19 باور نادرست رایج درباره سلامتی که شما را شوکه می نمایند

به گزارش مجله گذر عمر، کوشش برای تغذیه و تناسب اندام به مقدار کافی چالش برانگیز است و دردسر دارد. اکنون گمان کنید باید همواره حواس تان به بسیاری از نکته های سلامتی و باورهایی هم باشد که خبر از به خطر افتادن جانتان می دهند!

19 باور نادرست رایج درباره سلامتی که شما را شوکه می نمایند

کافی ست سری به اینترنت بزنید یا با آشنایان خود گفت وگو کنید تا با نکته های گوناگونی برای داشتن سلامتی روبه رو شوید. ولی آیا این باورها همیشه درست اند؟

در این نوشته به آنالیز همین موضوع می پردازیم. در ادامه با 19 باور نادرست درباره سلامتی که ممکن است همیشه به گوش تان بخورند، همراه باشید.

1. باید روزی 8 لیوان آب بخورید

آیا بدن شما با مصرف 8 لیوان آب در روز کارکرد بهتری خواهد داشت؟ نه، همیشه هم اینگونه نیست. احتیاج هرکس به مایعات با دیگران ناهمسان است. چیزهایی مانند آب وهوا، دما و رطوبت، جثه، جنسیت و سطح فعالیت بدنی تأثیر فراوانی روی مقدار آب مصرفی در روز می گذارند.

گاهی اوقات این باور دارای جزئیات بیشتری است. برای نمونه، بعضی می گویند نوشیدن 8 لیوان آب به کاهش وزن یاری می نماید. ولی در یک پژوهش با آنالیز 38 شخص که اضافه وزن داشتند؛ به هیچ نتیجه مثبتی نرسیدند. بعضی دیگر هم ادعا می نمایند نوشیدن آب بیشتر از آنکه تشنه باشید، می تواند به آب رسانی و داشتن پوستی نرم و صاف تر، کاهش سردرد و دفع سموم بیشتر از کلیه ها منجر شود. همه این باورها آنالیز شده و نادرست از آب عایدیه اند. بنابراین، مصرف آب با توجه به مقدار تشنگی، برترین گزینه برای بسیاری از مردم خواهد بود.

2. تخم مرغ برای قلب ضرر دارد

تخم مرغ در مقایسه با سایر مواد غذایی، سرشار از کلسترول است. کلسترول موجود در خون ارتباط بسیار بالایی با بیماری ها و حملات قلبی دارد. بنابراین، زیاده روی در مصرف تخم مرغ می تواند برای قلب ضرر داشته باشد، اینطور نیست؟ اگرچه این باور منطقی به نظر می رسد، ولی پژوهش ها آن را نمی پذیرند.

مصرف کم وبیش یک تخم مرغ در روز برای کسانی که سطح کلسترول طبیعی دارند، هرگز خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را که می توانند به منجر به حمله قلبی شوند، افزایش نمی دهد. این می تواند به دلیل ویژگی های سودمند و محافظ تخم مرغ برای قلب باشد که کلسترول را خنثی می نمایند. بعلاوه شاید به این دلیل باشد که خوردن کلسترول ارتباط ضعیفی با افزایش کلسترول خون دارد. در هر صورت، نمی توان ثابت کرد تخم مرغ برای قلب ضرر دارد.

3. ضدعرق ها منجر به سرطان یا آلزایمر می شوند

بیش از 40 سال پیش، زنگ خطر درباره ارتباط ضدعرق ها و زوال عقل به صدا عایدی. پژوهش گران با نسبت بالاتری از آلومینیوم در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر روبه رو شدند. این نگرانی وجود داشت که آلومینیومی که مجاری عرق شما را به طور موقت می بندد، می تواند مسائل عصبی را افزایش دهد. ولی با گذشت زمان، هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع پیدا نشد. به نظر نمی رسد آلومینیوم به وسیله پوست جذب شود. یعنی آلومینیوم موجود در مغز بیماران آلزایمری، می تواند نتیجه این بیماری باشد، نه دلیل به وجود آمدن آن!

بسیاری هم بر این باور بودند که ضدعرق ها منجر به حبس شدن سموم در بدن می شوند و نمی گذارند به وسیله عرق کردن دفع شوند. ولی این ضدعرق ها تنها از خروج عرق و نمک بدن جلوگیری می نمایند و کاری به سموم ندارند. زیرا سموم معمولا به وسیله ادرار و مدفوع خارج می شوند.

4. سرماخوردگی به دلیل هوای سرد

شاید این را همیشه از مادرتان شنیده باشید، با موهای خیس نرو بیرون، سرما می خوری!

با همه احترامی که برای مادران قائلیم، این موضوع هیچ ربطی به سرماخوردگی ندارد. اگر در هوای سرد بیرون بروید، چه موها و لباس هایتان خیس باشند چه نباشند، هیچ خطری شما را برای سرماخوردگی تهدید نمی نماید. در واقع سرماخوردگی ربطی به آب وهوا ندارد و به دست ویروس ها منتشر می شود و شما را مریض می نماید.

اکنون پرسشی که پیش می آید، این است که پس چرا سرماخوردگی و آنفولانزا در زمستان شایع تر است؟ این سخن درستی است که چیزی به نام فصل سرماخوردگی و فصل آنفولانزا وجود دارد و کم وبیش از ماه مهر تا اسفند ادامه پیدا می نماید. ولی دلیل بنیادین آن می تواند به خانه نشینی مردم به دلیل سرد بودن محیط بیرون از خانه برشود. یعنی هنگامی که مردم به دلیل سرما خانه نشین می شوند، شانس پخش شدن ویروس سرماخوردگی، از آنجا که مردم به یکدیگر نزدیک تر هستند، بالاتر می رود.

5. همه به مولتی ویتامین احتیاج دارند

ویتامین ها به طور کلی سالم به نظر می رسند. آن ها سرشار از مواد مغذی هستند که باعث می شوند بدن ما با بیماری های گوناگون مبارزه کند، سلول ها رشد نمایند و اعصاب بدن هم کارکرد درستی داشته باشند. پس مصرف روزانه ویتامین ها سودمند به نظر می رسد، مگر نه؟

باید بگوییم خیر، اینگونه نیست. ویتامین ها بی خطر هم نیستند. برای نمونه، مصرف مکمل های بتاکاروتن و ویتامین های A و E با افزایش مقدار مرگ همراه است. افزون بر این، بزرگسالانی که تغذیه مناسب دارند، هیچ سودی از این ویتامین های اضافی نمی برند. بیشتر آمریکایی ها همه ویتامین های مورد احتیاجشان را به وسیله غذا خوردن تأمین می نمایند و مصرف اضافی این ویتامین به وسیله مکمل ها هیچ یاریی بهشان نمی نماید.

بنا بر بعضی پژوهش ها، مصرف مکمل های ویتامین تنها دور ریختن پول است. ولی باید یادتان باشد بعضی از مردم به این مکمل ها احتیاج دارند. برای نمونه، پزشکان پیشنهاد می نمایند زنان باردار و کسانی که دارای بعضی بیماری ها هستند یا مسائل تغذیه ای دارند، باید به سراغ مکمل ها بفرایند.

6. صبحانه می تواند به کاهش وزن یاری کند

احتمالا شنیده اید که می گویند نخوردن صبحانه منجر به دشوارتر شدن کاهش وزن می شود. این باور درست نیست و مدرک قطعی برای اثبات آن وجود ندارد.

این باور ادعا دارد اگر صبحانه بخورید، در درازای روز کمتر گرسنه خواهید بود و بنابراین کالری کمتری وارد بدن تان خواهید کرد. بعلاوه شب هنگام هم به دلیل فعالیت پایین بدن، غذای کمتری مصرف خواهید کرد. پژوهش ها نشان داده اند که زمان دریافت کالری تأثیری روی کاهش یا افزایش وزن ندارد. به این معنا که برای بدن شما مقدار کالری مهم است، نه اینکه چه زمانی از روز آن را دریافت کنید.

اگرچه، یک مطالعه وجود دارد که اهمیت صبحانه خوردن را نشان می دهد. پژوهشگران مشاهده نموده اند با نخوردن صبحانه دچار افزایش التهاب در خون خواهید شد. با وجود این، هیچ فایده قطعی برای صبحانه خوردن به ثبت نرسیده است.

7. مخاط سبز نشان دهنده عفونت و بیماری است

بسیاری از مردم بر این باورند که اگر عطسه نموده و بینی خود را تمیز نمایند، و با مخاط سبز روبه رو شوند، حتما باید به سراغ پزشک و داروهای آنتی بیوتیک بفرایند. آیا این کار ضرورت دارد؟ نه، اینگونه نیست!

شما هنگامی که یک آنتی بیوتیک می خورید، به بدن خود یاری می کنید تا با یک عفونت باکتریایی، و تنها همین عفونت باکتریایی، مبارزه کند. ولی بیشتر سرماخوردگی ها ناشی از ویروس ها هستند. آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس ها کاملا بی فایده به تعداد می فرایند. افزون بر این، رنگ سبز مخاط هم دلیل بر وجود عفونت باکتریایی نیست، زیرا ویروس ها هم می توانند مخاط سبز به وجود بیاورند.

اکنون یادتان باشد تنها گزینه های زیر نشانه از عفونت باکتریایی در بدن هستند و احتیاج به آنتی بیوتیک دارند:

  • تب بالای شما بهبود پیدا نمی نماید.
  • مخاط شما ضخیم و سفید مانند چرک به نظر می رسد.
  • بیش از 10 روز است که مریض هستید.
  • بیماری شما شدید است و با درمان های استاندارد سرماخوردگی بهتر نمی شود.

8. شکر و بچه هایی که خانه را روی سرشان می گذارند!

شب به مهمانی رفته اید یا در خانه تان مهمانی گرفته اید و به همراه فرزندان تان حسابی با انواع شیرینی ها سرگرم بوده اید. اکنون بچه ها تان خانه را روی سرشان گذاشته اند و هنگام خواب هم همچنان فعال هستند.

بسیاری از پدرها و مادرها این موضوع را به مصرف شکر ربط می دهند. ولی اینگونه که پیدا است، شکر هیچ نقشی در بیش فعالی بچه ها ندارد. این باور به سال ها پیش بازمی شود. در دهه 70 میلادی، رژیمی به نام فینگولد وجود داشت که به پدرها و مادرها برای مصرف شکر بچه ها شان هشدار می داد. این رژیم بعدها بی اعتبار شد و کاملا از یاد رفت. ولی تأثیر و باور نادرست آن همچنان در فکر خانواده ها به جای مانده است.

پژوهش گران هیچ تفاوتی در مصرف کردن یا نکردن شکر پیدا ننموده اند. آن ها با آنالیز بچه هایی که شکر می خوردند، هیچ دگرگونی در رفتار یا مقدار انرژی و بیش فعالی آنها مشاهده نکردند.

9. توالت ها مریضی را به شما انتقال می دهند

ممکن است خیلی هوادار استفاده از توالت های عمومی نباشید، ولی در بیشتر اوقات، هیچ جای نگرانی برای ابتلا به بیماری ها وجود ندارد. برای پی بردن به این موضوع، باید یادآوری کنیم میکروب های بیماری زا همه جا هستند؛ از صفحه کلید گرفته، تا دستگیره در، پول یا حتی گوشی های همراه تان!

درست است که این میکروب ها در توالت ها هم هستند، ولی شما بیشتر از کدام این ها استفاده می کنید؟ توالت عمومی یا گوشی همراه؟ کدام را همیشه در دست دارید و نزدیک صورت تان می گیرید؟ و از همه جالب تر، به نظرتان کدام یک از این ها همیشه تمیز و شست وشو داده می شوند؟ در مقایسه با سایر اشیایی که روزانه لمس می کنید، توالت ها منبع قابل توجه ای برای پیدایش بیماری ها به تعداد نمی فرایند.

به طور کلی، اگر هم میکروب بیماری زا در توالت وجود داشته باشد، شما تنها با شستن دستان تان آن ها را از بین خواهید برد. بنابراین، هرگز نگران این باور نادرست نباشید.

10. قولنج شکستن منجر به آرتروز می شود

شاید صدای تق تق کردن انگشتان تان برای دیگران آزاردهنده باشد، ولی هیچ نتیجه منفی دیگری ندارد و منجر به آرتروز هم نمی شود. این صداها، تنها سروصدای ناشی از ترکیدن حباب های درون مایع مفصل شما است.

اگرچه، حواس تان باشد این عادت هنوز هم کاملا بی خطر نیست. اگر به طور مرتب قولنج انگشتان تان را بشکنید، خود را در معرض ورم کردن دست و انگشت ها قرار خواهید داد. افزون بر این، کسانی که عاشق این کار هستند ممکن است دچار ضعف دست و پایین آمدن قدرت نگه داشتن اشیا شوند.

11. غذاهای طبیعی همیشه برترین گزینه اند

مردم، هوادار غذاهای طبیعی هستند و صنایع غذایی هم این را به خوبی می دانند. ممکن است در بعضی فروشگاه ها خوراکی هایی را مانند چیپس، بستنی و نوشابه پیدا کنید که برچسب ارگانیک یا طبیعی رویشان واقع شده است. آیا این برچسب بدین معنا است که آن ها سالم هستند؟ این یکی دیگر از باورهای نادرست است که باید آن را آنالیز کنیم.

مسئله ای که وجود دارد این است که نمک و بسیاری از سموم هم طبیعی هستند. آیا آن ها هم سالم به تعداد می فرایند؟ مسلما استفاده از واژه طبیعی برای توصیف یک ماده غذایی، نشان دهنده سالم بودن آن نیست. برای اینکه پی ببرید آیا یک خوراکی سالم است یا نه، باید به برچسب ارزش غذایی آن نگاه کنید. چیزهایی مانند مقدار چربی اشباع، قند و دیگر منابع کالری محض هستند که سالم بودن یک خوراکی را نشان می دهند. و غذاهای طبیعی و ارگانیک هم می توانند سرشار از این مواد باشند.

12. واکسن ها خطرناکند

امروزه واکسن ها مخالفان بسیار فراوانی دارند. ترس از واکسن منجر شده بسیاری از پدرها و مادرها ترجیح دهند بچه ها شان را واکسن ننمایند. آیا این ترس منطقی است؟ آیا واکسن ها می توانند به شما آسیب بزنند؟

واکسن ها، درست مانند هر داروی دیگری، می توانند عوارض جانبی داشته باشند. البته این عوارض به طور معمول جزئی هستند؛ چیزهایی مانند جوش های ریز و قرمز در پیرامون محل واکسن، و گاهی هم آلرژی هایی که به وجود می آیند و پزشکان و پرستاران همیشه حواس شان به آن ها است. بنابراین، باید تا چند روز پس از واکسن به نشانه های آلرژی دقت داشته باشید و در صورت مشاهده، به پزشک مراجعه کنید.

این عوارض جانبی به میزان ای اندک هستند که نمی توانند فواید واکسن ها را تحت شعاع قرار دهند. واکسن ها با بیماری های بسیار خطرناکی مبارزه می نمایند؛ بیماری هایی مانند فلج اطفال، سرخک و سیاه سرفه. ولی امروزه به دلیل ترس از واکسن، بسیاری از بیماری ها در حال افزایش هستند. بنابراین، باید ترس از واکسن را کنار بگذارید و این باور نادرست را از یاد ببرید.

13. مایکروویو و گوشی های هوشمند سرطان زا هستند

چه چیزی میان مایکروویو و گوشی های هوشمند مشترک است؟ هردوی آن ها انرژی ساطع می نمایند که به آن تشعشع یا پرتوافشانی هم می گویند. اکنون این پرتوها چه ربطی به سرطان دارند؟ پاسخ کوتاه و مفید، هیچ ربطی ندارند!

بعضی از اختراعاتی که انرژی ساطع می نمایند، مانند دستگاه های اشعه ایکس، می توانند به DNA آسیب برسانند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. و به همین ترتیب اشعه ماورای بنفش خورشید هم می تواند منجر به سرطان پوست شود. ولی این بدین معنی نیست که همه چیزهایی که انرژی ساطع می نمایند، می توانند به DNA شما آسیب برسانند. حتی بدن خود شما هم برای ایجاد گرما انرژی ساطع می نماید!

انرژی ها شدت های گوناگونی دارند. انرژی گوشی های همراه از گونه سبک است و به همین خاطر نمی تواند شما را به سرطان مبتلا کند. به طور کلی، هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. با وجود این، همچنان به پژوهش های بیشتری احتیاج است.

14. باکتری ها همیشه خطرناکند

آیا با شنیدن نام باکتری ها حس بدی پیدا می کنید؟ این موجودات ریز و تک سلولی، مسئول بسیاری از بیماری های بیمناک مانند سل، سفلیس و وبا هستند. بسیاری از مردم بر این باورند که باکتری ها همگی خطرناکند. ولی نکته جالب این است که تعداد باکتری های موجود در بدن شما، از سلول های ساختاری تان بیشتر است!

خطرناک بودن یا نبودن باکتری ها، به نوع آن ها بستگی دارد. با اینکه بعضی باکتری های خطرناک و عفونی وجود دارند و باید مراقب شان باشید، باکتری های بی خطر یا خنثی هم وجود دارند که برای زندگی ما مفید به تعداد می فرایند. حتی ممکن است گاهی با نبود این باکتری ها یا از میان بردن شان، به بدن خود آسیب هم بزنیم.

باکتری های مفید فراوانی وجود دارند که به ما برای هضم غذا و کارکرد درست بدن مان یاری می نمایند. بنابراین، همه آن ها هم خطرناک نیستند.

15. رژیم های غذایی بر اساس گروه خونی، کارآمد هستند

آیا گروه خونی شما می تواند راهکاری برای کاهش وزن باشد؟

در سال 1996 یک کتاب رژیم غذایی چاپ شد و ادعا کرد که چنین چیزی ممکن است. چندین رژیم غذایی بسته به گروه خونی ABO در این کتاب پیشنهاد شده بود و خبر از تأثیر آن روی کاهش وزن می داد.

پژوهشگران این رژیم ها را آنالیز کردند و به این نتیجه رسیدند که اگرچه نتایج مثبتی برای سلامتی در پی دارند، ولی هیچ ربطی به گروه خونی مردم ندارند. برای نمونه، کسانی که از رژیم غذایی مخصوص گروه خونی O استفاده کردند، دارای یک رژیم کم کربوهیدرات بودند که فواید آن برای سایر گروه خونی ها هم در دسترس بود. از آن جایی که گروه خونی مردم نقشی در این رژیم های غذایی نداشت، پژوهش گران این باور را رد کردند و رژیم های گروه خونی به یک باور نادرست دگرگون شدند.

16. محصولات سم زدا می توانند بدن تان را پاک سازی نمایند

آیا بدن شما برای دفع سموم به یک پاک نماینده احتیاج دارد؟ به نظر می رسد ایده جالبی باشد. اگر بتوانید بدن خود را از شر مواد شیمیایی و سموم رها کنید، می توانید انرژی بیشتری داشته باشید، بهتر بخوابید و تمرکز فکرتی تان هم بالا برود. افزون بر این، دانستن اینکه بدن شما از دست این سموم راحت شده و ممکن است سلامت تان هم بهبود پیدا کند، بدون شک رضایت بخش خواهد بود. پرسشی که وجود دارد این است که آیا این سم زدایی تأثیرگذار است؟

برای اینکه پزشکان پی ببرند آیا سم زدایی تأثیرگذار است، به دانستن دو چیز احتیاج دارند. نخست اینکه باید بدانند چه سمومی از بدن خارج می شوند، دوم هم اینکه چگونه این رویداد رخ می دهد. در یک پژوهش، 15 محصول سم زدایی آنالیز شدند. بیشتر این محصولات، تنها پاک نماینده های ساده بودند و حتی شرکت های سازنده هم چیزی درباره چگونگی سم زدایی و اینکه چه سمومی را دفع می نمایند، نمی دانستند.

بنابراین، این سم زدایی تنها یک ترفند تبلیغاتی به تعداد می رود و پیش از خرید این محصولات باید حسابی حواس تان را جمع کنید!

17. بعضی محصولات می توانند سیستم ایمنی بدن تان را تقویت نمایند

بسیاری از محصولات ادعا می نمایند که می توانند سیستم ایمنی شما را بهبود دهند یا تقویت نمایند. ول معمولا هیچ اطلاعی درباره چگونگی این کار در اختیارتان قرار نمی دهند. چیزی که باید از خودتان بپرسید، این است که دقیقا چه بخشی از سیستم ایمنی را تقویت می نمایند؟

سیستم ایمنی دارای یک سری فرایند پیچیده است که شامل پادتن ها، پروتئین های ویژه، بخش هایی از خون (مانند گلبول سفید) و چیزهای فراوان دیگری می شود. هنگامی که یک محصول از تقویت سیستم ایمنی خبر می دهد ولی نمی گوید چگونه، باید بلافاصله به آن شک کنید.

افزون بر این، بعضی روش های تقویت سیستم ایمنی می توانند خطرناک هم باشند. برای نمونه، یکی از مهم ترین کارنمودهای سیستم ایمنی، مبارزه با التهاب است. بعضی محصولات ممکن است پاسخ بدن نسبت به التهاب را فعال نمایند تا سیستم ایمنی فعال و تقویت شود. ولی این می تواند سکته مغزی، حملات قلبی و دردسرهای دیگری را برای سلامتی در پی داشته باشد.

18. شما تنها از 10 درصد مغزتان استفاده می کنید

اگر تنها از 10 درصد مغزتان استفاده می کنید، پس می توانید 90 درصد دیگر را دور بریزید و آسیبی نبینید، اینطور نیست؟ هواداران این باور اعتقاد دارند اگر بتوانید باقی 90 درصد را فعال کنید، می توانید به توانایی های شگفت انگیزی دست پیدا کنید که حتی خواب اش را هم نمی بینید. ولی مسئله ای که وجود دارد این است که این باور از پایه نادرست است!

این باور به آزمایشی روی موش ها در دهه 30 میلادی برمی شود. پژوهش گران با حذف بخش هایی از مغز موش ها متوجه شدند آن ها همچنان می توانند بعضی فعالیت های اساسی را انجام دهند. ولی این آنالیز دارای محدودیت های فراوانی بوده و بسیاری از کمبودهای موش ها آزمایش نشده است.

این باور نادرست هر چه که باشد، دست کم صحت ندارد. اسکن های مغزی حاکی از این هستند که مغز شما همیشه فعال و درگیر است. بدون شک برای انجام بعضی فعالیت ها، ظرفیت مغز افزایش یا کاهش پیدا می نماید، ولی دلیل بر این نیست که 90 درصد آن مورد استفاده قرار نگیرد.

19. شنا کردن بلافاصله پس از غذا خوردن منجر به گرفتگی ماهیچه ها می شود

پس از خوردن غذا تا کی باید صبر نموده و سپس شنا کنید؟ اگر بخواهید به بسیاری از باورها و توصیه ها گوش کنید، احتمالا باید دست کم 100 سال منتظر بمانید. زیرا خیلی ها اعتقاد دارند شنا کردن پس از غذا خوردن، منجر به گرفتگی ماهیچه ها می شود.

خوشبختانه، برای شناگران جوان هیچ مسئله ای به وجود نخواهد آمد و این تنها یک باور نادرست است. ولی اگر هنگام شنا کردن دچار گرفتگی شدید چه؟ شاید شکمِ پر منجر به ایجاد این گرفتگی ها نشود، ولی خود شنا کردن می تواند باعث کشیده شدن ماهیچه ها یا چنگه شود.

با وجود همه این ها، گرفتگی ماهیچه ها چیز خطرناکی نیست. اگر هنگام شنا به آن دچار شدید، کافی است آرام بمانید و ماهیچه گرفته را سفت و شل کنید تا گرفتگی از میان برود.

سخن پایانی

اگرچه این باورها کوشش می نمایند منطقی به نظر برسند، ولی هیچ مدرکی برای اثبات آن ها وجود ندارد.

اکنون که با این باورها آشنا شدید، کوشش کنید آن ها را نادیده گرفته و تنها پس از مشورت با متخصصان و پزشکان، برای حفظ سلامتی تان تصمیم بگیرید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: MedicineNet

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 792

به "19 باور نادرست رایج درباره سلامتی که شما را شوکه می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "19 باور نادرست رایج درباره سلامتی که شما را شوکه می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید