بیانیه 3 کشور اروپایی درباره نشست شورای حکام آژانس با دستورکار برنامه هسته ای ایران

به گزارش مجله گذر عمر، تروئیکای اروپایی بیانیه ای مشترک درباره نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر کردند.

بیانیه 3 کشور اروپایی درباره نشست شورای حکام آژانس با دستورکار برنامه هسته ای ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، 3 کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه بیانیه ای مشترک درباره نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با دستورکار راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران منتشر کردند.

در این بیانیه آمده است: ما سه کشور اروپایی به عنوان طرف های حاضر در برجام تعهد خود را بر حفظ و اجرای کامل توافق هسته ای با ایران تکرار می کنیم. تروئیکای اروپایی برای حفظ برجام کوشش بسیاری نموده است. ما بیش از تعهدات خود برای تسهیل تجارت مشروع با ایران - از جمله به وسیله اینستکس - عمل نموده ایم.

با این حال، ما به شدت نگران نقض تعهدات ایران در برجام هستیم، بعضی از این اقدامات عواقب جبران ناپذیری دارند. به همین دلیل سه کشور اروپایی، در تاریخ 14 ژانویه مکانیسم حل اختلافات را شروع کرد. ما این کار را با حسن نیت و به امید یافتن راهی دیپلماتیک در جهت حفظ توافق هسته ای انجام دادیم.

سه کشور اروپایی با ابراز نگرانی درباره اطلاعیه ایران مبنی بر نصب سانتریفیوژهای پیشرفته جدید در کارخانه غنی سازی نطنز اضافه کردند: این عمل ظرفیت غنی سازی ایران را افزایش می دهد و از محدودیت های اعمال شده در برجام اعم از انواع، تعداد و مکان سانتریفیوژها عبور می نماید. ما از ایران می خواهیم از این اقدام خودداری کند.

در ادامه این بیانیه کشورهای اروپایی مدعی شده اند: ما نگران غنی سازی اورانیوم ایران بالاتر از حد مجاز 3.67 در برجام و ذخیره اورانیوم غنی شده به میزان 2105 کیلوگرم هستیم، این تقریبا 10 برابر حد مجاز در برجام است. همچنین برخلاف برجام، ایران در فردو نیز اقدام به غنی سازی می نماید که این مرکز هیچ استفاده غیرنظامی قابل قبولی ندارد.

ایران همچنین به تحقیق و توسعه در خصوص انواع مختلف سانتریفیوژهای پیشرفته که تحت برجام مجاز نیستند ادامه می دهد. گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ایران در حال آماده سازی نصب سانتریفیوژهای IR5 و IR6 بیشتر در کارخانه غنی سازی سوخت آزمایش در خط 1 است که قبلا از آن استفاده نمی شد. ایران باید هرگونه تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته که خلاف مفاد برجام است را متوقف کند.

این بیانیه می افزاید: در کمیسیون مشترک برجام که در تاریخ یک سپتامبر تشکیل شد تروئیکای اروپایی بر عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود تاکید کردند، امری که برجام را به خطر می اندازد. ما برای بحث های بیشتر در فرآیندهای کمیسیون مشترک برجام فشار وارد خواهیم کرد. امیدواریم که این شورا (حکام آژانس) بتواند پیامی واضح به ایران ارسال کند که به عقب بازگرداندن تمامی اقدامات هسته ای خلاف برجام ضروری بوده و باید به پایبندی کامل به الزامات خود تحت برجام برگردد.

همانطور که قبلا اشاره شد، ما از خروج آمریکا از برجام متاسفیم. درباره نامه آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 20 آگوست و ارجاع به رویه های تحت قطعنامه 2231، لازم به یادآوری است که موضع ابراز شده توسط وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بیانیه مشترک 20 آگوست هنوز معتبر است.

ما بار دیگر از آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل آخرین گزارش خود درباره ایران تشکر می کنیم و از اجرای دقیق و بی طرفانه ماموریت این نهاد در قبال ایران استقبال می کنیم.

پیش از این میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در صفحه توئیتر خود نوشت: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی آنالیز گزارش راستی آزمایی در ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل شروع کرد. لحن مثبت است

اولیانوف در ادامه اضافه کرد: اتحادیه اروپا حتی حمایت قوی تری از توافق هسته ای ابراز کرد. سه کشور اروپایی بر موضع منفی خود درباره اسنپ بک تاکید کردند. بحث ها ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 265

به "بیانیه 3 کشور اروپایی درباره نشست شورای حکام آژانس با دستورکار برنامه هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه 3 کشور اروپایی درباره نشست شورای حکام آژانس با دستورکار برنامه هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید