اقدام آمریکا درباره 5 ناخدای کشتی ایران

به گزارش گذر عمر، آمریکا اسامی ناخدای نفتکش های دخیل در انتقال بنزین ایران به ونزوئلا را در فهرست تحریم قرار داد.

اقدام آمریکا درباره 5 ناخدای کشتی ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، وزارت خزانه داری آمریکا پنج ناخدای نفتکش های دخیل در انتقال بنزین ایران به ونزوئلا را در فهرست تحریم قرار داد. در بیانیه ای که روی وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته این 5 فرد به دلیل مرتبط بودن با خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم قرار گرفته اند.

ایران از ماه آوریل تا به امروز 5 نفتکش که مجموعا حدود 1.5 میلیون بشکه بنزین حمل می کردند به ونزوئلا که به شدت به سوخت نیازمند است، ارسال نموده و این محموله ها اندکی از صف های طولانی در پمپ های بنزین این کشور کاسته است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا لحظاتی پیش در توئیتر نوشت تحریم های علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین از امروز اجرایی شده است.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه 19 خرداد(8 ژوئن) نوشت: تحریم ها علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ای-سیل امروز اجرایی شد. رژیم ایران علی رغم ادعای اینکه هیچ گاه اقدام به ساخت سلاح های هسته ای و سامانه های حمل آن نخواهد کرد به کوشش برای دستیابی و فراوری اقلام حساس اشاعه ای ادامه داده است.

هرچند شرکت خطوط کشتی رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم ها قرار داشتند اما تحریم هایی که از چند هفته پیش اجرایی شد، از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی 13382 و دو برچسب اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم های مالی ایران صادر می شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در شرح خود در خصوص آثار این تحریم ها، به صراحت عنوان نموده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می نماید.

در صفحه پرسش و پاسخ های خزانه داری آمریکا، در این رابطه آمده است: ایالات متحده مجوزها و معافیت های گسترده ای ذیل تحریم ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می دهد. اما این مجوزها و معافیت ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی 13382 تحریم شده اند را شامل نمی گردد.

واشنگتن در آن موقع بیان کرد این تحریم ها از روز 8 ژوئن 2020 میلادی (19 خرداد 1399) اجرایی می شوند. به نوشته خزانه داری آمریکا، از این تاریخ به بعد اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

خزانه داری آمریکا می افزاید: علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که آگاهانه در تراکنش های تعیین با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم های دیگر قرار می دهند.

تنها راه حلی که آمریکا برای دور ماندن از تحریم ها به طرف های تجاری ایران ارائه نموده، این است که معاملات خود را تا پیش از زمان اجرایی شدن تحریم ها به انتها برسانند.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران به وسیله دریا و توسط شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی رانی ایران انجام می گیرد.

در حقیقت برچسب های تازه ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در شرایط پیشین خطوط کشتی رانی ایران تفاوت ایجاد نموده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است.

این اولین بار نیست که آمریکا بخش هایی را هدف تحریم قرار می دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است. آبان ماه سال جاری هم خزانه داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش های مالی با ایران را سختگیرانه تر کرد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آن تحریم ها، نوشت: بر خلاف ادعاهای فریبکارانه ایالات متحده، مقررات جدید این کشور تروریسم مالی علیه مردم ایران را تشدید می نماید... حالا خزانه داری دارد نه تنها مواد غذایی، بلکه واردات اقلام دارویی را هم هدف قرار می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 125

به "اقدام آمریکا درباره 5 ناخدای کشتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام آمریکا درباره 5 ناخدای کشتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید