اصلاح سیستم پناهندگی اروپا؛ وعدهای که آلمان نتوانست در دوره ریاست خود عملی کند

به گزارش مجله گذر عمر، رسانه های آلمانی با استناد به یک گزارش محرمانه نوشتند که کوشش های برلین به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا برای دستیابی به پیشرفت هایی در فرایند اصلاح سیستم پناهندگی اروپا در آخرین روزهای این مسئولیت آلمان در آستانه شکست قرار گرفته است.

اصلاح سیستم پناهندگی اروپا؛ وعدهای که آلمان نتوانست در دوره ریاست خود عملی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ان تی وی، طرح آلمان به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی این اتحادیه در معرض خطر شکست قرار گرفته است. در روزهای سرانجامی ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا کشورهای عضو همچنان از یک خط و مشی مشترک در این باره فاصله دارند.

ان تی وی آلمان این خبر را با استناد به گزارش محرمانه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا منتشر نموده است. بر این اساس همچنان این مسئله وجود دارد که آیا همه کشورها مسئولیت برای پذیرش پناهندگان را بر عهده خواهند گرفت یا نه. روز دوشنبه مجددا وزرای کشور اتحادیه اروپا در این باره رایزنی خواهند کرد که البته پیشرفت قابل توجهی انتظار نمی رود.

هوریست زیهوفر، وزیر کشور آلمان می دانست که سیاست پناهندگی و مهاجرت اتحاددیه اروپا یکی از موضوعات سخت در سطح اتحادیه اروپا است؛ با این همه وی همیشه اعلام می کرد که می خواهد در دوران ریاست دوره ای کشورش بر اتحادیه اروپا پیشرفت های آشکاری در حل این مسئله به دست آورد. بسیاری روینمودها در این راستا تا به حال شکست خورده است.

کمیسیون اروپایی در ماه سپتامبر پیشنهادهای جدیدی را برای اصلاح سیستم پناهندگی اروپا ارائه داد که البته با مخالفت های زیادی روبرو شد. زیهوفر می خواهد حالا در این شرایط روز دوشنبه با همتایان اروپایی خود صحبت کند. اساس کار این نشست گزارش پیشرفت ها در این زمینه در دوران ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا است. گزارش محرمانه مربوط به 10 دسامبر نشان می دهد که بحث توافق سیاسی درباره اصول سیاست مهاجرت اروپا مطرح نیست. به نظر نمی رسد هیچ کشوری از موضع خود در این باره تغییر جهت دهد.

کشورهای مجارستان و لهستان اخیرا این مسئله را آشکار نموده اند که پیشنهادهای کمیسیون اروپا برای اصلاح قوانین پناهندگی اروپا برای آن ها قابل تحمل نیست.

کشورهای اروپایی حوزه مدیترانه مانند یونان، ایتالیا، اسپانیا و مالت هم که بیشترین آسیب را از هجوم پناهندگان دیده اند احساس می نمایند پیشنهادهای کمیسیون نا متعادل است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وزیر امور خارجه مالت هم این طور نتیجه گیری نموده است: علی رغم کوشش های آلمان در دوران ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا برای پیشبرد بحث ها درباره بسته مهاجرتی جدید کمیسیون اروپایی مربوط به ماه سپتامبر اما ما نسبت به سال گذشته به توافق نزدیکتر نشده ایم. مشابه این دیدگاه در گزارش محرمانه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا هم آمده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

اختلاف نظرها درباره مسئله پناهندگان در این اتحادیه همچنان وجود دارد. بر اساس این گزارش محرمانه بعضی کشورهای عضو ساز و کاری انعطاف پذیر را برای این منظور می پسندند، در حالی که بعضی دیگر توزیع اجباری پناهندگان را از عناصر اصلی همبستگی ارزیابی می نمایند.

همچنین مسئله رسیدگی به امور پناهندگان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا که در طرح کمیسیون اروپا مطرح شده است هم موضوع مورد اختلاف است.

بحران کرونا هم کار آلمان برای دستیابی به توافقی درباره مسئله پناهندگان را سختتر کرد. کمیسیون اروپایی به دلیل این بحران پیشنهادات اصلاحی خود را با تاخیر ارائه داد. وزرای کشور اروپایی هم مجبور بودند نشست های خود در این باره را به صورت ویدئویی برگزار نمایند. زیهوفر همیشه بر این مسئله تاکید داشت که دیدارهای فیزیکی تا چه اندازه در این موضوع حساس در اروپا اهمیت دارد.

با این همه یک دیپلمات اروپایی در بروکسل در این باره گفته است که عدم پیشرفت در این زمینه تقصیر وزیر کشور آلمان نیست؛ مشکل این است که در این راستا هیچ کس نمی خواهد یک سانتیمتر حرکت کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر طرحی برای اصلاح سیستم پناهندگی اروپا ارائه داده است. در این طرح شتاب دادن به فرایند پناهندگی، افزایش اخراج و در موارد اضطراری استفاده از مکانیزم بحران گنجانده شده است.

در این طرح پیشنهادی که در بروکسل ارائه شده مسئله حمایت از کشورهایی مانند یونان و ایتالیا بخصوص در بازگرداندن کسانی که دیگر اجازه اقامت ندارند مطرح شده است..

طبق این طرح، کشورهایی مانند مجارستان و لهستان تنها در موارد استثنایی موظف به پذیرش مهاجران خواهند بود.

کمیسیون اتحادیه اروپا همزمان از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته که در بحران ها سهم خود در سیاست مشترک مهاجرت را انجام دهند.

در این طرح با اشاره به این که در زمان های عادی کشورهای اتحادیه اروپا می توانند داوطلبانه به یکدیگر یاری نمایند آمده است، اما اگر کشوری تحت فشار قرار بگیرد باید مکانیزمی وجود داشته باشد تا بتوان به آن کشور یاری کرد. البته چگونگی این یاری ها هنوز مبهم است.

بر اساس طرح کمیسیون اروپا اگر بحرانی مانند بحران سال 2015 بروز کند آن وقت مکانیزم بحران به کار خواهد افتاد. در این صورت گزینه های یاریی محدودتر خواهد شد: یا مهاجران پذیرش می شوند یا وظیفه اخراج تعداد معینی از پناهجویانی که جواب رد گرفته اند بر عهده گرفته می گردد. اخراج این پناهجویان باید ظرف هشت ماه انجام گردد، وگرنه این کشور باید خودش آن ها را بپذیرد.

این پیشنهادات کمیسیون اروپایی هم تا به حال نتوانسته است به خط و مشی مشترکی در سیاست پناهندگی اروپا منجر گردد.

دوران ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا با سرانجام امسال میلادی به اتمام می رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 425

به "اصلاح سیستم پناهندگی اروپا؛ وعدهای که آلمان نتوانست در دوره ریاست خود عملی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح سیستم پناهندگی اروپا؛ وعدهای که آلمان نتوانست در دوره ریاست خود عملی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید