بدن شما با چرخه تقریبا 24 ساعته خواب و بیداری تحت تاثیر نور خورشید قرار می گیرد. افرادی که سابقه ابتلا به اختلال افسردگی زمستانی و پاییزی را دارند احتمال در تاریکی و کمبود نور احساس افسردگی می نمایند، روزهای کوتاه سال آن ها را غمگین می نماید و علائمی مثل اختلال در خواب و خستگی مفرط را در روزهای سرد و کوتاه پاییز و زمستان تجربه می نمایند. یکی از بهترین راهکارها برای کاهش علائم افسردگی زمستانی در این افراد استفاده از نور درمانی است. این روش شامل موارد زیر است: قرار دریافت در معرض نور روز یا طول موج خاصی از نور با استفاده از لیزر، دیودهای ساطع نماینده نور، لامپ های فلورسنت، لامپ های دیکرونیک یا لامپ های بسیار روشن و نور تمام-طیف، که معمولاً با دستگاه های مختلف کنترل می گردد.

علاقه شما به هر فصل در خصوص شخصیت شما چه می گوید؟

می دانستید علاقه شما به فصل خاصی از سال می تواند نکاتی را از نظر روانشناسی در خصوص شخصیت شما بازگو کند؟

بهار؛ رهبر، شجاع و مبتکر

بهار زمانی از راه می رسد که سردی و کوتاهی روزها جای خود را به سبزی و آب و هوای گرم تر می دهد. اگر عاشق فصل بهار و ساعات طولانی تر روز هستید، رنگ های پاستلی را که ترند فصل بهار هستند برای دکور خانه و لباس های خود می پسندید و دوست دارید ساعات بیشتری را برای تفریح و کار بیرون از خانه باشید از نظر شخصیتی فردی هستید که از شکست و تغییر جهت زندگی خود هراسی ندارید. شما از نظر شخصیتی فری رهبر متولد شده اید که اعتقاد دارد برای رسیدن به اهداف باید قدم به قدم پیش رفت و البته عمل گرا بود. البته این به معنای نقض شخصیت ایده آل گرا و رومانتیک شما نیست و عموما برای افرادی که عاشق بهار هستند این فصل زمانی برای عاشقی و برگزاری مراسم ازدواج است. نظر دیگران در خصوص شما چیست؟ شما در نظر اطرافیان فردی خلاق، مبتکر، دارای طبعی آرام، مستقل، خوش بین و البته شاد و پیروز هستید.

تابستان؛ خونگرم و مورد تحسین

عاشق فصل تابستان و روزهای گرم و طولانی اش هستید؟ عاشقان فصل تابستان احتمالا بیشتر از این مسئله شادمان و راضی اند که مجبور نیستند خودشان را در لباس های سنگین و بوت های گرم زمستانی محصور نمایند. عاشقان تابستان از احساس رهایی که در اتمسفر این فصل وجود دارند لذت می برند. اگر عاشق فصل تابستان هستید احتمالا روحیه ای آزادیخواه دارید و دوست دارید در شرایطی که هستید احساس راحتی کنید. تابستانی ها معمولا افرادی خونگرم و پذیرا هستند که که به خاطر همین گرم بودن شان معمولا مورد تحسین دیگران قرار می گیرند. تابستانی ها معمولا منتظر نمی مانند که کسی فرصتی برای ارائه توانایی هایشان به آن ها بدهند. یک ضرب المثل معروف انگلیسی می گوید که تابستانی ها گاو را با شاخ هایش شکار می نمایند.

پاییز؛ سنتی و اجتماعی

عاشقان فصل پاییز که اتفاقا تعدادشان هم کم نیست عاشق هوای ملس پاییزی و غذاها و دسرهای خوشمزه این فصل به خصوص انواع شیرینی و پای و سوپ هستند. عاشقان پاییز به ندرت دچار افسردگی زمستانی و پاییزی می شوند. اگر شما هم در دسته عاشقان فصل پاییز قرار دارید احتمالا شخصیتی تا حدودی سنتی و البته اجتماعی به خصوص در جمع فامیل دارید. پاییزی ها افرادی صادق و با وفا، خلاق و خوش مشرب هستند. افرادی که عاشق فصل پاییز هستند از سوی اطرافیان شان به عنوان افرادی که اصلا خجالتی نیستند و البته نمک کره زمین شناخته می شوند.

زمستان؛ نکته سنج و محتاط

اگر عاشق رخت و لباس های گرم زمستان، هات چاکلت داغ و برف بازی با بچه ها هستید احتمالا با وسواس بیشتری با چالش های زندگی روبرو می شوید و در این مواقع معمولا یک حصار به دور خود می کشید. با این همه شما قادرید زیبایی را حتی از پس روزهای کوتاه و تاریک هم ببینید. عاشقان زمستان افرادی محتاط هستند و تا زمانی که لازم نباشد منویات قلبی خود را آشکار نمی نمایند. با این همه نزدیکان و دوستان درجه یک افراد عاشق زمستان همه رازهای قلب شان را می دانند. عاشقان زمستان از این که با افراد زیادی دوست شوند لذت می برند اما معمولا با آدم های اندکی صمیمی می شوند و گروه دوستان محدودی دارند که با وسواس و نکته سنجی انتخاب شان نموده اند. عاشقان زمستان بدون این که از آن ها خواسته گردد هر کاری که از دست شان بربیاید بدون سرو صدا و شلوغ بازی برای خانواده شان انجام می دهند. از نظر روانشناسی شخصیت زنان و مردان ، برای زمستانی ها افسردگی زمستانی معنایی ندارد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 14

به "تحلیل جالب شخصیت شما؛ ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل جالب شخصیت شما؛ ارتباط روانشناسی شخصیت با افسردگی زمستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید