چگونه با مهرطلبی مقابله کنیم؟

به گزارش مجله گذر عمر، اختلال مهرطلبی فرد را با آسیب های روانی و عاطفی زیادی روبرو می کند به همین دلیل لازم است شخصیت مهر طلب، خود برای تغییر گام بردارد.

چگونه با مهرطلبی مقابله کنیم؟

در واقع مهر مطلبی یکی از بیماری های روانی است که در دسته اختلالات نوروتیک قرار می گیرد و نیازمند درمان است. در این مطلب از خبرنگاران به بیان روش های مقابله با مهر طلبی می پردازیم.

روش های مقابله با مهر طلبی

ممکن است بسکمک افراد به تنهایی نتوانند وابستگی خود را به دیگران کنترل کنند و توانایی تغییر باورهای خود را نداشته باشند. در این زمینه مراجعه به مشاوره روانشناسی در باز کردن گره های ذهنی و افزایش خودباوری به شما کمک می کند.

بلافاصله به همه خواسته هایی که دیگران از شما دارند جواب مثبت ندهید

برای خودتان زمان بخرید و در این فاصله فکر کنید که آیا خواسته هایی که طرف مقابل دارد در جهت خواسته ها، نیازها و علایق شما هست یا نه. آیا وقتش را دارید که انجامش بدهید؟ یا باید خیلی خودتان را به دردسر بیندازید؟ اصلا دوست دارید که این کار را انجام دهید یا نه؟ وقتی مطمئن شدید که انتخاب ها و اولویت های خودتان را در نظر گرفته اید می توانید به خواسته طرف مقابل جواب دهید. برای اینکه شناخت بهتری از خود داشته باشید به مطلب این نشانه ها می گوید شما فردی مغرور هستید سر بزنید.

افکار غلط خود را دایما اصلاح کنید

شما ویژگی مهرطلبی را از دوران کودکی با خودتان آورده اید و سال هاست که این اختلال با شماست پس انتظار نداشته باشید که به سرعت از بین برود. باید دائما مچ خودتان و افکار غلطی را که دارید بگیرید و هر روز آن ها را اصلاح کنید. مثلا اگر مدام فکر می کنید که باید به خانواده خود سرویس بدهید با خودتان تکرار کنید که شما برای خدمت کردن به دیگران به دنیا نیامده اید و شما هم نیاز به استراحت و تفریح و غیره دارید.

یاد بگیرید که از دیگران بگیرید

مطمئن باشید که با این کار هم فشار جسمی و روانی کمتری را متحمل خواهید شد و هم عشق و محبت دیگران را از دست نمی دهید. سعی کنید بین وظایفی که بر عهده می گیرید و آن هایی که بر عهده دیگران می گذارید تعادلی نسبی ایجاد کنید.

از خود مراقبت کردن را یاد بگیرید

به جسم خود توجه کنید، به خودتان برسید و از جسم و روان تان مراقبت کنید. به این موضوع فکر کنید که آخرین بار چه زمانی برای خودتان وقت گذاشته اید، کی برای خودتان پول خرج کرده اید و چه وقت خودتان را شادمان کرده اید؟

سطح اعتماد به نفس تان را ارتقا دهید

در پی راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس خود باشید. از هر مورد کوچکی که بتواند این حس را در شما تقویت کند استقبال کنید. حس حقارت و خودکوچک بینی را در خود منهدم و نابود کنید. گاهی ورزش می تواند به این امر کمک کند.

عزت نفس تان را بالا ببرید

با انجام صحیح و کامل امور روزمره خود و نیز کارهایی که خیلی وقت است در لیست انتظار شما قرار دارند عزت نفس خود را افزایش دهید. این امر در کنار ارتقا اعتماد به نفس می تواند به شدت در راه درمان به شما کمک کند.

با ترس هایتان روبرو شوید

با این تفکرات که اگر مهر دیگران از شما قطع شود و آن ها شما را رها کنند، یک بار و برای همواره روبرو شوید. به خود یادآوری کنید که تنها نیستید و همواره و در همه مراحل خدا را دارید که در کنار شما و پشتیبانتان خواهد بود.

روحیه متحمل بودن را در خود از بین ببرید

به خود مدام یادآوری کنید که بعد از این، تحمل نمی کنم که دچار فشار شوم، ولی با دیگران سازش می کنم. دیگران را آن طور که هستند بپذیرید و اگر با آن مشکل دارید از کنارش عبور کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه به دیگران اعتماد کنیم؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1147

به "چگونه با مهرطلبی مقابله کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با مهرطلبی مقابله کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید