آمریکا پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به روسیه داد

به گزارش مجله گذر عمر، برخلاف تأکید روسیه بر مخالفت با هرگونه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، سفیر آمریکا در سازمان ملل بیان کرد پیش نویس قطعنامه تمدید این تحریم ها را در اختیار مسکو قرار داده است.

آمریکا پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به روسیه داد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کلی کرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل روز گذشته (آدینه) گفت که ایالات متحده آمریکا، پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را به روسیه ارائه داده است.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اقدام آمریکا در ارائه پیش نویس تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شرایطی اجرا شده است که واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل ماه گذشته تأکید کرد که مسکو مخالف هرگونه کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران است.

آمریکا در هفته های اخیر کوشش های خود را برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که 18 اکتبر (27 مهرماه) منقضی می گردد، تشدید بخشیده است.

طبق این گزارش، کرافت در یک کنفرانس خبری توضیح داد که علاوه بر روسیه، این پیش نویس را در اختیار بریتانیا، فرانسه، آلمان و استونی نیز قرار داده و امیدوار است که خیلی زود، این پیش نویس را در اختیار دیگر اعضای شورای امنیت قرار دهد.

وی با اینحال ادامه داد که در وهله اول میخواهد با سفرای کشورهای عضو شورای امنیت گفت وگو کند و اطمینان حاصل کنیم که همه می دانند که ما متعهدیم تا اطمینان حاصل کنیم که شورای امنیت سازمان ملل اجازه منقضی شدن (تحریم های تسلیحاتی ایران) را در ماه اکتبر نخواهد داد.

وی در سؤالی مطرح نمود: چیزی که در تاریخ 18 اکتبر به افراد می گویم این است....آیا شما می خواهید روسیه به ایران سلاح عرضه کند؟ آیا می خواهید چین به ایران سلاح عرضه کند؟ آیا می خواهید که کشورها به ایران سلاح عرضه نمایند یا بفروشند؟.

کرافت سپس ادامه داد: من تصریح می کنم که روسیه و چین نیز باید در مورد عملکرد ایران به اجماع جهانی بپیوندند. این موضوع فقط به مردم ایران مربوط نمی گردد بلکه به مردم خاورمیانه (غرب آسیا) ربط پیدا می نماید.

سفیر آمریکا در سازمان ملل توضیح داد که به کارگیری تمامی گزینه ها برای اطمینان حاصل کردن از تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران امری لازم است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال 2018 علیرغم پایبندی ایران به مفاد برجام، به صورت یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شد و از آن پس سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت به امید آنکه بتواند، تهران را وادار به موافقت با توافق مورد پسند آمریکا کند اما این سیاست نه تنها نتیجه بخش نبود بلکه ایران را وادار کرد که به دلیل عدم تعهد کشورهای اروپایی به برجام، از بعضی تعهداتش ذیل این توافق هسته ای عقب نشینی کند.

بر اساس یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (اواخر مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران امکان خرید جنگ افزار از دیگر کشورها را خواهد داشت.

ایالات متحده پیش نویس قطعنامه ای را برای رأی گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران آماده نموده است.

تصویب این قطعنامه نیازمند جلب نظر موافق 9 عضو شورای امنیت بدون وتوی چین، روسیه، آمریکا، انگلیس و فرانسه (اعضای دائم شورای امنیت) است.

بعضی از دیپلمات های غربی به رویترز گفته اند ایالات متحده کار سخت و حتی ناممکنی برای جلب موافقت روسیه و چین جهت موافقت با تمدید این تحریم ها خواهد داشت.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه پیش از این تاکید نمود که علی رغم فشارها و کوشش های آمریکا، تحریم های تسلیحاتی ایران در سازمان ملل قابل تمدید نیست.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 97

به "آمریکا پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به روسیه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به روسیه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید