این 7 مشکل گوارشی را نادیده نگیرید

به گزارش مجله گذر عمر، تهران (پانا) - اغلب افراد به مسائل گوارشی توجه خاصی نمی کنند و آن ها را ساده در نظر می گیرند، در حالی که برخی از مسائل گوارشی از یک شرایط جدی هشدار می دهند و هرگز نباید آن ها را نادیده گرفت.

این 7 مشکل گوارشی را نادیده نگیرید

به گزارش سایت نمناک، سوزش معده یا سر دل که هر از گاهی رخ می دهد معمولا نگران کننده نیست اما برخی از علائم گوارشی به خودی خود رفع نمی شوند و بیش از دو هفته طول می کشند که در این شرایط باید از طریق پزشک ارزیابی شوند. علائم گوارشی مداوم می توانند یک شرایط جدی را به همراه داشته باشند که ممکن است نیاز به درمان باشد. به منظور آگاهی راجع به علائمی که نباید نادیده گرفته شوند و زمان مراجعه به پزشک، خواندن این قسمت را از دست ندهید.

1- سوزش سردل مکرر

معمولا سوزش سردل به خودی خود نگران کننده نیست به خصوص زمانی که پس از خوردن غذاهای پر ادویه، چرب یا اسیدی احساس شود. بیشتر اوقات نوشیدن یا خوردن کافئین و آنتی اسید ها می تواند این علائم را کنترل کند اما اگر دچار سوزش سردل مکرر (یعنی هرهفته دو بار یا بیشتر اتفاق بیفتد) یا سوزشی که به تدریج بدتر می شود و با داروهای آنتی اسید بهبود نمیابد، شدید، باید به پزشک مراجعه کنید. سوزش سردل مکرر، از علائم بیماری ریفلاکس معده است که در صورت عدم درمان می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

2- استفراغ خونی

استفراغ خونی ممکن است نگران کننده به نظر برسد و می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی نیز باشد. این خون ممکن است قرمز روشن یا قرمز تیره به نظر برسد و یا حتی ممکن است قرمز متمایل به قهوه ای نیز باشد بدین معنا که خون چندین ساعت در معده بوده است یا هنگام خونریزی بینی آن را بلعیده باشید. در این شرایط باید فورا به پزشک مراجعه کنید. استفراغ خونی می تواند نشان دهنده خونریزی در قسمتی از دستگاه گوارش یا یک شرایط سلامتی باشد که به مراقبت و درمان اضطراری نیاز دارد بنابراین هرگز آن را نادیده نگیرید.

3- اسهال خونی

خون ریزی مدفوع بنا بر محل خونریزی می تواند متفاوت باشد. این خون می تواند قرمز روشن، قرمز تیره، سیاه یا قهوه ای به نظر برسد و مهم است که پزشک محل خونریزی را شناسایی کند. این مشکل می تواند در نتیجه زخم معده، بیماری کرون، التهاب روده بزرگ، عفونت اشریشیا کولی یا عوارض جانبی دارو رقیق کننده خون باشد. با این وجود اسهال حاد خونی یک فوریت پزشکی است زیرا در صورت عدم درمان می تواند عاملی تهدید کننده برای زندگی محسوب شود. چنان چه اسهال خونی دارید با پزشک خود تماس بگیرید یا سریعا به اورژانس بروید.

4- احساس سیری قبل از خوردن زیاد غذا

اگر پس از خوردن غذا به میزان کم احساس سیری می کنید؛ سیری زودرس نامیده می شود وهیچ توضیحی در این امر وجود ندارد و باید به پزشک مراجعه کنید. این احساس که گاهی اوقات می تواند تهوع پس از خوردن یک وعده غذایی عادی را شامل شود، به معنای وجود یک مشکل جدی تر خواهد بود. زخم، انسداد یا تومور می توانند مقصر این امر باشند یا به منزله آن باشد که به بیماری ریفلاکس معده یا مری مبتلا شده اید. بنابراین این علامت را نادیده نگیرید زیرا ممکن است برای رفع دلیل اصلی به درمان نیاز داشته باشید.

5- درد شدید شکمی

اگر درد شکمی بصورت هرازگاهی رخ دهد شایع بوده و معمولا جدی نیست. با این حال اگر احساس درد شکمی حاد دارید و به قدری شدید است که نمی توانید حرکت کنید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به درمان اضطراری نیاز داشته باشید به ویژه اگر علائم دیگر گوارشی مانند مدفوع خونین، استفراغ مداوم یا تورم شکم را نیز تجربه می کنید. درد شدید شکم می تواند در اثر موارد اضطراری پزشکی مانند آپاندیسیت، حاملگی خارج رحمی یا حتی حمله قلبی ایجاد شود بنابراین هرگز آن را نادیده نگیرید.

6- شکم متورم

شکم متسع - به معنای تورم شکم - احتمالا جای نگرانی ندارد زیرا گاهی اوقات با زیاد خوردن غذا ایجاد می شود اما نباید این علامت نادیده گرفته شود. اگر تورم ساعت ها بعد از هضم غذا از بین نرود ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. اگر تورم بدتر شد یا سایر علائم غیر توجیه مانند تب و احساس درد هنگام لمس شکم داشتید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

7- ترکیبی از چندین علائم گوارشی

داشتن ترکیبی از بسیاری علائم لزوما دلیل نگرانی نیست با این حال در صورت ماندگاری علائم می توانند نشان دهنده سرطان تخمدان باشند. از آن جا که علائم سرطان تخمدان همزمان با مسائل گوارشی رایج است بسیاری از زنان تا مراحل بعدی سرطان آن را تشخیص نمی دهند و درمان نمی شوند. اگر به طور مداوم با مسائل گوارشی روبرو هستید به ویژه هنگامی که با کاهش وزن یا افزایش وزن غیر قابل توجیهی اتفاق بیفتد، با پزشک خود راجع به خطر ابتلا به سرطان تخمدان مشورت کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1080

به "این 7 مشکل گوارشی را نادیده نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 7 مشکل گوارشی را نادیده نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید