کشف خیابان های چند هزارساله در عربستان

به گزارش مجله گذر عمر، باستان شناسان در #عربستان سعودی پیروز به کشف مجموعه ای گسترده از معبرهای متصل به هم شده اند.

کشف خیابان های چند هزارساله در عربستان

به گزارش دنیای سفر و به نقل از لایوساینس، باستان شناسان اعلام کردند با کاوش در جنوب غربی عربستان سعودی پیروز به کشف شبکه ای از معبرهای 4500 ساله در یک گورستان تاریخی شده اند. طولانی ترین این معبرها تا 170 کیلومتر ادامه دارد. در جریان این اکتشاف همچنین هزاران سنگ قبر نیز کشف شده است.

باستان شناسان نام این معبرهای را معابر گورستان گذاشته اند چراکه این معبرها در نزدیکی قبرها قرار دارند. البته هنوز معین نیست که آیا مراسم ترحیم در این معابر انجام می شده است یا خیر. این معبرها واحه ها را به یکدیگر متصل می کردند و نوعی شبکه بزرگراهی باستانی را شکل داده بودند.

برای علامت گذاری برخی از این خیابان ها از سنگ های قرمز استفاده شده است.

این معابر باستانی می توانستند سفرهای طولانی را تسهیل کنند. مردم در آن زمان با استفاده از این معابر می توانستند مسافتی معادل دست کم 530 کیلومتر را از شمال به جنوب طی کنند. همچنین شواهدی از وجود معابر مشابهی در جنوب عربستان سعودی و یمن نیز کشف شده که البته این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتری است چراکه می تواند ثابت کند مردم امکان عبور و مرور در مسافت های بسیار طولانی تر را نیز داشته اند.

باستان شناسان هنوز اطلاعات زیادی درباره مراسم ها و تشریفاتی که در این معابر یا حتی در مقبره ها انجام می شد کسب نکرده اند. آن ها همچنین اعلام کردند بقایای انسان کشف شده در مقبره ها شرایط مناسبی ندارند و از آن جایی که برخی از مقبره ها مورد هذف سارقان قرار گرفته و غارت شده بودند، آثار تاریخی در داخل مقبره ها کشف نشده است.

مقبره ها و این معابر در همان دورانی ساخته شدند که مصریان باستان مشغول ساخت اهرام، از جمله هرم بزرگ جیزه بودند. در همان زمان در شماری از تمدن های تازه در بین النهرین رشد کرد و شهرهای بزرگ و مقبره های بزرگ هرمی شکل ساخته شد. با این حال باستان شناسان معتقدند با وجود فرهنگ های در حال شکوفایی واقع در مصر و بین النهرین، مردم در عربستان سعودی از آن ها برای ساخت معبر و مقبره الهام نگرفتند. کارشناسان معتقدند این معبرها در پی ایده های مردم خود منطقه شکل گرفته اند چراکه مردم در عربستان سعودی هزاران سال پیش از این که مصریان باستان تصمیم به ساخت اهرام بگیرند، سازه های بزرگ سنگی را بنا کرده بودند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1026

به "کشف خیابان های چند هزارساله در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خیابان های چند هزارساله در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید