موسسه جهانی حلال و مرکز حلال کرواسی موافقت نامه همکاری امضا کردند

به گزارش مجله گذر عمر، موسسه جهانی حلال وابسته به ایکریک و اتاق ایران با مرکز صدور گواهی حلال کرواسی موافقت نامه همکاری امضا کردند. این مهم در راستای شناخت بازار منطقه بالکان و ارتقای سهم ایران در صادرات محصولات حلال به کشورهای این حوزه انجام شد.

موسسه جهانی حلال و مرکز حلال کرواسی موافقت نامه همکاری امضا کردند

محمدرضا کرباسی، مدیرکل مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی (ایکریک) و معاون بین الملل اتاق ایران در حاشیه مراسم امضای موافقت نامه همکاری با مرکز صدور گواهی حلال کرواسی، هدف از این اقدام را شناخت بازار منطقه بالکان و برنامه ریزی برای افزایش سهم صادرات محصولات حلال ایران به کشورهای منطقه عنوان نمود.

این توافق نامه به امضای محمدرضا کرباسی، مدیرکل ایکریک و آلوین دوگونیچ، رئیس مرکز حلال کرواسی رسید.

بر اساس اظهارات او در منطقه بالکان تعداد قابل توجهی از مسلمانان زندگی می نمایند، بنابراین بازار مناسبی برای کالاهای حلال ایران به شمار می آید. طی سال های گذشته مذاکراتی را با مجموعه مدیران متولی حلال در منطقه بالکان داشتیم و به تازگی فرایند مذاکرات به سمتی رفت که شکل دادن به همکاری ها در چارچوبی تعریف شده بین ایران و کرواسی امکان پذیر شد.

کرباسی با اشاره به همکاری سفارت ایران در کرواسی و وزارت امور خارجه در راستای تدوین این موافقت نامه، توضیح داد: طبق توافق انجام شده قرار است در وهله اول مبادله اطلاعات انجام گردد و سپس وارد فاز تحقیقات و مطالعات کارشناسی شویم. در این مطالعات موارد مصرف در منطقه بالکان و سایر کشورهای منطقه ملاک قرار می گیرد. یکی دیگر از موضوعاتی که در این موافقت نامه مورد توجه نهاده شد برگزاری اولین نشست حلال بین ایران و منطقه بالکان در تهران به میزبانی اتاق ایران و موسسه جهانی حلال در سال آینده است.

معاون بین الملل اتاق ایران گفت: قرار شده در اواخر سال 2022 در دومین همایش تجاری حلال بالکان حضور پیدا کنیم. بدون شک این رفت وآمدها موجب می گردد ظرفیت بازار صادراتی خود را بشناسیم و سهم خود را از این بازار افزایش دهیم. باید به گونه ای عمل گردد تا نگاه کشورها به ایران نگاهی بلندمدت باشد.

به اعتقاد کرباسی در گذشته کوتاهی هایی به وسیله دستگاه های حاکمیتی کشور نسبت به موضوع حلال رخ داده و به نظر می رسد امروز که مدیران و متولیان موضوع حلال در منطقه بالکان انگیزه ای برای همکاری با ایران پیدا نموده اند فرصت مناسبی است تا از آن برای منافع مالی دو طرف استفاده کنیم.

مدیرکل ایکریک ادامه همکاری ها در حوزه حلال با کشورهای شرق اروپا را در دستور کار موسسه جهانی حلال دانست و تأکید کرد: تعداد قابل توجهی از کشورهای شرق اروپا درخواست ایجاد نمایندگی از موسسه جهانی حلال داشتند. بدین ترتیب طبق برنامه ریزی های انجام شده سعی شده تا در آغاز کار این تفاهم و توافق بین ایران و منطقه بالکان را توسعه دهیم و تنها بر اساس یک استاندارد حلال آن هم استاندارد مورد تأیید سازمان همکاری های اسلامی جلو برویم و سپس با همکاری هم با استفاده از ظرفیت های شکل گرفته وارد بحث همکاری های تجاری در حوزه حلال شویم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 899

به "موسسه جهانی حلال و مرکز حلال کرواسی موافقت نامه همکاری امضا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسسه جهانی حلال و مرکز حلال کرواسی موافقت نامه همکاری امضا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید