روز جهانی کودک؛ روزی برای دل بستن به فرشتگانی زمینی

به گزارش گذر عمر، عشق بیکران، هدیه ای است از جانب خداوند که از بدو تولد در قلب کوچک این فرشتگان زمینی به امانت گذارده شده که در گذر زمان ممکن است کم رنگ شود، ولی نابود نمی شود. کودکی، دوران شیرینی است؛ دورانی مملو از سادگی و طراوت که هیچ وقت جای آن را هیچ چیز نمی گیرد؛ دختران شیرین زبان و پسرکان پر جنب و جوش که با لباسهای رنگی خود و در دست داشتن عروسک و توپهای زیبا در شادی غرق می شوند، بی آنکه از دغدغه ها و مسائل زندگی عظیمترها باخبر باشند. 16 مهر یا 8 اکتبر در تقویم، روز جهانی کودک است. روز کودک، روزی است مختص قلب و روح عظیم آنها و برای اینکه بدانند برای ما مهم هستند و زندگی بی نگاه و شادی معصومانه آنها رنگ و بویی ندارد. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا بدانید که روز جهانی کودک چه روزی است.

روز جهانی کودک؛ روزی برای دل بستن به فرشتگانی زمینی

فهرست مطالب

تاریخچهبچه ها و اهمیت به بالندگی آنها

تاریخچه

روز کودک در دنیا به سده نوزدهم و به فرقه هایی مانند متدودیست باز می گردد. در بین سالهای 1867 و 1868 میلادی، دو فرقه براساس اعتقادات مذهبی اولین روز شنبه ماه ژوئن هر سال را روز دنیای کودک اعلام کردند. بهدنبال این جریان، جشن روز دنیای کودک گسترش یافت. در سال 1883 میلادی، همه فرقه ها در کشور آمریکا روز آغازین ژوئن را روز کودک نامیدند. این موضوع برای سالها در فرهنگ کشورهای غربی ماندگار شد و سده بیستم را سده کودکی نامگذاری کردند. ریشه این نامگذاری به کشور سوئد بر می گردد و در این سده، توجه به بچه ها به یک اصل مهم در زندگی انسانها تبدیل شد. در حقیقت، برای نخستین بار موضوع بهبود زندگی و توجه به حقوق کودک در دستور کار نهادهای بین المللی نهاده شد و کاری دنیای روی آن انجام شد.

پیش از اینکه نهادهای بین المللی در این دوره به موضوع بچه ها توجه نمایند، نهادهای مدنی و افرادی که برای بچه ها کار می کردند، زمینه های برگزاری کنفرانسهای دنیای درباره بچه ها را بوجود آوردند. بین دو جنگ دنیای اول و دوم، دوران رقت باری برای بچه ها بویژه در کشورهای پیشرفته آن روزگار بود که از آسیبهای آن دوران رنج می بردند. در این دوره، کمتر کسی می توانست کاری قابل توجه برای حقوق بچه ها انجام دهد. با شعله ور شدن آتش جنگ دنیای دوم، میلیونها کودک در سرتاسر دنیا به نابودی کشیده شدند. با خاتمه دریافت جنگ، در اولین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، صندوق بچه ها سازمان ملل یا یونیسف پایه گذاری شد تا به احتیاجهای این بچه ها پاسخ دهد.

براساس مقاله روز دنیای کودک چه روزی است، باید بدانید که پس از آن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد بنابر قطعنامه شماره 836 از یونیسف خواست که روزی را به نام روز دنیای کودک سازماندهی کند تا معین گردد که این فرشتگان زمینی دارای چه ارزشی در سطح دنیای هستند. پس از تلاشهای بسیار، اعلامیه حقوق کودک در روز بیستم نوامبر در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و از آن پس، بسیاری از کشورها جشن روز کودک را برگزار می نمایند.

بچه ها و اهمیت به بالندگی آنها

بچه ها امروز بدلیل توجه بیش از حد بزرگترها به رفاه و زندگی مجلل، کم کم به موجوداتی تنبل و از خود راضی تبدیل می شوند. با اینکه محبت والدین برای بلوغ و رشد کودک مهم هست، ولی زیاده روی در محبت همانند محبت کم، برای کودک ضرر دارد و امید و نشاط را در وجود او از بین می برد. نتیجه افراط در محبت، بار آوردن بچه های مغرور و بی فایده برای جامعه و دنیا هست. آشنا ساختن بچه ها با سختی و ناملایمات زندگی و اینکه به آنها نشان دهیم که زندگی همواره شاد و رنگی نیست، به ویژه برای پسران مناسب است، زیرا بچه ها باید درک نمایند که بدست آوردن هرچیزی، احتیاج به تلاش و زحمت دارد و اگر کودکی با مسائل و سختی ها آشنا نباشد، در آینده در برابر ناملایمات زندگی، ناراحت و در نهایت سرخورده خواهد شد.

متأسفانه، علیرغم تمامی توصیه های روانشناسان و پزشکان، بچه های هستند که از سوی والدین یا اطرافیان خویش آزار می ببینند. این آزارها یا به صورت شکنجه فیزیکی است یا صورت روانی. محرومیت از خوراک، پوشاک، نبود توجه و مراقبت، تحقیر و سرزنش یا تبعیض و توهین از دیگر انواع کودک آزاری شمرده می شوند. پس، سعی کنیم در 8 اکتبر یا 16 مهر برای داشتن بچه های سالم و با نشاط که فردای ما را می سازند، تغییر را از خود آغاز کنیم تا بتوانیم مادران و پدرانی مهربان و الگو برای آنان باشیم. آنها هدیه های خداوند هستند و بودنشان به زندگی ماشینی و بی رنگ ما نشاط می بخشد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 312

به "روز جهانی کودک؛ روزی برای دل بستن به فرشتگانی زمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی کودک؛ روزی برای دل بستن به فرشتگانی زمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید