60 هزار شیء تاریخی در موزه عظیم خراسان در حال سامان دهی است

به گزارش گذر عمر، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، محمدحسن طالبیان شامگاه چهارشنبه اول بهمن ماه 1399 در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی خوشنویسی راه ابریشم در مشهد با عنوان پایکوبی قلم که در موزه خراسان عظیم برگزار گردید، با بیان این مطلب اضافه نمود: موزه عظیم خراسان که با الهام از اثر تاریخی کاخ خوشید کلات طراحی و ساخته شده، به مرکز تبادل و تعامل فرهنگی تبدیل شده است.

60 هزار شیء تاریخی در موزه عظیم خراسان در حال سامان دهی است

او با اشاره به سابقه تاریخی هنر خوشنویسی در ایران و کشورهای حوزه تمدنی ایران، ادامه داد: هنر خوشنویسی در دوره های ایلخانی و سلجوقی به اوج خود می رسد و با پیدایش چاپ های سربی و دیجیتال کم فروغ می گردد اما به همت استادان خوشنویسی و نهادها و دستگاه های مختلف، هنوز هم خوشنویسی صندلی والایی دارد.

طالبیان اظهار کرد: پرونده خوشنویسی با عنوان پاسداری از فرهنگ برای ثبت در فهرست میراث دنیای به یونسکو ارسال شده است که امیدواریم سال آینده در فهرست میراث دنیای قرار گیرد.

او یادآور شد: این هفتمین برنامه فرهنگی است که می تواند پشتوانه ای برای ثبت دنیای خوشنویسی باشد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نقش جاده ابریشم در توسعه و تبادل فرهنگی کشورهای منطقه اشاره نمود و گفت: جاده ابریشم از 24 استان ایران عبور می نماید که شاهراه خراسان نیز بخشی از این راه تاریخی است.

طالبیان با بیان این که برادران عزیز ما از افغانستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای منطقه در این مراسم حضور دارند، توضیح داد: باید کوشش کنیم که این کشورهای منطقه از انسجام و رفاقت فرهنگی برخوردار شوند.

او گفت: برای تهیه پرونده های مشترک با این کشورها و ثبت آن در فهرست میراث دنیای اعلام آمادگی می کنیم.

طالبیان اضافه کرد: مسجد گوهرشاد در مشهد و تعداد آثار زیادی از هرات در افغانستان و سمرقند و بخارا در تاجیکستان وجود دارد که می تواند در فهرست میراث دنیای ثبت گردد.

او گفت: از هنرمندان که مشارکت آن ها می تواند پشتوانه ای برای ثبت دنیای خوشنویسی در فهرست دنیای باشد ممنونم.

مشهد میزبان هنرمندانی از 30 کشور دنیا در نمایشگاه پایکوبی قلم

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی برخط خوشنویسی راه ابریشم با عنوان پایکوبی قلم در مشهد اظهار کرد: این نمایشگاه از یکم بهمن ماه الی سوم فروردین سال آینده به صورت مجازی در مشهد با حضور نمایندگانی از 30 کشور با فرهنگ های متفاوت و به نمایش گذاشتن 204 اثر از نقاط مختلف دنیا برگزار گردید.

ابوالفضل مکرمی فر اضافه کرد: همچنین کنفرانس علمی آن از روز دوم تا چهارم بهمن به میزبانی مشهد و به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران برگزار می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی توضیح داد: خراسان از اصلی ترین گذرگاه های فرهنگی است و برگزاری این نمایشگاه به میزبانی مشهد یک رویداد دنیای محسوب می گردد، منطقه ای که از دیرباز مرکز رشد هنر خوشنویسی و زادگاه عظیم بسیاری در زمینه این هنر بوده است.

مکرمی فر با قدردانی از مدیریت شهری مشهد برای حمایت از برگزاری این نمایشگاه، اظهار کرد: برای نخستین بار خوشنویسانی از کشورهای مختلف دنیا آثار خود را در این نمایشگاه که به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران به صورت مجازی برگزار می گردد، به نمایش می گذارند.

او اضافه کرد: در نهایت علاوه بر بارگذاری این آثار در نگارخانه یونسکو، 204 اثر نیز چاپ شده و در موزه مشهد به نمایش گذاشته خواهد شد همچنین در کنار برگزاری این نمایشگاه و کنفرانس، برنامه ها و مراسم های دیگری نیز اجرا خواهد شد.

در مراسم افتتاحیه نمایشگاه و کنفرانس بین المللی برخط خوشنویسی راه ابریشم با عنوان پایکوبی قلم در مشهد حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، اشرف بروجردی مشاور رییس جمهور، سید محمدرضا میرتاج الدینی رییس فراکسیون راهبردی مجلس، محمدرضا کلائی شهردار مشهد، عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری افغانستان، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو، محمد علی باقرزاده طوسی رییس انجمن خوشنویسان مشهد و جمعی از مدیران شهری و استانی حضور داشتند.

همچنین در این مراسم پیغام صوتی منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری برای حاضران پخش شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 492

به "60 هزار شیء تاریخی در موزه عظیم خراسان در حال سامان دهی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 هزار شیء تاریخی در موزه عظیم خراسان در حال سامان دهی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید