وزیر خارجه فیلیپین به چین: گورت را گم کن

به گزارش گذر عمر، وزارت امور خارجه فیلیپین اظهار داشت نیروهای گارد ساحلی چین برای قایق های فیلیپینی که در منطقه آب های مورد اختلاف دو کشور در دریای چین جنوبی گشت می زدند، مزاحمت ایجاد نموده اند و دولت مانیل به این اقدام اعتراض نموده است.

وزیر خارجه فیلیپین به چین: گورت را گم کن

برای دیدن زیباترین کشور جنوبی شرقی آسیا با تور ارزان فیلیپین همراه باشید.

به گزارش یورونیوز؛ همزمان تئودور لوکسین، وزیر خارجه فیلیپین با واژگانی توهین آمیز از چین خواست تا از منطقه مورد مناقشه خارج گردد. وی در توییتر نوشت: چین، دوست من، چطور بگویم که مؤدبانه باشد؟ بگذار ببینم ... آهان، گورت را گم کن.

لوکسین در ادامه توییت خود خطاب به چین نوشته است: تو مثل یک توله جن زشت هستی که می خواهد توجه پسری زیبا را به خود جلب نموده و با او دوست گردد.

تئودور لوکسین اغلب در توییتر تندزبان است و واژگان ناپسند به کار می برد. او در توجیه توییت اخیرش ادعا کرد که زبان دیپلماتیک و مؤدبانه معمولاً به جایی نمی رسد.

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین همیشه کوشش نموده است تا موضع خود را نسبت به چین محبت آمیز نشان دهد اما وزارت امور خارجه فیلیپین تا به امروز ده ها بار به اقدامات ایذایی چین در آب های مورد اختلاف دو کشور اعتراض نموده است.

این اعتراضات در روزهای اخیر با اظهارات رئیس دستگاه دیپلماسی فیلیپین و وزیر دفاع این کشور علیه دولت پکن، به شکل فزاینده ای به تنش های موجود دامن زده است.

دلفین لورنزانا، وزیر دفاع فیلیپین نیز به نوبه خود خواهان خاتمه دادن چین به گشت زنی هایش در منطقه مورد مناقشه شده است. لورنزانا اواخر روز یکشنبه در یک پیغام ویدئویی گفت: ما تصدیق می کنیم که امکانات نظامی چین از ما پیشرفته تر است، اما این دلیل نمی گردد که ما به عنوان یک ملت، دفاع از منافع ملی و عزت خود را کنار بگذاریم.

چین ادعای مالکیت بر تقریبا تمام آب های دریای چین جنوبی را دارد. اختلافات فزاینده بین مانیل و پکن در اوایل ماه مارس، پس از آن شروع شد که مقامات مانیل از مشاهده بیش از 200 شناور چینی مشکوک در نزدیکی آب سنگ ریف ویتسون خبر دادند.

دولت فیلیپین ابتدا خواهان دور شدن آن شناورها شد و سپس کشتی های گارد ساحلی خود را به منطقه اعزام کرد. چین مدعی مالکیت بر این صخره های مرجانی است.

شماری از کشتی های چینی تا به امروز این محل را که در حدود 325 کیلومتری غرب استان پالاوان فیلیپین است ترک نموده اند؛ اما تعداد زیادی از آنها هنوز در منطقه باقی مانده اند. دولت فیلیپین می گوید این آب سنگ در یک منطقه دریایی شناخته شده بین المللی واقع شده و مانیل دارای حق انحصاری بهره برداری از شیلات، نفت، گاز و سایر منابع آن است.

ایالات متحده آمریکا گفته است که در میان اختلافات سرزمینی چین و فیلیپین، در کنار فیلیپین می ایستد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 668

به "وزیر خارجه فیلیپین به چین: گورت را گم کن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه فیلیپین به چین: گورت را گم کن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید