سهام عدالت تا خاتمه هفته چه می شود؟

به گزارش مجله گذر عمر، به گزارش خبرنگاران، چند روز دیگر با نزدیک شدن به روز 10 اردیبهشت طرح آزادسازی سهام عدالت یک ساله می شود. طرحی که قرار بود برای خانوارهای کشور نقدینگی به همراه بیاورد اما نتیجه چه شد؟

سهام عدالت تا خاتمه هفته چه می شود؟

10 اردیبهشت سال گذشته طرح آزادسازی سهام عدالت کلیک خورد و به سهامداران گفته شد اگر نیاز دارید که سهامتان را بفروشید آن را به روش مستقیم آزاد کند. اگر قصد فروش فوری ندارید روش عیرمستقیم را انتخاب کنید، در این روش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام را مدیریت می کنند.

حالا یک سال از آغاز این طرح می گذرد و چه عاید مردمی شد که به آن امید داشتند؟

فروش سهام عدالت

گروه کوچکی از سهامداران یعنی حدود سه میلیون نفر فقط در دو ماه اول (تا خاتمه مرداد سال گذشته) توانستند بخش کوچکی از سهامشان را بفروشند. از 20 مرداد ماه فروش سهام متوقف شد و پش از گذشت حدود 9 ماه هنوز خبری از فروش سهام نیست.

واریز پول فروش سهام

در زمانی که فرصت فروش وجود داشت، نحوه فروش سهام به صورت خرد و تک سهمی بود و پول آن به صورت قطره چکانی به حساب سهامداران واریز شد. یعنی عملا این واریزی های خرد کمتر از 100 هزار تومان کمکی به خانوارها نکرد.

کارت اعتباری

از خرداد سال گذشته مسئولان بارها وعده اعطای کارت اعتیاری به پشتوانه سهام عدالت را دادند اما در بهمن فقط دو بانک این طرح را اجرا کردند و شروطی که برای آن در نظر گرفته شده بسیار سخت گیرانه است.

در حالی که خیلی از مردم هنوز کارت ملی هوشمند ندارند، داشتن این کارت های جدید و نفروختن حتی یک سهم از شروط عجیب دریافت کارت اعتباری اعلام شده است.

صف های طولانی سجام

مسئولان بارها مردم را به سمت سجامی شدن سوق دادند که این موضوع در دوره شبوع ویروس کرونا موجب تشکل صف های طولانی و اتلاف وقت چند ساعته سهامداران شد.

در واقع سجامی شدنی که عملا نتیجه ای برای سهامداران نداشت و نتوانستند سهامشان را بفروشند.

سود سالانه سهام

این سود که باید تمام و کمال قبل از عید واریز می شد حالا پس از گذشت دو ماه فقط 50 درصد آن در روزهای خاتمهی سال واریز شد و هنوز 50 درصد دوم آن پرداخت نشده است.

مسئولان ابتدا وعده دادند قبل از ماه رمضان واریز می شود ولی حالا می گویند تا خاتمه این ماه واریز می شود، شاید قصد مسئولان این باشد که در یک سالگی این طرح یعنی خاتمه هفته جاری این سود را واریز کنند.

سقوط ارزش سهام

سهام عدالت یک میلیون تومانی در مرداد ماه به بیش از 40 میلیون تومان رسیده بود اما حالا 17 میلیون و 500 هزار تومان ارزش دارد که نشان دهنده سقوط ارزش این سهام است.

در خاتمه معاملات هفته گذشته ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی از کانال ده میلیون عبور کرد و به 9 میلیون و 325 هزار تومان رسید.

تنها اتفاقات مثبتی که می تواند برای سهامداران تا خاتمه هفته رخ دهد این است که یا سود سهام عدالت واریز یا کمی به ارزش سهام اضافه شود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 660

به "سهام عدالت تا خاتمه هفته چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت تا خاتمه هفته چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید