غنی: طالبان تعهد کرده پس از آغاز مذاکرات 400 زندانی دولت را آزاد کند

به گزارش گذر عمر، رییس جمهور افغانستان خبر داد که طالبان قرار است بعد از آغاز مذاکرات بین الافغانی، 400 زندانی دولت را آزاد کند.

غنی: طالبان تعهد کرده پس از آغاز مذاکرات 400 زندانی دولت را آزاد کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، امروز جمعه، هفدهم مرداد، در مراسم گشایش لویه جرگه مشورتی صلح در کابل گفت که دولت این جرگه را برای بحث و تصمیم گیری درباره سرنوشت 400 زندانی گروه طالبان برگزار کرده است.

غنی تأکید کرد که این شمار از زندانیان گروه طالبان دارای پفراینده های سنگین هستند و او مطابق قانون اساسی صلاحیت آزادی آن ها را ندارد.

رییس جمهور افغانستان خاطرنشان کرد که دولت افغانستان مطابق توافق نامه دوحه که حوت پارسال بین نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر به امضا رسید، هیچ تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان، پیش از آغاز مذاکرات رسمی بین الافغانی، ندارد.

وی افزود که با وجود این، حکومت به خاطر حسن نیت و نشان دادن تعهد خود به صلح، پنج هزار و 100 زندانی گروه طالبان را تا کنون از زندان آزاد کرده است.

طبق توضیحات غنی، در توافق نامه دوحه آمده است که آمریکا زمینه آزادی زندانیان طالبان را تا سقف پنج هزار نفر به خاطر آغاز مذاکرات مستقیم این گروه با دولت تسهیل می کند.

رییس جمهور افغانستان گفت که طالبان با سوء استفاده از خلاء مذاکرات، این عدد را به پنج هزار چهره و نام تبدیل کردند، که از این میان 400 تن آن ها دارای پفراینده های سنگین هستند.

اشرف غنی گفت که کابل در چهارچوب قانون اساسی و با مشورت استره محکمه و ریاست عمومی امنیت ملی، چهارهزار و 600 نفر از زندانیان طالبان را مطابق همان فهرستی آزاد کرده است که از سوی گروه طالبان تهیه شده بود.

همچنین به گفته غنی، حکومت 500 زندانی دیگر این گروه را به خاطر عید قربان و تکمیل رقم پنج هزار زندانی که به آزادی آن ها تأکید شده بود، از زندان آزاد کرده است.

این 500 زندانی آزاد شده خارج از فهرست طالبان است و به گفته غنی مشمول تمام ولایات افغانستان می شوند.

بر این اساس، غنی گفت که طالبان تهدید کرده که اگر 400 زندانی این گروه مطابق فهرست آزاد نشوند، آن ها نه تنها به جنگ ادامه خواهند داد که سطح خشونت ها را افزایش نیز خواهند داد.

به گفته رییس جمهور افغانستان، رهبران طالبان در عین حال تعهد کرده است که اگر چنان چه این شمار از زندانیان این گروه از زندان آزاد شوند، سه روز پس از رهایی آن ها، وارد مذاکرات مستقیم به هیات مذاکره کننده دولت خواهند شد.

وی با اشاره به این تعهد گفت که با آغاز مذاکرات رو در رو، نخستین برنامه این مذاکرات، توافق روی آتش بس دایمی است.

اشرف غنی همچنین افزود که حکومت با این تهدید و تعهد طالبان بر سر دو راهی قرار گرفت؛ نقطه حساسی که باید لویه جرگه یکی از این راه ها را انتخاب کند و به گفته رییس جمهور افغانستان راه سومی برای انتخاب موجود نیست.

وی ابراز امیدواری کرد که لویه جرگه مشورتی صلح می تواند این بن بست را بشکند و تصمیم درست درباره سرنوشت 400 زندانی طالبان در نزد دولت بگیرد. او هرچند اتخاذ این تصمیم را سخت خواند.

رییس جمهور افغانستان تأکید کرد که باور دارد تصمیم و فیصله این لویه جرگه به خیر و صلاح کشور است.

غنی از سوی دیگر گفت که جمهوریت یک ظرف بسیار بزرگ است و می تواند بیش تر از امروز کثرت گرا باشد و ظرفیت جذب و ادغام بیش تری را دارد؛ در حالی که هیچ گروه و نظام دیگری این ظرفیت را ندارد.

وی طالبان را یک واقعیت در جامعه افغانستان توصیف کرد و افزود که بر ما است تا برای ثبات کشور یک راه حل سیاسی پیدا کنیم و به این ترتیب به خون ریزی پایان بدهیم.

رییس جمهور افغانستان در آغاز صحبت هایش اشاره ای به اجماع منطقه ای و جهانی درباره فرایند صلح افغانستان و محور قرار دریافت جمهوریت در آینده کشور نیز داشت.

وی گفت که در ایام عید با روسای جمهور کشور های ترکیه، آذربایجان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان و هند مصاحبه کرده است و محور های این مصاحبه ها هم تقویت روابط دوجانبه و چندین جانبه بوده است.

به گفته غنی، همه رهبران این کشور ها از فرایند صلح به رهبری و مالکیت مردم افغانستان حمایت کرده اند و جمهوریت نظامی است که همه در آن جای می گیرند و مورد اجماع کشور های منطقه است.

رییس جمهور افغانستان تأکید کرد که رویای افغانستان تبدیل شدن به چهارراه وصل منطقه است و این مهم دیگر به رویا باقی نخواهد ماند و در پی برقراری صلح محقق خواهد شد.

وی همچنین تأکید کرد که افغانستان عمق استراتژیک برای هیچ آزمند و حلقه حریص در منطقه نیست، بلکه دوست استراتژیک همه کشور ها خواهد بود و این دوستی در محور منافع مشترک و قابل فهم و احترام متقابل بدون کم و کاست باید باشد.

رییس جمهور افغانستان افزود که افغانستان می خواهد دوستان بیش تری داشته باشد و در مسائل بین آن ها طرف واقع نشود و نیت دشمن تراشی هم ندارد.

غنی تأکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیچ همسایه ای هیچ گونه استفاده سوء نخواهد شد و تقاضا دارد که اقتدار ملی، و عزت و اعتبار افغانستان نیز مورد احترام همسایه ها باشد.

رییس جمهور افغانستان به روابط نیک بین افغانستان و کشور های آسیای میانه نیز اشاره کرد و گفت که رشته های کهن فرهنگی، اقتصادی و تاریخی افغانستان با این کشور ها در حال گسترش است.

به گفته غنی، علاوه بر کشور های منطقه، جامعه اروپا، ژاپن، کانادا، استرالیا، کشور های اسکاندیناوی و انگلستان نیز متحد افغانستان هستند و وعده همکاری درازمدت با کابل داده اند.

وی روابط افغانستان با آمریکا را پایه دار و بنیادی توصیف کرد و گفت که از تلاش های این کشور برای اعاده صلح و دست یابی به راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان قدردانی می کند.

رییس جمهور افغانستان از بیانیه جدید وزارت خارجه آمریکا در قبال لویه جرگه مشورتی صلح نیز استقبال کرد و افزود که آمریکا در این اعلامیه تعهد خود به مردم و دولت افغانستان را عمومی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته بود که لویه جرگه مشورتی صلح یک فرصت تاریخی برای برداشتن آخرین مانع از برابر فرایند صلح است.

لویه جرگه مشورتی صلح برای امروز و فردا با حضور سه هزار و 200 از 34 ولایت کشور برای بحث در باره آزادی 400 زندانی طالبان از زندان دولت برگزار شده است.

ریاست این جرگه را عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان بر عهده دارد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 198

به "غنی: طالبان تعهد کرده پس از آغاز مذاکرات 400 زندانی دولت را آزاد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غنی: طالبان تعهد کرده پس از آغاز مذاکرات 400 زندانی دولت را آزاد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید