شیرین کردن آب با یاری انرژی خورشیدی

به گزارش گذر عمر، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، انرژی خورشیدی با کربن پایین را به عنوان یک منبع جایگزین مناسب برای شیرین کردن آب معرفی کردند.

شیرین کردن آب با یاری انرژی خورشیدی

به گزارش گذر عمر و به نقل از ادونسد ساینس نیوز، با افزایش جمعیت و به همراه آن بالا رفتن تقاضای آب، شیرین کردن آب دریا و آب شور نیز افزایش می یابد. فرآیند شیرین کردن آب، به مصرف انرژی احتیاج دارد و کارخانه ها برای این کار، از سوخت های فسیلی به عنوان منبع انرژی استفاده می نمایند. به کار بردن این منابع انرژی می تواند تغییرات اقلیمی را تشدید کند.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین (UT Austin) در آنالیز جدید خود، این نظریه را مطرح کردند که شاید انرژی خورشیدی با کربن پایین بتواند یک منبع انرژی جایگزین در فرآیند شیرین کردن آب باشد.

ویلیام دلگادو (William Delgado)، از پژوهشگران این پروژه گفت: انرژی خورشیدی، یک منبع امیدوارنماینده انرژی برای شیرین کردن آب است زیرا هزینه کم و کارآیی مطلوبی دارد اما برای این که کارخانه ها بتوانند شیرین کردن آب را با موفقیت انجام دهند، باید ملاحظات مهمی را در نظر بگیرند.

پژوهشگران با ارزیابی چهار آنالیز متفاوت که شیرین کردن آب با یاری انرژی خورشیدی را مدل سازی نموده بودند، شش نکته مهم را در ارتباط با شیرین کردن آب در کارخانه ها معرفی کردند: دسترسی به انرژی خورشیدی و آب شور، ابزاری برای آنالیز هزینه انرژی خورشیدی و مزایای آن، تایید جامعه، ترکیب انرژی خورشیدی با منابع دیگر انرژی، سیاست های اتصال شبکه و ذخیره کربن.

این پژوهش نشان داد که شاید انرژی خورشیدی بتواند به صرفه جویی مالی یاری کند اما ممکن است که کارخانه مجبور گردد تا هزینه ای برای آرایه های به هم پیوسته خورشیدی پرداخت کند. این سیاست ها، به مدل تجاری شبکه مربوط هستند که برای حفظ و گسترش زیرساخت ها، به درآمد پرداخت نمایندگان متکی است. یکی از راهکار های بالقوه این مشکل، مشارکت میان ابزار الکتریکی و کارخانه آب شیرین کن است که می تواند در نظر دریافت آرایه های خورشیدی را به عنوان یک منبع اصلی در بر داشته باشد.

این پژوهش، در مجله WIREs Water به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 7

به "شیرین کردن آب با یاری انرژی خورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیرین کردن آب با یاری انرژی خورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید