درخواست مهم ایران از آمریکا، تعهدنامه کتبی بدهید از برجام خارج نمی شوید

به گزارش مجله گذر عمر، خبرنگاران : یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که تهران در مذاکرات وین از آمریکا درخواست ضمانت کتبی عدم خروج مجدد واشنگتن از برجام را خواسته که دولت بایدن از ارائه این ضمانتنامه عاجز است.

درخواست مهم ایران از آمریکا، تعهدنامه کتبی بدهید از برجام خارج نمی شوید

به گزارش به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی گفت وگوهای وین برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک پرداخت.

در این گزارش آمده یکی از موانع اصلی در فرایند احیای برنامه جامع اقدام مشترک درخواست ایران برای تعهدنامه کتبی از سوی واشنگتن است که هیچ دولت بعدی آمریکا نتواند همانند دونالد ترامپ، از توافق خارج شود.

یک مقام آمریکایی در این زمینه گفت که ایرانی ها چیزی دائمی خواهند که یک خواسته منطقی است اما هیچ دموکراسی واقعی نمی تواند چیزی را که ایران می خواهد بدهد.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود در توجیه ناتوانی آمریکایی در ارائه ضمانت مورد درخواست ایران نوشت: برجام یک توافق بوده و یک پیمان به شمار نمی آید چون بایدن همانند اوباما، نمیتواند موافقت دو سوم سنای آمریکا با این توافق را داشته باشد بنابراین برجام می تواند یک توافقنامه اجرایی باشد و هر رئیس جمهور آینده همانند ترامپ می تواند آن را اجرا نکند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل را کاهش داد.

ایران بعد از برداشتن این پنج گام در 15 دی ماه 1398 گفت دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

اخیراً دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ادعا کرده قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای برجام را فراهم کند.

مقام های دولت جو بایدن بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده اند اما تا کنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده اند.

واشنگتن می گوید تنها در صورتی که دو طرف به برجام بازگرداند حاضر است تحریم ها علیه ایران را رفع کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می شود که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستی آزمایی هستند، اما راستی آزمایی رفع تحریم ها به دست کم 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم ها به توافق بازشود و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

دولت آمریکا از زمان اجرایی شدن برجام در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما کارشکنی ها را برای به حداقل رساندن منافع ایران از این توافق آغاز کرد.

دولت اوباما علی رغم ادعای رفع تحریم ها سیاست های مختلفی از جمله هراس افکنی در بانک ها و موسسات مالی بین المللی را برای از بین بردن آثار عملی رفع تحریم ها در دستور کار قرار داد. جمهوری اسلامی ایران با توجه به این تجربه خواستار راستی آزمایی برای رفع تحریم ها است.

ساعاتی قبل تر یک مقام آمریکایی به پایگاه آکسیوس گفت دولت جو بایدن می خواهد توافق در خصوص بازگشت به برجام قبل از آغاز به کار دولت جدید ایران نهایی شود.

این مقام آمریکایی گفته چنانچه فرایند مذاکرات به ماه آگوست که دوران انتقال ریاست جمهوری در ایران است کشیده شود، نگران کننده خواهد بود. او گفت: اگر قبل از تشکیل دولت جدید به توافق نرسیم، اینکه توافق تا چه حد در دسترس خواهد بود نگران کننده می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 741

به "درخواست مهم ایران از آمریکا، تعهدنامه کتبی بدهید از برجام خارج نمی شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست مهم ایران از آمریکا، تعهدنامه کتبی بدهید از برجام خارج نمی شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید