مزایا و معایب سرمایه گذاری در ETF چیست؟

به گزارش گذر عمر، 11 روز از گشایش پرونده ETF توسط دولت گذشته است و مردم همچنان تا یک هفته دیگر فرصت پذیره نویسی دارند. از آنجایی که یکی از اهداف دولت از فروش سهم خود، خصوصی سازی بوده است، آنالیز این نکته که ETF ها چقدر به خصوصی سازی واقی یاری می نمایند، از اهمیت زیادی برخوردار است. در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اینکه چنین حجمی از دارایی های دولت قرار است سیال گردد، به شرطی که دولت از مدیریت آن نیز دست بکشد، نشان دهنده آن است که می توان به کاهش حجم دولت و رهسپاری کشور به سمت خصوصی سازی واقعی امیدوار بود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ETF چیست؟

بازخوانی پرونده خصوصی سازی در کشور حاکی از آن است که در سال های گذشته فرآیند خصوصی سازی هایی به صورت مزایده یا به وسیله سازمان بورس انجام می شد که در نهایت به خصوصی سازی واقعی منجر نشد و به گفته کارشناسان و فعالان اقتصادی سهم شرکت های واگذار شده در اختیار سازمان های دولتی و شبه دولتی نهاده شد.

به عبارت دیگر شرکت ها به سمت خصولتی شدن پیش رفتند. اما به نظر می رسد دولت همچنان خواستار اجرای اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی است و در این راستا دست به طراحی شیوه ای جدید برای واگذاری اموال زد که در نهایت به واگذاری در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) ختم شده است.

در این راستا، علیرضا قنبرعباسی، یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه واگذاری های جدید را همچنان نمی توان خصوصی سازی به شکل کامل نامید، اظهار کرد: اما این اقدام قدمی مثبت و امیدوارنماینده از سوی دولت محسوب می گردد و در صورت انتقال مدیریت شرکت ها به بخش خصوصی واقعی، روزنه امیدی برای کاهش حجم دولت و اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی خواهد بود.

وی درمورد مزایای واگذاری اموال دولتی در قالب ETF شرح داد: از مزایای چنین شکل واگذاری می توان به افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بورس اشاره نمود که باعث می گردد عموم مردم به بازار بورس ورود نموده و سرمایه گذار شوند؛ در نتیجه حجم بازار بورس عظیم تر خواهد شد و در اقتصاد کلان کشور تاثیر مثبت خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درمورد شکاف میان خصوصی سازی به معنای واقعی کلمه با واگذاری هایی که این روزها در قالب ETF در حال اجرا است، اظهار کرد: در این واگذاری ها مدیریت از دولت به اشخاص و سرمایه گذاران جدید انتقال پیدا نمی کند و فقط درصدی از سهام شرکت ها در میان تعداد زیادی از افراد توزیع می گردد. ملاحظات دیگری را هم باید در نظر داشت و توجه کرد که آیا حجم بازار بورس کشور با حجم ETFهایی که در حال واگذاری هستند همخوانی دارد یا خیر؟ باید پیش بینی کرد که اگر افراد در آینده به صورت خودجوش تصمیم به فروش سهام خود بگیرند، چه اتفاقی برای بازار سرمایه کشور رقم خواهد خورد؟ آیا راهکارهایی برای مدیریت چنین حجمی از سرمایه وجود دارد یا خیر؟ بنابراین شکل واگذاری ها یک موضوع و اتفاقات پس از واگذاری ها موضوعی دیگر است.

عباسی با تاکید بر اینکه مدیریت پس از واگذاری مهم تر از واگذاری است، گفت: دولت باید برای 10 سال آینده این واگذاری ها برنامه داشته باشد. پس از واگذاری به صورت ETF باید راهکاری برای جلوگیری از هجوم مردم برای فروش سهام سازماندهی گردد. به عنوان مثال مقرراتی وضع گردد مبنی بر اینکه افراد فعلا بیش از 20 درصد از سهام خود را نمی توانند بفروشند یا اینکه فعلا فقط می توانند سود سرمایه خود را دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه به صورت کلی واگذاری اموال دولتی در قالب صندوق های ETF اقدام مفیدی برای بازار سرمایه کشور محسوب می گردد، اظهار کرد: اینکه چنین حجمی از دارایی های دولت قرار است سیال گردد، به شرطی که دولت از مدیریت آن نیز دست بکشد و واگذاری واقعی صورت پذیرد، نشان دهنده آن است که می توان به کاهش حجم دولت و رهسپاری کشور به سمت خصوصی سازی واقعی امیدوار بود.

ETF چیست؟

بر اساس این گزارش، وزارت امور اقتصادی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری اقتصادی یکم را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی به وسیله این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، به جامانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد نمود.

به طور کلی قرار است 23 هزار 800 میلیارد تومان به جامانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوانواسطه گری اقتصادی یکم عرضه گردد.

برای پذیره نویسی چه باید کرد؟

در این راستا، بانک های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران، پارسیان و پاسارگاد به عنوان بانک های منتخب از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت ماه، آماده پذیره نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستند. در واقع متقاضیان می توانند به صورت غیر حضوری و با مراجعه به درگاه بانک های مذکور نسبت به پذیره نویسی اقدام نمایند.

همه از تخفیف برخوردارند؟

ویژگی شاخص این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان از تخفیف 20 درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) 20 میلیون ریال (دو میلیون تومان) مشخص شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) به وسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، به وسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب انجام می گردد. آغاز پذیره نویسی از 14 اردیبهشت و انتها پذیره نویسی 31 اردیبهشت خواهد بود.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 47

به "مزایا و معایب سرمایه گذاری در ETF چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب سرمایه گذاری در ETF چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید