ناگفته های واکسن جدید کرونا

به گزارش گذر عمر، خبرنگاران : ناگهان در زمستانی تاریک، امیدی جدید همه گیر شد. در عین شگفتی ابداع سریع واکسن کرونا سؤالات بسیاری در خصوص ویژگی ها واکسن و مسائل پیش رو در فراوری و توزیع به موقع آن وجود دارد. سؤالات و مسائلی که سرمقاله مجله اکونومیست این هفته به آن ها پرداخته است.

ناگفته های واکسن جدید کرونا

به گزارش خبرنگاران، روز دوشنبه یک شرکت کوچک آلمانی که توسط نسل اول مهاجران ترک تأسیس شده با همکاری یک شرکت چند ملیتی آمریکایی به ریاست یک مدیر اجرایی یونان واکسنی را در نهایت ارائه داده که 90 درصد در مقابل کرونا مؤفق بوده است. به گفته اکونومیست یکی از تاثیرات این واکسن این بود که گاو های صعودی بازارها بیدار شدند. سرمایه گذاران سهام خود را در شرکتهای پلوتون، کلوراکس و شرکتهای فناوری، که همگی پس از شیوع ویروس کرونا بازار داغی پیداکرده بودند فروختند . این سرمایه ها در عوض به شرکتهایی مانند دیزنی، کارناوال و گرو ه های هواپیمایی بین المللی منتقل شددند. زیرا به نظر می رسد با تابش مجدد آفتاب، پس از یک زمستان تاریک، این شرکت ها خوب عمل نمایند. سازمان همکاری و توسعه مالی، باشگاه کشورهای ثروتمند، معتقد است که رشد دنیای در سال 2021 با واکسن کرونا 7 درصد، یعنی دو درصد بالاتر از رشد مالی بدون واکسن، خواهد بود.

معجزه واکسن کرونا

نه سال طولانی بین جداسازی ویروس سرخک در سال 1954 و صدور مجوز برای واکسن سپری شد. دنیا 20 سال بین آزمایشات اولیه واکسن فلج اطفال و اولین مجوز آمریکایی در سال 1955 منتظر ماند. بنابراین، حیرت آور است که چگونه دانشمندان دنیا در عرض یک سال در نزدیکی فراوری واکسن کاربردی علیه SARS-CoV-2 که ویروس ایجاد نماینده کووید-19 است، قرار دارند.

و نه فقط هر واکسنی. داده های اولیه آزمایش بالینی مرحله آخر که این هفته توسط فایزر و بلیون تک، دو شرکت داروسازی رونمایی شد، نشان می دهد که واکسیناسیون، احتمال ابتلا به علائم را بیش از 90 درصد کاهش می دهد. این درجه تأثیر تقریباً به اندازه سرخک و بهتر از آنفلوانزا است که تنها 40 تا 60 درصد اثر دارد. نتیجه واکسن فایزر-بایون تک نشان می دهد که واکسن های دیگر نیز مؤثر خواهند بود. بیش از 320 واکسن در حال توسعه وجود دارد که چندین مورد از آن ها اکنون در آزمایش های پیشرفته قرار دارند و بیشتر آن ها رویکردی شبیه به واکسن یاد شده دارند.

اما این واکسن فایزر-بایون تک بسیار منحصر به فرد است. این واکسن اولین بار است که از یک فناوری جدید امیدوار نماینده استفاده می نماید. بسیاری از واکسن ها با وارد کردن قطعات بی اثر پروتئین ویروسی، سیستم ایمنی بدن را ترمیم می نمایند. این یکی با درج دستورالعمل های ژنتیکی موجود در شکل از آر ان ای، بدن را به ساخت پروتئین ویروسی وادار می نماید. از آنجا که می توان آر ان ای را ویرایش کرد، این فناوری در صورتی که واکسن پروتئین جهش یابد، بسیار کاربردی خواهد بود. این سیستم عامل می تواند با ویروس های دیگر و بیماری های دیگر، از جمله سرطان که تمرکز اصلی بایون تک بوده است، استفاده گردد.

آنچه درباره واکسن نمی دانیم

با وجود خبر خوب، دو سوال مهم در خصوص ویژگی های واکسن و سرعت توزیع آن مطرح است. این نتایج اولیه آزمایش واکسن فایزر-بایون تک، بر اساس 94 مورد ابتلا به کووید-19 از 44 هزار داوطلب است. پاسخهای بیشتر باید منتظر سنجش داده های بیشتری باشند. همچنان تعیین نیست که آیا واکسن موارد شدید یا حتی خفیف را متوقف می نماید؟ یا اینکه از افراد مسن که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است، محافظت می نماید؟ و همچنین تعیین نیست که آیا افراد واکسنیزه شده می توانند باعث عفونت های مهلک و کشنده در افرادی شوند که هنوز این واکسن را دریافت نکرده اند. همچنین، هنوز خیلی زود است که مطمئن شویم تأثیرات مفید آن تا چه مدت ادامه خواهد داشت.

مسائل فراوری و توزیع

از طرفی، باید به این سؤال هایی پاسخ داده گردد، که با توزیع واکسن در دنیا مربوط است، سال آینده، دنیا با کمبود واکسن روبرو خواهد بود. این شرکت گفته است که توانایی فراوری حدبیشتر 50 میلیون دوز در سال 2020 و 1.3 میلیارد در سال آینده را دارد. این مقدار اگرچه شاید خیلی زیاد به نظر برسد، اما ایالات متحده آمریکا به تنهایی بیش از 20 میلیون کادر درمان دارد. از طرفی دیگر شاید یک پنجم از 7.8 میلیارد نفر در دنیا، از جمله دو سوم افراد بالای 70 سال، در معرض خطر شدید کووید -19 قرار دارند. تلاشی که باید صورت بگیرد بی سابقه است. هیچ وقت کسی سعی نکرده است کل یک سیاره را یکجا واکسینه کند و ممکن است دچار کمبود منابع در فراوری شویم.

از آن بدتر، واکسن ها فایزر-بایون تک باید در دمای 70- درجه سانتی گراد یا حتی سردتر ذخیره شوند ، بسیار فراتر از محدوده داروخانه های محلی. این شرکت در حال ساخت یک زنجیره فوق العاده سرد به این منظور است، اما تدارکات چنین زنجیره ای بسیار سخت خواهد بود. مخصوصاً برای کشورهای فقیر، چنین اقداماتی بسیار پرهزینه و شاید غیر ممکن باشد.

این واکسن احتیاج به دو دوز تزریق در فاصله 21 ساعت از هم دارد و همچنین به صورت دسته ای حداقل با 975 دوز ارائه می گردد. بنابراین شما باید تعداد زیادی از افراد را برای اولین واکسن خود جمع کنید و 21 ساعت بعد نیز همان جمعیت را برای دوز دوم که تقویت نماینده است مجدداً جمع کنید. چنین فرایند پیچیده ای ممکن است موجب هدر رفتن بسیاری از این دوز های ارزشمند گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 362

به "ناگفته های واکسن جدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته های واکسن جدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید