با این 12 حرکت جالب و عجیب مورچه ها آشنا شوید! ، قسمت دوم

به گزارش مجله گذر عمر، ربودن خوراکی های پیک نیک تنها یکی از رفتارهای جالب آنها است!

با این 12 حرکت جالب و عجیب مورچه ها آشنا شوید! ، قسمت دوم

5- مورچه ها با بو کردن حرف می زنند

کلنی متشکل از میلیون ها مورچه است اما ملکه برای برقراری ارتباط با افرادش هیچ دستگاهی در اختیار ندارد. پس مورچه ها چه طور کارهای دقیقی که احتیاج به همکاری همه دارد را انجام می دهند؟ چه طور برای انجام این کارها با هم هماهنگی می نمایند؟ بیسیم دارند؟! خب مورچه ها زبان دارند، اما نه شبیه به زبانی که ما داریم. در حالی که انتقال پیغام بین انسان ها بر عهده صداها و حالات بدنی است که نشان می دهند، مورچه ها به وسیله ایجاد بو با هم صحبت می نمایند. فرمون ها روش صحبت و زبان مورچه ها است!

6- مورچه ها با ایجاد صدا هم با هم حرف می زنند

درست است که مورچه ها تارهای صوتی ندارند، اما این به آن معنی نیست که آنها بی سرو صدا هستند. مانند جیرجیرک ها و ملخ ها مورچه ها هم قادرند با تماس بخش های خاص از بدن شان به یکدیگر صدا فراوری نمایند. برای مثال در گونه ای از مورچه ها زائده میله مانندی در قسمت شکمی وجود دارد که مورچه با کشیدن پایش به آن صدا ایجاد می نماید.

7- شاخک های مورچه ها می تواند اطلاعات را مخابره یا دریافت کند

رد و بدل کردن اطلاعات به وسیله شاخک ها چیز شناخته شده ای است اما هنوز چیزهای زیادی در این باره وجد دارد که ما از آنها بی خبریم. برای مثال در سال 2016 محققان دانشگاه ملبورن کشف کردند مورچه ها نه تنها اطلاعات را به وسیله شاخک هاشان دریافت می نمایند، بلکه می توانند سیگنال هایی هم برای هم بفرستند! این اولین بار بود که کشف شد شاخک می تواند دو طرفه عمل کند یعنی هم اطلاعاتی را دریافت کند و هم اطلاعات بفرستد. دانشمندان می گویند شاخک مورچه وسیله رهبری او است اما تا این زمان نمی دانستیم این عضو می تواند مانند یک فرستنده هم عمل کند.

8- قبل از اینکه انسان حتی وجود داشته باشد، مورچه ها کشاورزی می کردند!

مورچه ها در بین معدود حیواناتی هستند که کشاورزی و دامداری انجام می دهند، در حقیقت آنها این کار را از 50 میلیون سال قبل آغاز نموده بودند! انسان ها تنها 12 هزار سال است که کشاورزی و دام پروری را آغاز نموده اند! حداقل 210 گونه مورچه قارچ می کارند. آنها مواد ارگانیکی مانند برگ، پوسته درختان و غیره را می جوند تا محصولات شان را کود دهی نمایند. برخی از مورچه ها حتی برای حفاظت از محصولات شان از آفت کش ها هم استفاده می نمایند. مثلا باکتری های خاصی که آنتی بیوتیک فراوری می نمایند را در کنار محصولات شان پرورش می دهند تا با آنتی بیوتیک فراوری از حمله قارچ های مضر به باغچه شان جلوگیری نمایند!

9- یک مگاکلونی مورچه ها بین 3 قاره پل زده است!

هر کدام از کلنی های مورچه ها یکی از عجایب طبیعت است اما یک کلنی از کلنی مورچه های آرژانتینی وجود دارد که روی دست همه زده! گونه یونی کلنی که به آن معنی است که مورچه ها می توانند آزادانه بین کلنی هایی که از لحاظ فیزیکی از هم جدا هستند گردش نمایند. وقتی انسان ها به طور اتقافی این مورچه ها را بین قاره ها جا به جا کردند، این مورچه ها یک امپراطوری درست کردند! این مگاکلونی بین قاره ای متشکل از چند کلنی بزرگ است که همه آنها به صورت متحد با هم عمل می نمایند اما لانه هاشان به هم مرتبط نیست و از هم دور است! بزرگ ترین کلنی شناخته شده این کنی که کلنی اصلی است و در اروپا واقع شده است مساحتی در حدود 6000 کیلومتر دارد و از ایتالیا تا پرتغال کشیده شده است!

10- برخی مورچه ها آنتی بیوتیک مخصوص خودشان را می سازند

مورچه ها و انسان ها هر دو باید خود را از شر بیماری های بیاکتریایی که افرادشان را آلوده می نماید، حفظ نمایند. برخی مورچه ها به جای رفتن نزد دکتر، داروی آنتی بیوتیک مخصوصی روی سطح بدن شان می سازند، راهکار ساده تری است مگر نه؟! به نظر می رسد این توانایی در انواع خاصی از مورچه ها بیشتر از بقیه است. با مشاهده این امر دانشمندان گمان می نمایند می توان در آینده از مورچه ها به عنوان منبعی برای فراوری آنتی بیوتیک های نو استفاده کرد تا بتوان بیماری های باکتریایی انسان را از بین برد.

11- مورچه ها می توانند اجسامی 5000 برابر سنگین تر از وزن خودشان بلند نمایند!

شاید این را شنیده باشید که مورچه ها می توانند اجسامی 10، 50 یا 100 برابر وزن خودشان را بلند نمایند. اما بر اساس یک تحقیق در سال 2014 مورچه ها قوی تر از این حرف ها هستند، آنها در واقع می توانند اجسامی 3400 تا 5000 برابر وزن خود را به راحتی بلند نمایند!

12- مورچه ها می توانند کشاورزان را پولدار نمایند

مردم بیشتر مورچه ها را به چشم یک آفت می بینند. اما بر اساس یک تحقیق نو گونه های بخصوصی از مورچه ها می توانند مانند یک آفت کش عمل نموده و با آفات گیاهی حتی گاهی موثرتر از آفت کش ها مبارزه نمایند. این مزیت را در کنار مقرون به صرفه بودن و بی خطر بودن مبارزه با مورچه در نظر بگیرید! این تحقیق شامل 70 مطالعه بر روی تعداد زیادی از آفات محصولات کشاورزی بود.

منبع: فوت و فن / mnn.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1161

به "با این 12 حرکت جالب و عجیب مورچه ها آشنا شوید! ، قسمت دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این 12 حرکت جالب و عجیب مورچه ها آشنا شوید! ، قسمت دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید