(تصویر) جزییات رونمایی از 3 اسکناس جدید

به گزارش مجله گذر عمر، رییس سازمان اسکناس و مسکوک گفت: سعی کردیم در مجموع طراحی های اسکناس، ایران چک و مسکوک از المان های مذهب، فرهنگ و تاریخ استفاده کنیم. در اسکناس هایی که امروز رونمایی می شوند، پشت اسکنانس 5 هزار تومانی تصویر آرامگاه حافظ شیرازی، پشت اسکناس 2 هزار تومانی تصویر مقبره الشعرای تبریز و پشت اسکناس هزار تومانی تصویر آرامگاه شیخ الرییس، بوعلی سینا را درج کرده ایم.

(تصویر) جزییات رونمایی از 3 اسکناس جدید

به گزارش ایلنا، امیر شکری در حاشیه رونمایی از سه اسکناس جدید اظهار کرد: در راستای بازآرایی اسکناس های کشور، سه قطعه دیگر از اسکناس های کشور را که اسکناس های 1000 تومانی، 2 هزار تومانی و 5 هزارتومانی را با فرمت جدید امروز رونمایی می کنیم. با این رونمایی مجموع اسکناس ها و ایران چک های کشور در فرمت جدید قرار می گیرند و واجد منافع آن خواهند بود. این اسکناس ها بعد از رونمایی فرآیند تولید انبوه را طی خواهند کرد و مطابق قانون در ماه های آینده فرآیند انتشار و و عرضه انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: از نظر ارتباط با سایر قطعات اسکناس و ایران چک، یک تفاوت مهم که در این اسکناس ها و ایران چک ایجاد شده این است که کلیه این قطعات در اندازه های واحد عرضه می شود و تعدد و تکثری در اندازه ها نخواهد بود. همچنین فرمت ها، قالب ها و ساختار هایی که به کار رفته واحد خواهد بود. ضرایب امنیتی و المان های به کار رفته در هر کدام متفاوت خواهد بود و الگوی آن هم از سند اسکناس می آید که دو سال و نیم پیش به تصویب رسید و بعد از این کلیه اسکناس ها و ایران چک های کشور بر اساس این سند به صورت منظم و منسجم توزیع خواهد شد.

رییس سازمان اسکناس و مسکوک با تاکید بر اینکه هزینه جدیدی به کشور اضافه نشده گفت: عمر مفید اسکناس ها در کشور ما حدود 5 سال است. یعنی به هرحال این اسکناس ها طی بازه ای از دور خارج می شوند؛ بنابراین تهیه و توزیع این اسکناس ها فرآیند متدوال بانک مرکزی است که می تواند در قالب فرمت های جدید با قبلی باشد، لذا هزینه جدیدی به کشور اضافه نشده بلکه این کار همواره اجرا شده است.

وی در مورد دلایل این تغییرات اعلام نمود: یکی از دلایل این کار، هم راستایی با پروژه حذف چهار صفر بوده که اگر به تصویب مجلس برسد، بخش زیادی از مسیری را که باید می پیمودیم را پیمودیم. هم انطباق ذهنی ایجاد شده و هم اسکناس ها مطابق با شرایط حذف چهار صفر طراحی شده اند. آمادگی این را خواهیم داشت که با واحد های پولی جدید اسکناس ها و ایران چک ها را عرضه کنیم.

شکری در ادامه اضافه کرد: سعی کردیم در مجموع طراحی های اسکناس، ایران چک و مسکوک از المان های مذهب، فرهنگ و تاریخ استفاده کنیم. در اسکناس هایی که امروز رونمایی می شوند، پشت اسکنانس 5 هزار تومانی تصویر آرامگاه حافظ شیرازی، پشت اسکناس 2 هزار تومانی تصویر مقبره الشعرای تبریز و پشت اسکناس هزار تومانی تصویر آرامگاه شیخ الرییس، بوعلی سینا را درج کرده ایم. بنابرین در کنار تغییراتی که در حوزه شکلی و محتوایی در این اسکناس ها ایجاد شده، یک هدف گذاری خاص در زمینه حذف چهار صفر هم در نظر گرفته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 551

به "(تصویر) جزییات رونمایی از 3 اسکناس جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصویر) جزییات رونمایی از 3 اسکناس جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید