الزامی برای یادگیری زبان های چینی و روسی وجود ندارد

به گزارش گذر عمر، تهران (پانا) - معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در واکنش به آموزش زبان چینی و روسی در مدارس تاکید نمود هیچ الزامی برای یادگیری این آموزش ها نیست، ولی وظیفه آموزش و پرورش این است که زمینه یادگیری آنها را آماده کند، حتی اگر تعداد اندکی از افراد به یادگیری این زبان ها علاقه داشته باشند.

الزامی برای یادگیری زبان های چینی و روسی وجود ندارد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایلنا، احمد عابدینی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره آموزش زبان های چینی، روسی و... در مدارس و اجباری یا اختیاری بودن آنها اظهار کرد: شورای عالی چندین سال پیش راجع به بحث تنوع و آموزش زبان ها مصوبه دادند و اگر از نظر کارشناسی بخواهیم بگوییم هیچ الزامی برای یادگیری این آموزش ها وجود ندارد، اما وظیفه آموزش و پرورش این است که زمینه را آماده کند، ولو این که تعداد اندکی از افراد به این زبان ها علاقه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه یادگیری زبان های خارجی باید بر حسب علاقه باشد، گفت: من در موضع گیری های رسمی ندیده ام که به عنوان مثال بگویند، تمام امکانات را بگذاریم تا فرد به طور مثال زبان چینی را یاد بگیرد، ولی فرض کنید تعداد اندکی علاقه دارند که این کار را انجام دهند و این زبان را یاد بگیرند، بنابراین باید بعضی از موانع را برداریم تا کسی به خاطر علاقه و استعدادش از فرصت استفاده از این آموزش محروم نگردد. اگر از این منظر نگاه کنیم، خللی نیست.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اظهار داشت: با این تفاسیر سفره تعلیم و تربیت وسیع تر است و امکان انتخاب مخاطبانمان چه در محتوا و چه در زبان های خارجی بیشتر است. ما اگر این را بدانیم که یکی از وظایف آموزش و پرورش، امکان انتخاب موقعیت های مختلف برای مخاطب است تا بتواند به سلیقه خود انتخاب کند، مطلوب تر است، زیرا این رویه هم در راستای سند تحول بنیادین بوده و هم به تعلیم و تربیت عمیق تر منجر می گردد.

عابدینی با بیان اینکه نباید اجبار و تهدیدی در انتخاب ها وجود داشته باشد، گفت: سند تحول بنیادین واژه های متعالی مثل انتخاب آگاهانه دارد. انتخاب این است که الزام، اجبار و تهدیدی در آن وجود نداشته باشد به نظرم این حرکت خوب است و هر حرکتی در این زمینه صورت بگیرد که امکان انتخاب دانش آموزان بهتر و وسیع تر گردد و الزامی صورت نگیرد و با اختیار خود این کار را انجام دهند؛ موثر تر خواهند بود.

وی توضیح داد: به هر حال مصوبه های لازم در شورای عالی وجود دارد، اما آموزش و پرورش در جاهایی نتوانسته زمینه را به وسیله تالیف کتاب ها، تربیت معلمان و فضایش خوب فراهم سازد و در جاهایی هم رغبت وجود نداشته و فکر کردند، همین که یک زبان را که یاد بگیرند، کافی است.

عابدینی در پاسخ به این سوال که به نظر شما خروجی آموزش زبان انگلیسی و عربی در مدارس چگونه است و چقدر کارایی دارد؟ گفت: ما در این زمینه ها ضعف داریم و باید این انتقاد را بپذیریم.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش شرح داد: ابعاد پیچیده است و مسائل به همدیگر ارتباط پیدا می نمایند، مثل مسائل اقتصادی، نیروی انسانی، مساله خانواده ها، فرهنگ جامعه، توانایی فرد و محیط آموزشی. شاید بعضی بگویند، موضوع بسیار ساده است و این که کاری ندارد، اما به همان اندازه که این حوزه مخاطبان بسیار وسیعی دارد موضوعاتش به لحاظ فرهنگی پیچیده می گردد، لذا اگر بخواهیم اصلاح کنیم باید به همه ابعاد یعنی حداقل 8 مولفه اساسی در سند تحول بنیادین مثل موضوع پژوهش، آموزش، فرهنگ، معلم، فضا و تجهیزات پرداخته گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 293

به "الزامی برای یادگیری زبان های چینی و روسی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزامی برای یادگیری زبان های چینی و روسی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید