کتیبه ایرانی با 4000 سال قدمت رمزگشایی شد

به گزارش گذر عمر، فرانسوا دِسِه (François Desset)، باستان شناس فرانسوی از لابراتوار باستان شناسی شهر لئون، در تاریخ 27 نوامبر سال 2020 بیان کرد پیروز به رمزگشایی کتیبه ای با قدمت 4400 سال شده که به خط عیلامی در سرزمین ایران نوشته شده است.

کتیبه ایرانی با 4000 سال قدمت رمزگشایی شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

این رمزگشایی، تحولی ژرف در خوانش متون ایران باستان به حساب می آید. از همین روی این اکتشاف در مرکز توجه اغلب صاحب نظران قرارگرفته است. این سیستم نوشتاری، برای مدت بیش از یک قرن، در انتها هزاره سوم و شروع هزاره دوم پیش از میلاد، در فلات گسترده ایران و حوزه عیلام استفاده می شده است.

پژوهشگر فرانسوی، که به تازگی کار خود را در دانشگاه تهران به انتها رسانده است، می افزاید: این کتیبه در سال 1901 در محوطه باستانی شوش کشف شد، اما به مدت 120 سال قادر به خواندن آنچه که 4400 سال پیش نگارش یافته، نبودیم تا آنکه خاتمه این انتظار به انتها رسید.

متن ترجمه شده کتیبه مذکور مربوط به فرامین سلطنتی پادشاهان آن دوره از تاریخ ایران است.

به باور فرانسوا دسه، خانه نشینی در تهران در ایام قرنطینه ماه آذر، برای او و کامبیز طیب زاده، همکار ایرانی وی، مجال کار بیشتر در این حوزه را فراهم کرد. علاوه بر جنبه فنی، خوانش یک متن باستانی از تاریخ ایران، تأثیر بسزایی بر مطالعات تاریخی این سرزمین کهن خواهد داشت. این اکتشاف اثبات می نماید که ایران در دوران بسیار دور باستانی، سیستم نگارشی مستقل خود را داشته است و این موضوع بر اهمیت مطالعات تاریخی ابداع رسم الخط های باستانی در فلات ایران خواهد اضافه نمود.

مهر نوشت، پس از نهایی شدن رمزگشایی متن کتیبه، نتایج کامل این پژوهش در سال 2021 منتشر خواهد شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 456

به "کتیبه ایرانی با 4000 سال قدمت رمزگشایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتیبه ایرانی با 4000 سال قدمت رمزگشایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید