42 درصد جوانان ایران محصل اند، نرخ بیکاری 18 تا 35 ساله ها به روایت آمارها

به گزارش گذر عمر، اگر سن جوانی در کشور را 35 سال در نظر بگیریم؛ بخشی از متولدین دهه شصت همچنان در رده سنی جوانان محسوب می شوند. جوانانی که بعضا علیرغم رسیدن به آستانه چهل سالگی، همچنان با مشکلاتی نظیر اشتغال، مسکن و ازدواج روبرو اند.

42 درصد جوانان ایران محصل اند، نرخ بیکاری 18 تا 35 ساله ها به روایت آمارها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، مطابق با آمارها، جمعیت جوان کشور تا سال 98 حدود 26.5 میلیون نفر بوده است. بیشترین تعداد جوانان در گروه سنی 30 تا 34 ساله، با 8.5 میلیون نفر هستند که عمده آنها شامل متولدان دهه 60 می شوند، به طوری که گروه سنی 25 تا 29 سال، 6.8 میلیون نفر، 20 تا 24 سال 5.5 میلیون و گروه سنی 15 تا 19 سال نیز 5.5 میلیون نفر جمعیت دارند و پیش تر کارشناسان در مورد کاهش تدریجی جمعیت جوانان است و میان سال شدن گروه سنی 30 تا 34 ساله ها در سال 1400، هشدار داده بودند.

42 درصد جوانان ایران محصل اند

این در حالیست که حدود 42 درصد جمعیت جوان کشور در حال تحصیل و بقیه نیز احتمالا شاغل، خانه دار یا بیکار در جستجوی کار هستند که از این تعداد 3 میلیون و 100 هزار نفر فارغ التحصیل شده و بقیه نیز در حال حاضر در آموزش عالی مشغول تحصیل هستند. همچنین میزان با سوادی در این گروه سنی به 97.3 درصد می رسد و به این ترتیب در کل کشور 2.7 درصد از جوانان بی سواد هستند.

93 درصد زنان در سنین زیر 30 سالگی ازدواج می نمایند

همچنین 93 درصد ازدواج های زنان زیر 30 سال است. برای مردان نیز 12 درصد بالای 30 سال بوده و 88 درصد زیر 30 سال ازدواج نموده اند.

جوانی دوره مهمی از زندگی است که اگر افراد نتوانند در آن دوره پیش زمینه بسیاری از ملزومات زندگی را فراهم نمایند در آینده با مسائلی روبرو می شوند؛ از جمله این ملزومات ورود به بازار کار و اشتغال و به طبع آن فراهم کردن مسکن و تشکیل خانواده و ازدواج است.

نرخ بیکاری 18 تا 35 ساله ها به روایت آمارها

مطابق با آمار منتشره مرکز آمار ایران، در پاییز 99 نرخ بیکاری جمعیت 18 تا 35 ساله در کل کشور 16.5 درصد بوده که اگر بخواهیم به طور مجزا آن را بیان کنیم، نرخ بیکاری برای زنان در کل کشور 28.7 و برای مردان 13.6 درصد بوده است.

همچنین در پاییز 99 تعداد کل جمعیت بیکار کشور 2436 نفر بوده است که 1736 نفر از این بیکاران را مردان و 700 نفر از آنان را زنان تشکیل می دهند.

مغفول ماندن دهه شصتی ها از امکانات و دردسرهایشان که به دوره میانسالی منتقل می شود

در این بین اما شاید به مسائل دهه شصتی ها به عنوان بخشی از جوانان این کشور کمتر پرداخته و یا توجه شده باشد. مسائلی که در صورت عدم اصلاح و توجه به آن ممکن است به نسل های بعدی نیز انتقال یابد، از این رو خبرنگاران در آستانه روز جوان به مصاحبه با معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان پرداخته و علل مسائل دهه شصتی ها را آنالیز نموده است.

محمد مهدی تندگویان در گفت وگو با خبرنگاران، در آستانه روز جواناظهار کرد: بخش هایی از مسائل جوانان دهه شصتی که هم اکنون شاهد آن هستیم به سیاست های غلط ما در به کارگیری منابع کشور و تنظیم درست و عادلانه منابع برای جامعه هدف باز می شود.

تندگویان گفت: چنانچه از سالهای پیش آمایش درستی در راستای اشتغال، آموزش و مهارت آموزی جوانان انجام می شد شاید این میزان ضرر و آسیبی که اکنون شاهد آن هستیم به دهه شصتی ها وارد نمی شد. عملا یک نسل قربانی بی توجهی ما به سیاست گذاری، توزیع منابع و مباحث جامعه شناختی جمعیت شده اند.

اضافه نمود: ما به جای پرداخت مستقیم منابع به جامعه هدف و انتظار رشد و اشتغال از آنها، این منابع را در اختیار نهادهای دولتی قرار دادیم که مباحث سیاست گذاری و تنظیم منابع را بر عهده دارند و یا این منابع متاسفانه به صورت رانت یا روشهای دیگر در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی و یا بخشهای خصوصی بدون توجه به شایسته سالاری نهاده شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخشهایی از منابع که به جامعه هدف تعلق گرفت نیز به علت عدم نظارت صحیح بر توزیع، دریافت نمایندگان و گزارش گیری مناسب مفاسد خود را داشته است. اکنون شاهد بسیاری از پرونده مفاسد مالی، اختلاس ها، هدر رفت منابع اشخاص و بانک ها و صندوق های خاص هستیم که مستقیما به دوران شکوفایی دهه شصتی ها باز می شود.

تندگویان توضیح داد: دورانی که کشور می توانست از این منابع در جهت رشد اشتغال و مسایل پیرامون دهه شصتی ها استفاده کند با پرونده های مفاسد مالی که امروزه مطرح می شوند اما مربوط به 15 سال قبل هستند، روبروست.

مهاجرتهای بی نظارت و مالی که پایدار نبود

وی در ادامه با اشاره به اثرات مهاجرت از شهرستان ها به پایتخت در دهه شصت، گفت: متاسفانه هیچ نظارتی بر روی این مهاجرت ها نبود و منابعی که به آن اختصاص داده شد تنها منجر به مهاجرت معکوس شد و اقتصاد پایدار در جامعه شهری و روستایی شکل نگرفت.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان معتقد است که در دوران رشد و شکوفایی دهه شصتی ها شاهد هدر رفت منابع توزیع شده، مهاجرت معکوس، ایجاد مشاغل کاذب و حاشیه نشینی بودیم و نهادهای پرداخت نماینده منابع و نهادهای کنترل نماینده مهاجرت نسبت به این موضوعات بی توجه بودند و نتیجه آن شده که اکنون شاهد جوانان بیکار دهه شصتی هستیم.

معیشت و اشتغال حداقلی دهه شصتی ها و لزوم حمایت از آنها

به گفته تندگویان، بخشی از جوانان دهه شصت علیرغم تمام مسائل، اکنون از حداقل معیشت و اشتغال و مسکن برخوردارند که تنها نیازمند حمایت اند و حمایت از آنها کار سختی نیست، اما بخش دیگری از دهه شصتی ها ممکن است اصلا وارد بازار کار نشده باشند که رسیدگی به این بخش کار بسیار دشواری است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان توضیح داد: اینکه با توجه به بازار اشتغال فعلی برنامه ریزی مناسبی برای اشتغال جوانان بیکار دهه شصتی انجام شود کاری بین بخشی است و تمامی نهادهای ذیربط باید وارد عمل شوند که یکی از معضلات ما عدم نظارت واحد بر توزیع منابع در اجرای سیاست های جامع برای این نسل است.

وی همچنین این را هم گفت که معاونت امور جوانان علیرغم بر عهده داشتن ستاد ساماندهی امور جوانان، به علت عدم توانایی در نظارت و دخالت در توزیع منابع سایر دستگاه ها صرفا می تواند با توجه به معضلاتی که شناسایی نموده است پیشنهادات را ارایه دهد، اما تا زمانی که بودجه و اعتبارات تجمیع و نظارت درستی بر آن نشود، این هم افزایی بین بخشی شکل نمی گیرد.

گزارش از آسیبهایی که توجهی به آنها نمی شود

معاون ساماندهی امور جوانان در خاتمه با تبریک روز جوان، خاطر نشان کرد: به علت اینکه نسل و جمعیت کشور دائما در حال رشد، پویایی و تکرار است، عدم توجه به موارد ذکر شده شکاف بین نسلی، تبعات و آسیب های آن به شدت رو به افزایش و با فراگیر شدن به نسل های بعدی می شود. ما گزارشات خود در این راستا را ارائه دادیم اما متاسفانه کسی گزارشات ما را جدی نمی گیرد. از این رو مسائل آن بخش از دهه شصتی ها که با تجرد قطعی یا بیکاری و ... روبرو اند با شرایط فعلی و این مدل مدیریت حل نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 622

به "42 درصد جوانان ایران محصل اند، نرخ بیکاری 18 تا 35 ساله ها به روایت آمارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "42 درصد جوانان ایران محصل اند، نرخ بیکاری 18 تا 35 ساله ها به روایت آمارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید