عادات غذایی افراد تحت کنترل ژنتیک است

به گزارش گذر عمر، تهران (پانا) - بر اساس آخرین تحقیقات کالج کینگز لندن، الگوی مصرف موادغذایی افراد تا حدودی وابسته به ژنتیک است.

عادات غذایی افراد تحت کنترل ژنتیک است

به گزارش ایسنا، به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان کیفیت رژیم غذایی معمول افراد را با استفاده از نوعی تجزیه وتحلیل به نام شاخص های تغذیه بررسی کردند. آنان از شاخص های تغذیه استفاده کردند تا دریابند افراد در مقایسه با دستورالعمل های توصیه شده چه غذاهایی را تهیه و مصرف می کنند.

گروه محققان، پاسخ پرسش نامه های غذایی 2590 دوقلو را با استفاده از 9 شاخص تغذیه ای (که معمولا مورداستفاده قرار می گیرد) تجزیه وتحلیل کردند. آنان میزان شباهت دوقلوهای همسان که 100 درصد ژن های مشترک دارند، در مقایسه با دوقلوهای ناهمسان با 50 درصد ژن های مشترک را بررسی کردند.

گروه محققان دریافتند که دوقلوهای همسان در مقایسه با دوقلوهای ناهمسان، نمرات مشابه در 9 شاخص تغذیه ای داشتند.

این نتیجه در صورت در نظر دریافت سایر فاکتورها مانند شاخص توده بدنی (BMI) و سطح ورزش نیز صادق است. نتایج نشان می دهد که یک عنصر ژنتیکی در الگوی مصرف غذا وجود دارد.

اولتز مومپئو ماساچس، محقق اول این بررسی گفت: تحقیقات گذشته روی دوقلوها نشان داده است که مولفه ژنتیکی قوی برای غذاهای خاص مانند قهوه، سیر و همچنین عادات غذایی کلی وجود دارد.

این بررسی اخیر، اولین تحقیقی است که نشان می دهد، مصرف موادغذایی و مواد مغذی، همان طور که توسط 9 شاخص رژیم غذایی اندازه گیری می شود تا حدی تحت کنترل ژنتیکی است.

دکتر ماسیمو مانگینو، محقق ارشد این بررسی از کالج کینگ لندن گفت: این بررسی اولین تحقیق جامع درباره تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی در تغییر رفتار خوردن است.

همچنین این بررسی، رابطه پیچیده بین ژنتیک و محیط را برجسته می کند و ممکن است پیامدهایی در آینده برای کمپین های تغذیه ای بهداشت عمومی به دنبال داشته باشد.

این تحقیق، تنها از داده های غذایی دوقلوهای زن با میانگین سنی 58 سال استفاده کرده است. تحقیقات آینده شاخص های رژیم غذایی در گروه های متنوع تری از افراد را بررسی می کند تا تاییدی بر نتایج باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 489

به "عادات غذایی افراد تحت کنترل ژنتیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادات غذایی افراد تحت کنترل ژنتیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید