ساخت 10 هزار قبر ویژه در بهشت زهرا در ایام کرونا

به گزارش مجله گذر عمر، اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن برگزاری نشست با مدیرعامل و معاونان سازمان بهشت زهرا(س) از بخش های مختلف این سازمان اعم از مجتمع عروجیان، سالن های تطهیر بازدید کردند.

ساخت 10 هزار قبر ویژه در بهشت زهرا در ایام کرونا

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان بهشت زهرا، اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی عصر روز یکشنبه (9 آذرماه) ضمن برگزاری نشست با مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) و شهردار حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) و آنالیز اقدامات سازمان بهشت زهرا(س) بعد از شیوع کرونا به منظور ارائه خدمات به شهفرایندان، از بخش های این سازمان اعم از مجتمع عروجیان، سالن های تطهیر، محل اقامه نماز میت و سالن های انتظاربازدید کردند و پس از آن با حضور در سالن عطر یاس از متولیان تطهیر وتدفین اموات کرونایی در سازمان بهشت زهرا(س) که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به شهفرایندان تهرانی می پردازند، قدردانی کردند.

شغل تطهیرنماینده در زمره مشاغل سخت قرار گرفته است

مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار تهران ضمن ارائه جزئیات فرایند پیگیری جانمایی آرامستان های دیگر در سطح تهران گفت: یکی از اقدامات خوبی که در جهت قدردانی از زحمات تطهیردهندگان متوفیان انجام دادیم این بود که این شغل در زمره مشاغل سخت قرار بگیرد، بنابراین این افراد بعد از بازنشستگی از خدمات این بخش بهره مند خواهند شد.

بهشت زهرا(س) در تطهیر اجساد کرونایی در سطح دنیا اول شد

سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) تهران ضمن قدردانی از رئیس مجلس و ریاست و اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری فرایند ارائه خدمات به فوتی های کرونایی گفت: بهشت زهرا(س) سال 1345 احداث شده و تیرماه سال 49 افتتاح شد، ضمن اینکه این آرامستان دارای 584 هکتار مساحت بوده و در آن بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر دفن شده و در گلزار شهدا نیز 30 هزار شهید و 4 هزار شهید گمنام خاکسپاری شده اند.

او با بیان اینکه این سازمان بدون تعطیلی برای مسلمین یک واجب کفایی را انجام می دهد و در روزهای بحران همچون وقوع زلزله در سایر استان ها، حادثه منا و... در کنار مردم بوده است، ادامه داد: این سازمان 15 مراسم ملی در طول سال برگزار می نماید، ضمن اینکه قبل از شیوع کرونا 135 هزار مراسم در سال به شهفرایندان خدمات می داده که البته در زمان شیوع کرونا به دو برابر افزایش یافته است.

خال افزود: طرح مکان یابی آرامستان های تهران شروع شده و مشاور متخصص در این زمینه گرفته شده است و کار در حال اجرا است و به مرحله تصمیم گیری نزدیک می گردد.

خال یادآور شد: با نو سازی و لوله کشی مناسب مشکل آب خام سازمان بهشت زهرا(س) را حل کردیم، همچنین تالار اجتماعات در آن در حال ساخت است و در آن مرکز ایزوله ایجاد شده و دو دستگاه سوله بحران نیز ایجاد شد که در زمان کرونا وجود آنها بسیار مهم و یاری نماینده بود.

او ادامه داد: این سازمان چند اختراع از جمله قبرکن اتوماتیک، وان و تخت هوشمند متوفی، دستگاه همزن کافور و نوسازی ناوگان داخلی و آمبولانس ها برای انتقال اجساد، راه اندازی اولین مرکز کنترل ترافیک و نصب سیستم ترددشمار خودروها بر روی درب های این سازمان، اجرای بزرگترین پروژه هوشمندسازی و نصب 253 دوربین آنلاین در محوطه بهشت زهرا(س)، راه اندازی یادکد شهدا در فاز اول برای 3 هزار شهید که در پی آن می توان از طریق کدخوانی از طریق تلفن همراه از زندگینامه هر کدام از شهدا مطلع شد، ایجاد شماره تلفن چهار رقمی 1530، راه اندازی ترمینالی در مرکز شهر جهت انتقال اجساد، راه اندازی و افتتاح استادیوم، مسقف کردن مزار شهدای خدمت، تغییر الگوی دفن در قطعات، نصب بهترین سیستم تهویه در کلیه سالن های تطهیر، ایجاد آبنماهای تاریخی را در کارنامه خود دارد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی این سازمان گفت: اعزام 150 نفر از مادران فعال شهدا که هر هفته در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) حضور دارند وهمچنین اعزام 81 نفر از فرزندان شهدای حرم به مشهد مقدس، برگزاری دو مراسم پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با مشارکت دفتر رهبر معظم انقلاب، انتقال تجربیات به مدیران آرامستان های سایر شهرها، برگزاری شب شعر شهدایی، شب های پرستاره در گلزار شهدا با حضور جوانان انقلابی، تجلیل از شهدای تمام ادیان، برگزاری مراسم نهمین و دهمین زنگ دانش آموز شهید همزمان با شروع سال تحصیلی جدید، رونمایی از المان های شهید حججی و شهید آوینی، برگزاری مراسم تعزیه و یلدای شهدایی، ایجاد 10 ایستگاه صلواتی، برگزاری مراسم شب های قدر، استفاده از ظرفیت هنرمندان، نام آوران و شهفرایندان داوطلب برای عضویت در شبکه تطهیرداوطلبانه با هدف جلب مشارکت های اجتماعی، برگزاری مراسم ترتیل خوانی در ماه مبارک رمضان در حرم مطهر حضرت امام راحل و اطلاع رسانی به مردم برای عدم مراجعه به این سازمان در شرایط شیوع کرونا به ویژه در روزهای آخر هفته و آخر سال از جمله اقدامات فرهنگی و اجتماعی این سازمان است.

او ادامه داد: بحران شیوع کرونا شرایطی را ایجاد کرد که در طول 50 سال مورد مشابهی نداشت تا جایی که در آبان ماه 1399 تعداد فوتی ها به روزانه 179 نفر رسیده بود، به همین دلیل ما اولین پروتکل را در کشور در اسفند ماه 1398 و در همان اوایل درگیری با بحران برای آن نوشتیم و جهت برگزاری مراسم تطهیر از مراجع عظام استفتائاتی اخذ کردیم و فتاوا را به طور کامل جمع آوری و سپس اجرا کردیم. همچنین برای رعایت پروتکل های بهداشتی جلساتی با دانشگاه های شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران و اورژانس تهران داشتیم و برای کارکنان این سازمان دوره های آموزشی برگزار کردیم، ضمن اینکه نماینده وزارت بهداشت به طور دائم در این سازمان مستقر شد.

خال افزود: افزایش ظرفیت سردخانه ها از مهمترین مسائلی بود که در این شرایط با آن روبرو بودیم، بنابراین سردخانه های کانتینری و دو دستگاه سوله بحران برای برطرف این مشکل آماده سازی شد، همچنین سیستم جدید ضدعفونی محوطه ها را طراحی نموده و 7 بار این فضا را به طور کامل ضدعفونی کردیم، همچنین میان مراجعات ماسک رایگان توزیع شد. از سوی دیگر 10 هزار قبر به طور ویژه ساختیم و در 7 مرحله نیز نیروهای بهشت زهرا(س) را تحت آزمایش قرار دادیم.

وی ادامه داد: از 16 فروردین ماه 1399 برای اولین بار تطهیر اجساد کرونایی با آب (تغسیل) انجام شد و در پی آن برای پساب ناشی از تغسیل اموات کرونایی برنامه ریزی مناسب انجام دادیم و زیرساخت ها را ایجاد کردیم و کلرزنی آب را به صورت چند مرحله ای افزایش دادیم و در این کار از سازمان آب تهران و محیط زیست هم یاری گرفتیم.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) افزود: ما برای برطرف مشکل ترافیک در محوطه از مشاور علمی حمل و نقل شهری استفاده نموده ایم، ضمن اینکه سالانه 20 هزار قبر رایگان در اختیار شهفرایندان قرار می گیرد، کما اینکه شهدا، هنرمندان، نام آوران، ورزشکاران و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) از قبر رایگان بهره مند می شوند.

بهشت زهرا(س) زیارتگاه و معدن عواطف در پایتخت است

عبدالحسین روح الامینی ضمن یادآوری برگزاری جلساتی با مسئولان بخش های مختلف به منظور آنالیز مسائل کلان شهر تهران به لحاظ بهداشتی افزود: ضروری است که این حوزه بازمهندسی گردد، به همین دلیل جلساتی را با مسئولان مربوطه دراین زمینه برگزار کردیم، ضمن اینکه تعطیلی تهران به دلیل شیوع کرونا یکی از اولویت هایمان بود که دولت در این زمینه همکاری کرد و در پی آن جمعیت متوفیان کرونایی کاهش یافت.

او یادآور شد: شما در سازمان بهشت زهرا(س) شاهکار کردید، چرا که توانستید خدماتی با بهترین کیفیت و با حفظ اصول کرامت انسانی ارائه دهید. اگر آرامستان های دیگری در تهران ایجاد گردد، باز باید از شما الگو بگیرند، ضمن اینکه ناگفته نماند شما اقدام بسیار ارزشمندی انجام دادید، کما اینکه بدون نگرانی از به خطر افتادن سلامت تان در شرایطی که حتی نزدیکان متوفیان کرونایی حاضر نیستند آنها را لمس نمایند، پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) آنها را خاکسپاری می نمایند، بنابراین زبان ما از بیان ارزش این اقدامتان قاصر است.

5 آرامستان در شهر

سیدعلی یزدی خواه با اشاره به مسائل و مسائل ترافیکی ناشی از تردد زیاد آخر هفته و روزهای پایانی سال به آرامستان بهشت زهرا(س) گفت: یکی از مطالبات جدی ما از شهرداری این است که 5 آرامستان در نقاط مختلف تهران ایجاد تا از حجم ترافیک سنگین آخر هفته در این محدوده جلوگیری گردد و از مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) به دلیل اقدامات شایسته در زمینه کاهش ترافیک و دریافت مشاور متخصص در این زمینه و شروع مطالعات کاربردی در این حوزه تقدیر کرد.

بهشت زهرا نماد اصول و ارزش های دفاع مقدس

در ادامه اقبال شاکری با بیان اینکه بهشت زهرا(س) یک کشور معنوی است که شهدای بزرگی در خاک آن آرمیده اند، گفت: در گذشته و دوره ای که در شورای اسلامی شهر تهران بودیم، دلیل مخالفت ما با یکسان سازی در بهشت زهرا(س) این بود که شرایط کنونی آن نماد اصول و ارزش های دفاع مقدس و تاریخ پرافتخار کشور است.

او ضمن قدردانی از اقدامات مدیریتی در این سازمان گفت: شما با مردم در بدترین شرایط روحی سروکار دارید که بسیار سخت است، چرا که به هیچ وجه نمی توان از آنها انتظار سعه صدر داشت.

تجلیل از متولیان تغسیل و تدفین اموات کرونایی

اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی به همراهی مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و سعید خال مدیرعامل و معاونین سازمان بهشت زهرا(س) از بخش های مختلف این سازمان اعم از مجتمع عروجیان و سالن های تطهیر بازدید کردند و پس از آن با حضور در سالن عطر یاس واقع در مجتمع عروجیان از متولیان تطهیر وتدفین اموات کرونایی در سازمان بهشت زهرا(س) که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به شهفرایندان تهرانی می پردازند، با ارائه لوح تقدیر قدردانی کردند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 405

به "ساخت 10 هزار قبر ویژه در بهشت زهرا در ایام کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت 10 هزار قبر ویژه در بهشت زهرا در ایام کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید