با وام مسکن تازه کجا می توان خانه خرید؟

به گزارش مجله گذر عمر، وام مسکن و جعاله زوجین در تهران به 960 میلیون تومان و در شهر های کوچک به 640 میلیون تومان رسیده است. اما آیا با این وام می توان در تهران و یا اطراف آن خانه خرید؟

با وام مسکن تازه کجا می توان خانه خرید؟

به گزارش ایسنا، از یک سو مبلغ وام مسکن افزایش یافته و از سوی دیگر بعضی از گزارش ها از کاهش قیمت مسکن خبر می دهد.

چند روزقبل بود که در گزارشی از کاهش قیمت مسکن در تهران و شهر تازه پرند خبر داده شد. این رسانه در این گزارش اعلام نموده که قیمت واحد های مسکن مهر پرند کاهش قابل توجهی داشته و از یک و نیم میلیارد تومان به حدود 1.1 میلیارد تومان رسیده است.

بعلاوه بعضی از آپارتمان های 1.3 تا 1.4 میلیارد تومانی به یک میلیارد و یا کمتر از این رقم رسیده است. حتی بعضی از معامله گران می گویند که متقاضیان می توانند با 600 میلیون تومان در پرند زمین بخرند.

کاهش قیمت مسکن حداقل روی کاغذ اتفاق افتاده و معاملات را دچار رکود نموده است. تا قبل از این بازار پر از خریدار بود و فروشندگان به امید افزایش قیمت، از فروش ملک خود پرهیز می کردند. اما حالا ورق برگشته. گفته می گردد که فروشنده در بازار وجود دارد، اما حالا خریداران به امید کاهش قیمت تازه نشسته اند.

در میان این رکود بازار، وام خرید مسکن افزایش پیدا نموده است. مبلغ این وام و وام جعاله برای زوج های تهرانی به 960 میلیون تومان و برای افراد مجرد به 560 میلیون تومان رسیده است.

البته مبلغ این وام در تهران چنین رقمی است و در شهرهای کوچک مبلغ تازه وام مسکن 480 میلیون تومان و مبلغ وام جعاله 160 میلیون تومان است. یعنی مبلغ وام زوجین در شهری مانند پرند 640 میلیون تومان است که می تواند بخش مهمی از هزینه خانه را پوشش دهد.

با این حساب، اگرچه با چنین وامی نمی توان در تهران خانه خرید، اما به نظر می رسد مبلغ این وام برای خرید خانه در شهرهای اطراف تهران مانند پرند و پردیس مناسب است.

مسائل خرید خانه در اطراف تهران

البته دو مساله دریافت وام برای خرید مسکن در شهری مانند پرند را سخت می نماید. نکته اول اینکه وام مسکن تنها به خانه هایی تعلق می گیرد که سند داشته باشند. اما بیشتر واحد های مسکن مهر در پرند هنوز سند ندارند و این مساله دست خریداران برای خرید خانه را می بندد و انتخاب آن ها را بسیار محدود می نماید.

نکته دوم اقساط بالای وام مسکن است. هنوز جزئیات دقیقی درباره مبلغ اقساط وام مسکن منتشر نشده است. اما آنالیز های تجارت نیوز نشان می دهد که اقساط ماهانه وام 960 میلیون تومانی مسکن حدود 19 میلیون و 300 هزار تومان است و کل بازپرداخت آن دو میلیارد و 780 میلیون تومان برآورد می گردد. اندازه اقساط برای مجرد ها نیز 11 میلیون و 277 هزار تومان برآورد می گردد؛ بنابراین مبلغ اقساط ماهانه این وام چند برابر حداقل حقوق کارگران است و همین مساله رویای خانه دار شدن این افراد را دست نیافتنی می نماید.

اما سوال دیگری که بسیاری مطرح می نمایند این است که آیا دریافت وام مسکن ارزان است یا نه؟ بعضی از افراد به اقساط بالا و رقم بازپرداخت دو برابری این وام اشاره می نمایند و دریافت آن را ارزان نمی دانند. اما بعضی معتقد هستند با توجه به تورم مسکن در سال های گذشته و منظره تورم در سال های آینده این وام به صرفه به نظر می آید.

البته این مورد را هم باید مد نظر داشت که با توجه به پایه حقوق امسال (هفت میلیون و 640 هزار تومان) اقساط این وام مبلغی نیست که قشر بزرگی از جامعه بتوانند از پس پرداخت آن بربیایند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1402 بروزرسانی: 9 تیر 1402 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1308

به "با وام مسکن تازه کجا می توان خانه خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام مسکن تازه کجا می توان خانه خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید