جزئیات بسته حمایتی دولت از گردشگری

به گزارش مجله گذر عمر، تعطیلی موزه ها، تقویت روابط تهران با اندونزی و کاراکاس و اعلام جزئیات بسته حمایتی دولت از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

جزئیات بسته حمایتی دولت از گردشگری

برای سفر با هزینه سفر به پوکت سال 1400 همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش شهر، در این هفته محدودیت های کرونا در تهران اجرا شد و معاون امنیتی انتظامی استانداری برای یک هفته جزئیات این محدودیت ها را اعلام نمود که بر این اساس با توجه به نامه نهم مهر ماه معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر اعمال محدودیت به تفکیک استان و شهرستان های هدف محدودیت و تعطیلی بعضی مراکز به مدت یک هفته از تاریخ 12 لغایت 18 مهر ماه از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تمدید شده است.

در این ابلاغیه دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آکادمی های فنی و حرفه ای، زبان سراها و سایر آکادمی ها و کتابخانه ها، مساجد و مصلی ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی در این یک هفته تعطیل خواهند بود.

اکنون موزه ها نیز پیرو این اطلاعیه، خبر از تعطیلی یک هفته ای می دهند. اما باغ موزه هایی مانند باغ موزه قصر و یا باغ موزه مینیاتور از زمانی که ویروس شیوع پیدا کرد تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند. موزه ملی ایران، موزه ایران باستان، کاخ موزه سعدآباد کاخ موزه نیاوران موزه های دیگر زیر نظر وزارت میراث فرهنگی نیز به مدت یک هفته تعطیل هستند با این وجود فعالیت در فضای مجازی توسط کارکنان آنها همچنان ادامه دارد.

پاساژ پروانه به عباس آباد می رود

این هفته مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، از موافقت فروشندگان بازار پروانه برای حضور در بازار صنایع دستی عباس آباد اطلاع داد.

سیدعلی مفاخریان از رایزنی برای حضور فروشندگان آدینه بازار پارکینگ پروانه در منطقه فرهنگی جهانگردی عباس آباد اطلاع داد و گفت: با توجه به موافقت عاملان فروش مجموعه پروانه فروشندگان این مجموعه نیز می توانند سهمی در این بازار جدید داشته باشند.

او در خصوص تصمیم قبلی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل و منطقه 12 برای استقرار فروشندگان پروانه در پارک شهر، گفت: مسئله فروش در پارک شهر همچنان مورد آنالیز است، اما مشکل این است که دادستانی مخالفت هایی در این زمینه داشته است.

راهکارهای تقویت روابط جهانگردی ایران و عمان آنالیز شد

در این هفته وبینار آنالیز راهکارهای تقویت همکاری های جهانگردی ایران و عمان با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین با حضور معاون جهانگردی ایران و عمان برگزارشد. ولی تیموری معاون جهانگردی وزارت میراث فرهنگی در این نشست مجازی گفت: یکی از راهکارهای توسعه جهانگردی دو کشور تحقق برنامه اجرایی همکاری های جهانگردی است که با ملاحظات شیوع ویروس کرونا، در راستا عملیاتی قرار خواهد گرفت.

تیموری اضافه کرد: در سال گذشته تبادل جهانگرد میان ایران و عمان با رشد دو برابری روبرو بود که این شرایط سرشروع خوبی در زمینه همکاری های این حوزه در ایام کرونا و پساکرونا خواهد شد. منتها طبق پیش بینی ها زمان همزیستی با ویروس کرونا طولانی خواهد بود و احتیاج است تا با رعایت پروتکل های بهداشتی و ضوابط مشخص شده تداوم همکاری های جهانگردی محقق گردد.

تیموری با اشاره به اینکه پیرو اجرایی شدن سند همکاری های جهانگردی دو کشور می توان بعضی اقدامات را علیرغم محدودیت های کرونا در راستا اجرا قرار داد که از مهم ترین آنها امور مربوط به تبلیغات، اطلاع رسانی، تهیه محتوا، کلیپ و فیلم و برگزاری دوره های آموزشی مشترک جهانگردی به شمار می آید.

تهران و کاراکاس تفاهمنامه امضا می نمایند

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی کشورمان با فلیکس پلاسنسیا وزیر جهانگردی ونزوئلا به صورت ویدئویی گفت وگو کردند. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در این مصاحبه به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه جهانگردی پرداخت و با قبول پیشنهاد امضای تفاهمنامه دوجانبه اضافه کرد: عظیم ترین مشکل این است که آژانس های جهانگردی ایران و ونزوئلا از ظرفیت دو کشور آشنایی ندارند. پیشنهاد من این است که در حاشیه امضای تفاهمنامه نشست های BtoB با حضور آژانس های دو طرف برگزار گردد و در ادامه این راستا نیز برگزاری تورهای آشناسازی را برای معرفی ظرفیت ها و جاذبه های دو کشور برنامه ریزی کنیم.

او به تجربه های پیروز ایران در این زمینه با کشور عمان و چین اشاره نمود و ادامه داد: تا چند روز آینده نیز راهی روسیه برای لغو ویزا گروهی هستم که این اقدام مشابه با این کشور هم صورت گیرد. مطمئنم با یاری سفرای دو کشور و معرفی ظرفیت های جهانگردی دو کشور جهانگردی بین ایران و ونزوئلا رونق خواهد گرفت.

جزئیات بسته حمایتی دولت برای جهانگردی اعلام شد

این هفته بالاخره وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی جزئیات بسته حمایتی دولت برای بخش جهانگردی را تشریح کرد.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی درباره آخرین سیاست های حمایتی دولت از حوزه جهانگردی گفت: بر اساس آخرین تصمیمات و مصوبات دولت بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلاً دریافت شده است، حق بیمه سهم کارفرمایان و هزینه های آب، برق و گاز واحدهای جهانگردی تا انتها سال 99 امهال شد همچنین امهال بدهی های مالیاتی واحدهای جهانگردی تا انتها سال در دستور کار نهاده شد. ازپرداخت وام هایی که واحدهای جهانگردی در گذشته دریافت نموده بودند منوط به اشتغال و درآمدزایی بود، که براساس حق بیمه تقسیط ها صورت می گرفت، اکنون که به دلیل شیوع بیماری کرونا این امکان وجود ندارد، بازپرداخت ها نیز امهال شده اند.

او در ادامه به تخصیص تسهیلات جدید حوزه جهانگردی اشاره نمود و اضافه کرد: از محل منابع مصوب ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا نیز برای کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، تسهیلاتی در نظر گرفته شد. تأسیسات جهانگردی شامل هتل های یک تا پنج ستاره، هتل آپارتمان ها، واحدهای پذیرایی، متل ها، مهمان پذیرها، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی ها، دفترهای خدمات مسافرتی و جهانگردی، راهنمایان جهانگردی، مؤسسات آموزش و پژوهشی جهانگردی، ارزیابان عامل تطبیق و شرکت های ارزیابی تأسیسات جهانگردی، شرکت ها و مؤسسات حمل ونقل جهانگردی شش رسته ای هستند که با ثبت نام در سامانه کارا می توانند تسهیلات 12 درصدی را دریافت نمایند.

او در خصوص تفاوت تسهیلات جدید با تسهیلاتی که در گذشته به فعالان جهانگردی پرداخت شده بود، گفت: تسهیلات قبلی اشتغال محور بود که با توجه با شرایط پیش آمده به واسطه کرونا شرایط دریافت آن برای بسیاری از فعالان جهانگردی امکان پذیر نبود، اما آنچه که ما روی آن تأکید داشتیم و نهایتاً مصوب شد، بنگاه محور بودن تسهیلات جدید است. این تسهیلات تا شروع اردیبهشت 1400 تنفس دارند و دریافت نمایندگان بعد از این زمان اقدام به بازپرداخت خواهند کرد. همچنین کسانی که قبل از ابلاغ این دستورالعمل از تسهیلات کم بهره کرونا استفاده نموده اند در صورت درخواست مجدد می توانند مابه التفاوت وام را دریافت نمایند.

پرونده کاخ ثابت پاسال به جریان افتاد

پرونده کاخ ثابت پاسال با شکایت شخص سوم دوباره به جریان افتاد این درحالی بود که پیش از این شعبه 3 تجدیدنظر دیوان عدالت اداری رأی قطعی را صادر نموده بود.

تابستان سال جاری شعبه 3 تجدیدنظر دیوان عدالت اداری بر اساس درخواست تجدیدنظر از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درباره رأی دادگاه بدوی به موضوع کاخ ثابت پاسال ورود نموده و این بار اقدام به صدور رای قطعی داد. اما اکنون بر اساس اعتراضی که فرد سومی در خصوص کاخ ثابت پاسال به دیوان عدالت اداری نموده، دوباره این شکایت مورد آنالیز قرار می گیرد. چون در واخواهی جدید که روز آخر تابستان صورت گرفته است آمده این دادخواست در اعتراض به صدور رأی بر الغای دادنامه و ابطال لوح ثبتی است.

ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی گفت: فرد ثالثی وارد پرونده شده مدعی است بنابراین دوباره این موضوع به جریان افتاد ما یک ماه فرصت داریم تا از این پرونده دفاع کنیم این بار هم پیروز می شویم.

برای ارائه ساختار جدید وزارت میراث فرهنگی عجله نداریم

در این هفته مونسان وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با حضور هیأت همراه، معاون صنایع دستی و معاون جهانگردی درباره تغییر ساختار در وزارت میراث فرهنگی پس از تبدیل آن از سازمان به وزارتخانه اعلام کرد: به رغم اینکه دولت با این تغییر موافق نبود اما طرح مجلس اجرا شد. وزارتخانه شدن، صندلی ما را به لحاظ سازمانی در ارکان های تصمیم گیری به ویژه در دولت افزایش داده است. اما طبق قانون یک سال فرصت داشتیم تا مأموریت ها و ساختارمان را پیشنهاد دهیم اگرچه دولت مخالفت می کرد. برای اینکه مجلس بتواند این طرح را به تأیید نهایی شورای نگهبان برساند و موجب افزایش هزینه ها نگردد، در قانون اشاره شد این ساختار باید ماموریت هایش را بدون هیچ افزایشی ادامه دهد. این موضوع کار را سخت کرد پس باید جابه جایی درون سازمانی داشته باشیم و عناوین را با مأموریت های جدیدمان منطبق کنیم برای این کار مشاور گرفتیم تا روی توضیح مأموریت که به نظرم مهمتر از ساختار هست کار کند. این توضیح مأموریت مهم است چون آینده این حوزه را تضمین می نماید.

او گفت: همواره یکی از مسائل ما این بود که دستگاه های دیگر در خیلی از کارهای ما دخالت داشتند و هیچ جداسازی بین مأموریت های ما و سازمان های دیگر وجود نداشت. در توضیح مأموریت این وزارتخانه، یکی از گام ها، احصای مأموریت ها بود. بعد از آن باید مأموریت ها و ساختار متناسب می شد. پیرو این جلساتی به صورت دوره ای برگزار می گردد و خودم هم شخصاً حضور پیدا می نماید. اکنون این کار در حال نهایی شدن است و امید دارم در دوره خودمان آن را در مجلس مطرح کنیم. اگرچه عجله نداریم به خصوص در توضیح مأموریت. چون اگر چیزی از قلم بیفتد، تغییرش بسیار سخت می گردد.

ستاد کرونا هیچ وقت حکمی برای تعطیلی هتل ها نداد

او گفت: سند توسعه جهانگردی کشور که جزو احکام قانونی بود و برنامه ششم آن تکلیف کرد انجام نشده بود تا اینکه ما آن را فعال کردیم در این سند برای 19 دستگاه اجرایی حکم گرفتیم کار سختی بود. این سند در جلسات کمیسیون های دولتی رفت و برگشت و در نهایت در کمیسیون اصلی و دولت با کمترین تغییر تصویب شد. اکنون مطالعات خوبی شده و می خواهیم این طرح وظایف به ویژه ساختار را نهایی کنیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 290

به "جزئیات بسته حمایتی دولت از گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بسته حمایتی دولت از گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید