کشف ویروسی که عفونت را از بین می برد

به گزارش مجله گذر عمر، محققان از یک ویروس برای مبارزه با عفونت باکتریایی ریه مقاوم به دارو استفاده کردند و دریافتند که این درمان قادر است عفونت را از بین ببرد.

کشف ویروسی که عفونت را از بین می برد

آیا می دانستید که ویروس ها می توانند باکتری ها را از بین ببرند؟ این حقیقت دارد و این اسلحه تازه به مقدار قابل توجهی برای دنیای پزشکی نویدبخش است.

اکنون محققان برای اولین بار با پیروزیت از باکتریوفاژ ها برای درمان عفونت ریه مایکوباکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده نموده اند.

به گزارش آ ای، طبق بیانیه مطبوعاتی این گروه از محققان از بیمارستان بهداشت ملی یهودیان در کلرادو آمریکا، این روش درمانی روی یک بیمار جوان 26 ساله مبتلا به فیبروز کیستیک که پیوند ریه شد، جواب داد.

فیبروز سیستیک (Cystic Fibrosis) یا تارفزونی کیسه ای یا سفتی مخاط، نوعی بیماری دگرگشتی (سوخت وساز) بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش هایی از بدن سفت و چسبنده می شوند. این بیماری یکی از شایع ترین و جدی ترین اختلالات ژنتیکی است که در هر 2 تا 3 هزار تولد یک نوزاد را مبتلا می نماید.

در این اختلال ترشحات ریه، لوزالمعده، کبد، روده و دستگاه تناسلی غلیظ و چسبنده می گردد. این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالباً رقیق و غیرچسبنده هستند، علاوه بر این مقدار نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می یابد و در واقع نمک مورد احتیاج بدن به وسیله عرق دفع می گردد.

جری نیک نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر برنامه فیبروز کیستیک بزرگسالان در مرکز بهداشت ملی یهودیان گفت: ما سال ها کوشش نموده بودیم که عفونت مایکوباکتریایی را با انواع آنتی بیوتیک ها پاک کنیم، اما پیروز نشده بودیم. اکنون که از دشمنان طبیعی خودِ باکتری ها استفاده کردیم، توانستیم عفونت را پاک کنیم که به یک پیوند ریه پیروز منجر شد.

به نظر می رسد هیچ کس به میزان خود بیمار از نتایج این درمان شاد نیست. جارود جانسون گیرنده پیوند ریه گفت: من از کوشش، پشتکار و خلاقیت همه افرادی که در درمان من مشارکت داشتند، بسیار ممنونم. من فکر می کردم که می میرم. آن ها به معنای واقعی کلمه زندگی من را نجات داده اند.

در نهایت، اوضاع به شکلی پیش رفت که به علت عفونت مداوم در یک دوره شش ساله از کاهش چشمگیر عملکرد ریه خود رنج می برد که باعث شد پزشکان بر این باور باشند که او تا چند سال دیگر در صورت عدم پیوند ریه خواهد مرد. با این حال، درخواست پیوند او به علت عفونت مداوم مایکوباکتریایی از جانب سه مرکز پیوند رد شده بود.

این زمانی بود که نیک و گروهش تصمیم گرفتند برای اولین بار او را با فاژ ها (ویروس هایی که به باکتری ها حمله می نمایند) درمان نمایند. این درمان به مدت 200 روز ادامه داشت، اما به قدری پیروزیت آمیز بود که جانسون را آماده انجام پیوند ریه کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1168

به "کشف ویروسی که عفونت را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ویروسی که عفونت را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید