همه چیز درباره حقوق و دستمزد

به گزارش مجله گذر عمر، حقوق و دستمزد از پراهمیت ترین بخش های اقتصادی هر کسب وکار و سازمانی است. حقوق و دستمزد عادلانه سبب می گردد تا حقوق کارگران و کارمندان ضایع نگردد، بازدهی و بهره وری نیروی کار افزایش یابد و اعتماد کارمندان به شرکت بیشتر گردد. به همین علت ضروری است تا شما در جایگاه کارفرما با تعریف این موارد آشنا باشید و در معین آن ها به چند مساله مهم توجه کنید.

همه چیز درباره حقوق و دستمزد

برای جبران فعالیت های کارکنان و کارگران در هر بنگاه مالی، کارفرما موظف است هزینه ای را پرداخت کند. این هزینه بیانگر سهم نیروی کار برای ارائه خدمت یا محصولی است که آن را فراوری نموده. البته باید توجه داشت که منظور از حقوق، مبلغ ریالی آن است و جنبه مادی جبران فعالیت نی

تعریف حقوق و دستمزد

روی کار را دارد. حقوق به صورت ماهانه محاسبه و پرداخت می گردد و مبنای محاسبه دستمزد، ساعتی است. به طور معمول، شیوهٔ پرداخت به کارمندان به صورت ماهانه (حقوق) و پرداخت به کارگران به صورت روزانه یا هفتگی است که دستمزد نام دارد.

مزایا و کسورات

اکنون که با تعریف حقوق و دستمزد آشنا شدید، ضروری است تا با یکی از بخش های مربوط به پرداخت حقوق به نام مزایا و کسورات نیز آشنایی پیدا کنید. مزایا و کسورات بخشی مجزا از حقوق پایه است. حق مسکن، حق فرزند، عیدی، پاداش و حق ماموریت از جمله مزایایی هستند که در زمان پرداخت حقوق در نظر گرفته می شوند. کسورات نیز مربوط به مواردی هستند از قبیل مالیات، بیمه، وام صندوق که از حقوق فرد کسر می شوند.

قوانین حقوق و دستمزد برای کارگران و کارمندان

بعد از آشنایی با اصطلاح حقوق و دستمزد، ضروری است تا با قوانین آن در ایران آشنا شوید:

1- حقوق و دستمزد بر اساس 30 روز کاری محاسبه و پرداخت می گردد.

2- در ماه های 31 روزه، حقوق بر عدد 30 تقسیم می گردد و در عدد 31 ضرب می گردد.

3- برای ماه اسفند که 29 روز دارد، حقوق بر عدد 30 تقسیم می گردد و در 29 ضرب می گردد.

4- 44 ساعت در هفته مقدار ساعت کاری استاندارد هر کارمند و کارگر حقوق بگیر است.

5- در صورت اضافه کاری کارمندان، هر ساعت آن 40 درصد بیشتر از ساعت کاری محاسبه می گردد.

6- روزهای آدینه با این که تعطیل رسمی هستند، در محاسبات حقوق کارکنان در نظر گرفته می شوند.

7- اگر فرد در مشاغل سخت مشغول به کار باشد، باید 6 ساعت در روز کار کند و مجموع ساعت کاری او 36 ساعت در هفته باشد.

8- مزد کارگران باید در فواصل زمانی مرتب، در روزهای غیر تعطیل و ضمن ساعت کاری به وجه رایج کشور پرداخت گردد.

9- چنانچه بر اساس قرارداد یا عرف کارگاه، پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد، این پرداخت باید در آخر ماه صورت گیرد که در این حالت به مزد مذکور حقوق می گویند.

10- کارگران کارمزد برای مرخصی، روزهای آدینه و تعطیلات رسمی استحقاق دریافت مزد را دارند.

ملاحظات کارفرما در مشخص دستمزد

به عنوان کارفرما در زمان پرداخت دستمزد به کارگران باید به این نکته توجه داشته باشید که دستمزد به صورت کار تمام وقت، کار مزدی و کار ساعتی پرداخت می گردد.

در کار تمام وقت شما موظفید تا یک قرارداد کتبی کاری با کارگر بنویسید. در این صورت، کارگر موظف است 44 ساعت در هفته به جز ایام تعطیل و آدینه ها مشغول به کار باشد و دستمزد او در آخر ماه به وسیله شما پرداخت گردد.

در کار کارمزدی، که کارگر به ازای هر واحد کار مشخص شده مزد دریافت می نماید، مبلغ دریافتی نباید از حداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار کمتر باشد.

در کار ساعتی که دستمزد کارگر به ازای کاری که انجام می دهد به صورت ساعتی محاسبه و پرداخت می گردد، باید برای زمان پرداخت حقوق بین کارفرما و کارگر توافقی صورت بگیرد.

بعلاوه این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کارگران پاره وقت مشمول حقوق، مزایا و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی می شوند اما باید مقدار آن به صورت دقیق و با توجه به ساعات کاری، محاسبه و پرداخت گردد.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1152

به "همه چیز درباره حقوق و دستمزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره حقوق و دستمزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید