راهنمای خرید برترین سشوار با توجه به نوع مو

به گزارش مجله گذر عمر، سشوار یکی از وسایل ضروری برای مراقبت و نگهداری از مو است. با وجود اینکه توصیه می گردد کمتر از سشوار استفاده کنیم، هیچ خانه ای نیست که سشوار یا وسایل حرارتی حالت دهنده مو در آن نباشد. به هر حال حتی اگر ترجیح بدهید که موهای خود را با هوای آزاد خشک کنید، گاهی اوقات که عجله داریم یا می خواهیم موهای خود را مرتب کنیم، به سشوار احتیاج پیدا می کنیم. در ادامه در خصوص انواع سشوار و خرید برترین سشوار برای مدل موهای خود بیشتر بخوانید.

راهنمای خرید برترین سشوار با توجه به نوع مو

لیست محتوا

چرا باید سشوار بخریم؟

انواع سشوار را بشناسید

انتخاب برترین سشوار بر اساس نوع مو

8 نکته در خصوص استفاده و خرید برترین سشوار

چرا باید سشوار بخریم؟

سشوار یکی از وسایل شخصی ضروری است که با وجود توصیه به استفاده کمتر از این وسیله، باید حتما در خانه سشوار داشته باشیم. سشوار با یاری حرارت، موها را خشک می نماید و حالت می دهد. مو اگر دائم با حرارت بالا در تماس باشد، خشک می گردد. خشکی مو مسائلی مثل موخوره و وز شدن مو را بیشتر می نماید.

اما گاهی اوقات برای خشک کردن مو در زمان کوتاه به سشوار احتیاج داریم. یا برای مرتب کردن مو ضروری است که از سشوار استفاده کنیم. استفاده از این وسیله اگر در حد تعادل باشد، اشکالی ندارد. نکته دیگری که باید بدانید این است که باید از سشوار مناسب برای مدل موهای خود بهره ببرید.

حرارت زیاد می تواند بعضی از مسائل مو مثلا خشکی مو را تشدید کند. بعلاوه اگر موهای کم پشت و نازک و لخت داشته باشید، استفاده از بعضی انواع سشوارها می تواند حجم موها را بسیار کمتر کند. در نتیجه با انتخاب سشوار مناسب می توانید تا حدی از تشدید مسائل مو جلوگیری کنید.

شاید ندانید اما سشوارها انواع مختلفی دارند. بعضی از سشوارها دارای چند سری مختلف هستند که کارهای متفاوتی انجام می دهند. با توجه به نوع موهای خود می توانید سشوار و سری های مورد احتیاجتان را پیدا کنید. برای اینکه همواره موهایی سالم و براق داشته باشید، موقع خرید برترین سشوار حتما به این نکته ها توجه کنید.

انواع سشوار را بشناسید

قبل از هر چیز برای خرید برترین سشوار باید بدانید سشوار چه انواعی دارد و هر کدام چه کاری انجام می دهد.

چند نوع سشوار در بازار وجود دارد که تضمین می نمایند برترین کارایی را دارند و کمترین آسیب را به مو می زنند. اگر دنبال سشوار خوبی هستید که آسیب کمتری به مو بزند حتما باید یکی از این چند مدل سشوار را انتخاب کنید:

سشوارهایی با فناوری فراوری یون

بسیاری از سشوارهای بازار فناوری فراوری یون دارند. اما این فناوری چطور کار می نماید و چرا مفید است؟

سشوارهای یونی از یون هایی با بار منفی استفاده می نمایند که مولکول های آب با بار مثبت را به سرعت تجزیه می نمایند و زمان خشک شدن مو را کاهش می دهند. از آنجا که یون های دارای بار منفی، کوتیکول مو را باز نمی نمایند، تارهای مو در این روش به نرمی خشک می شوند و براق می مانند.

هنگام خشک کردن موهای خود با سشوار یونی می توانید از دمای کمتری بهره ببرید و فرهای مو هنگام استفاده از این سشوارها، ظاهر خود را حفظ می نماید. اینکه موهای شما سریع تر خشک می شوند، یک مزیت عالی است اما اگر موهای شما بیش از حد خشک شوند، ممکن است آسیب ببینند. بعلاوه اگر موهای خیلی نازکی داشته باشید، حجم خود را از دست می دهند.

سشوارهایی که فناوری فراوری یون دارند، گران تر از سشوارهای سرامیکی هستند.

سشوارهای سرامیکی

مهم ترین مزیت اصلی سشوارهای سرامیکی، پوشش سرامیکی داخل آن است که باعث توزیع یکنواخت گرما در سشوار می گردد. این سشوارها دمای اتاق را حس می نمایند و گرما را بر اساس آن تنظیم می نمایند تا اطمینان حاصل گردد که کمترین اندازه گرما در طول فرآیند خشک کردن مو استفاده می گردد. این فرایند منجر به کوتاه تر شدن زمان خشک شدن مو و همین طور آسیب کمتر برای تارهای مو می گردد.

در حالی که سشوارهای سرامیکی برای کاهش گرما و سرعت بخشیدن به زمان خشک شدن عالی هستند، به میزان سشوارهای یونی، یون منفی فراوری نمی نمایند. سشوارهای سرامیکی نسبت به سشوارهایی با مدل های قدیمی، گران تر هستند، با این حال، هزینه کمتری نسبت به سشوارهای یونی دارند.

سشوارهای تورمالین

تکنولوژی تورمالین یکی دیگر از فناوری های مورد استفاده در ساخت سشوار است. تورمالین یک ماده معدنی چند رنگ است که اساساً یک سنگ قیمتی است. تورمالین یک کانی پیروالکتریک و پیزوالکتریک است یعنی وقتی نیرویی به این کانی وارد گردد، بار الکتریکی ایجاد می نماید. کانی تورمالین هم یون های باردار منفی و هم گرمای مادون قرمز ساطع می نماید. در نتیه استفاده از این فناوری در ساخت سشوار، آن را به یک سشوار یونی و مادون قرمز تبدیل می نماید.

مزیت سشوار تورمالین این است که این سشوارها نسبت به سایر سشوارهای یونی یا سرامیکی موثرتر و سریع تر هستند. ماده معدنی تورمالین به مولکول های کوچک خرد می گردد و در قسمت های داخلی بدنه سشوار استفاده می گردد یا گاهی اوقات از این پودر تورمالین بر روی المنت حرارتی استفاده می گردد. سشوارهای تورمالین سشوار ایمن تری هستند، این سشوارها گرما را بسیار ملایم و یکنواخت فراوری می نمایند؛ به طوری که موها در معرض گرمای مناسب و ایمن قرار می گیرند و کمتر آسیب می بینند.

سشوارهای تورمالین 50 درصد سریع تر از سشوارهای یونی و سرامیکی هستند. سشوارهای تورمالین برای موهای ضخیم و وز برترین گزینه است اما برای موهای نازک و کوتاه به میزان کافی مناسب نیستند.

سشوارهای تیانیومی

سشوار تیتانیومی نوع دیگری از سشوارها هستند که در آن کویل حرارتی از فلز تیتانیوم ساخته شده است. سشوارهای تیتانیومی بسیار سریع تر از سشوارهای یونی، سرامیکی یا تورمالین موها را خشک می نمایند. سشوارهای تیتانیومی برای موهای نازک و کوچک ایمن نیستند زیرا حرارت بالای فراوری شده از این سشوار ممکن است به موهای شما آسیب برساند. سشوارهای تیتانیومی جزو سشوارهای سبک محسوب می شوند در نتیجه اگر با وزن بالای سشوارهای دیگر مشکل دارید، می توانید این مدل را تهیه کنید.

خرید برترین سشوار بر اساس نوع مو

حالا که با انواع تکنولوژی به کار رفته در سشوارها آشنا شدید، باید انواع مو را هم بشناسید تا بتوانید نوع موهای خود را تشخیص دهید و سشوار مناسب را بر اساس آن انتخاب کنید.

دسته بندی اصلی انواع مو به شکل زیر است:

موهای ضخیم، موهای وز: سشوار یونی

اگر موهای ضخیم و پرپشت داشته باشید می دانید که خشک کردن آن چقدر طول می کشد. ممکن است یک ساعت یا بیشتر وقت لازم باشد تا تمام موهای شما خشک گردد. اگر شما هم با این مسائل دست و پنجه نرم می کنید، با استفاده از سشوارهایی که فناوری فراوری یون دارند، می توانید زمان خشک کردن موهای خود را کاهش دهید.

در این سشوارها با یاری یون های منفی، موهای شما خیلی سریع تر خشک می گردد. این روش بسیار سریع است و در عین حال برای خشک کردن موهای ضخیم و فر یا موج دار مناسب است چون مانع از ایجاد موخوره می گردد. یکی دیگر از مزیت های سشوار یونی برای موهای خشک این است که الکتریسیته ساکن در موها ایجاد نمی نماید. پف زیاد مو و حجم آن را کمتر می نماید و موهای شما سالم تر به نظر می رسند.

موهای کم پشت: سشوار سرامیکی

اگر موهای کم پشت و باریک دارید، مطمئنا دنبال این هستید که موقع خشک کردن و براشینگ موها، با روش های مختلف، کمی حجم و ضخامت به موهای خود اضافه کنید. به همین علت احتمالا به مزیت هایی مثل براق کردن و نرم کردن و لخت کردن موها احتیاج ندارید. این ویژگی ها در سشوارهایی که فناوری فراوری یون دارند، وجود دارد.

اشتباه رایجی که در خصوص استفاده از سشوار وجود دارد این است که افراد تصور می نمایند دمای بسیار بالا می تواند موها را بهتر خشک کند و برای موهای کم پشت، آسیبی در پی ندارد. اما دمای بالا برای موهای کم پشت و باریک آسیب زننده است و در ضمن هیچ حجم و زیبایی به آن اضافه نمی نماید.

اگر موهای نازک و لخت دارید برای حالت دادن به آن از سشوارهای سرامیکی بهره ببرید. این سشوارها دما را طوری تنظیم می نمایند که مانع از آسیب رسیدن به موهای حساس می گردد. در ضمن از لخت شدن بیش از حد موها هم جلوگیری می نمایند.

موی فر: سشوارهایی که دیفیوزر دارند

بعضی از سشوارها یک سری گرد و مخصوص به نام دیفیوزر دارند که می توان آن را پخش نماینده نامید. وظیفه این سری، این است که گرما را در یک سطح وسیع تر منتشر کند. اگر دوست دارید بافت طبیعی موهای شما حفظ گردد و فر یا موج آن به همان شکل باقی بماند، استفاده از دیفیوزر بسیار مهم است. اگر موهای شما فر یا موج دار است حتما سشواری خریداری کنید که دیفیوزر داشته باشد.

با دیفیوزر بدون اینکه فر یا موج موهای شما صاف گردد، می توانید آن را خشک کنید. سعی کنید از دیفیوزرهایی بهره ببرید که جدانماینده های ضخیم تر دارند تا شکل موج موهای شما حفظ گردد.

موهای کدر: سشوار تقویت نماینده درخشندگی یا سشوار یونی

بعضی از انواع سشوارها برای احتیاجهای خاص طراحی و فراوری می شوند. یکی از این نوع سشوارها قابلیت فراوری یون هایی دارند که نرم نماینده مو هستند. این یون ها می توانند درخشندگی و نرمی موها را به آن بازگرداند و باعث کاهش وز مو شوند. با استفاده از این سشوارها موهای شما نرم تر و سالم تر به نظر می رسد.

سشوارهای یونی هم می توانند تاثیر مشابهی داشته باشند. البته تاثیر آن ها نسبت به سشوارهای مخصوص، کمتر است اما یاری می نمایند موهایی نرم و براق داشته باشید.

موهای نازک: سشوار با حرارت قابل تنظیم

سشوار با ویژگی حرارت قابل تنظیم برای کسانی که تارهای موی ظریفی دارند بسیار مهم است، زیرا موهای نازک و کم پشت خیلی سریعتر از تارهای موی ضخیم تر، در معرض گرمای شدید قرار می گیرند. به مرور زمان و بعد از مدتی کار کردن با این سشوارها، به تعادل خوبی بین تنظیمات دست پیدا می کنید تا بتوانید با کمترین حرارت ممکن، در زمان کمی موهایتان را خشک کنید. اگر احساس می کنید که باید گرما را افزایش دهید، سعی کنید به جای آن جریان هوا را بیشتر کنید.

البته بیشتر سشوارها قابلیت تنظیم دما دارند. اما در بعضی از آن ها فقط بین دو دما، سرد یا گرم، حق انتخاب دارید. سعی کنید سشواری خریداری کنید که دست شما را برای انتخاب حرارت مناسب باز بگذارد.

8 نکته در خصوص استفاده و خرید برترین سشوار

برای اینکه موهای سالم و زیبا داشته باشید، خرید برترین سشوار که متناسب با نوع موهای شما باشد قدم اول است. در مرحله بعد باید با رعایت چند نکته، از سشوار بهره ببرید تا حرارت این وسیله به موهای شما آسیبی نرساند.

1. توجه به توان سشوار

توان دستگاهی که می خرید نقش مهمی در اندازه حرارت و زمانی دارد که طول می کشد تا موهای شما خشک گردد. حتما سشواری خریداری کنید که اولا ایمن باشد و بعد اندازه توان آن به میزان ای باشد که موهای شما را بدون آسیب خشک کند. هم برای موهای لخت و هم برای موهای فر و موج دار، متخصصان توصیه می نمایند که سشوارهای حدود 1400 وات مناسب است.

2. توجه به وزن دستگاه

موقع خرید حتما سشوار را دستتان بگیرید یا اگر آنلاین خریداری می کنید، حتما به وزن آن دقت کنید تا مدلی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید. سشوارها بسته به ساخت، تکنولوژی به کار رفته و ویژگی هایی که دارند ممکن است وزن های مختلفی داشته باشند که شاید بعضی از آن ها برای شما زیاد باشد. اگر موهایتان پرپشت است احتمالا باید مدت زیادی را با سشوار کار کنید و باید بتوانید در این مدت وزن آن را تحمل کنید و بدون اینکه دستتان خسته گردد، تمام موهایتان را خشک کنید.

در واقع بدون درد و گرفتی در بازوها باید بتوانید سشوار را برای مدتی دست بگیرید و با آن کار کنید. مخصوصا اگر سشوار برس دار نباشد و مجبور باشید با یک دست دیگر، یک برس بزرگ هم نگه دارید.

3. خرید سشوار با باد سرد

از سشوارهایی بهره ببرید که باد سرد هم داشته باشند. این باد سرد باعث می گردد که کوتکول موهای شما مهر و موم گردد و رطوبت در آن باقی بماند. با این روش، درخشش و نرمی موهای شما حفظ می گردد. اگر موهای شما معمولا شنماینده و خشک است، این روش می تواند اندازه خشکی و آسیب موهای شما را بسیار کمتر کند.

4. سشوار دارای سری متمرکز نماینده

سشوارها با سری های مختلفی عرضه می شوند اما بعضی از آن ها تمام سری ها را ندارند. یکی از انواع سری های سشوار که حتما لازمتان می گردد سری متمرکز نماینده است. با وصل کردن آن به سشوار، باد در یک جهت و متمرکز راهنمایی می گردد.

با این وسیله مطمئن می شوید که موهای شما در یک جهت خشک می شوند و از گره خوردن موها جلوگیری می گردد. اگر از این وسیله استفاده نمی کنید احتما وز شدن موها و گره خوردن آن ها بیشتر می گردد.

5. انتخاب محصول مناسب برای مو

داشتن موهای سالم و براق، فقط به سشوار و وسایل حرارتی حالت دهنده بستگی ندارد. باید قبل از سشوار کشیدن هم از محصولات مناسبی برای مراقبت از موهای خود استفاده نموده باشید. محصولات زیادی برای حفاظت از موها موقع سشوار کشیدن فراوری شده اند. می توانید از این اسپری های محافظ در برابر حرارت بهره ببرید. بعد از سشوار کشیدن هم می توانید از روغن های مخصوص مو، کرم های مو یا هر محصول مناسب دیگری بهره ببرید.

فقط بعد از خرید هر محصول، به نحوه مصرف آن دقت کنید. بعضی از آن ها برای قبل از سشوار کشیدن و بعضی از آن ها برای بعد از سشوار کشیدن است.

6. استفاده از شانه و برس مناسب

استفاده از برس و براشینگ مو را زمان آغاز کنید که موهای شما حدود 75 درصد خشک شده باشند. شانه کردن موی خیس باعث ریزش آن می گردد. برای خشک کردن موها و بالا بردن آن برای اینکه باد گرم به زیر موها هم برخورد کند، از برس های گرد بهره ببرید. با برس گرد می توانید به موهای خود حجم بدهید.

اگر دنبال درخشندگی بیشتر موهای خود هستید از برس های گرد با موهای طبیعی بهره ببرید. این برس ها چربی طبیعی مو را به سراسر مو به طور یکنواخت پخش می نمایند.

7. توجه به رطوبت موها

همواره سعی کنید موهای خود را قبل از اینکه سشوار بکشید کمی خشک کنید. در واقع سشوار کشیدن با موهایی که آب از آن ها می چکد کار درستی نیست. از حوله های میکروفایبر که توانایی جذب بالایی دارند بهره ببرید و به آرامی با گذاشتن و برداشتن حوله، موهای خود را خشک کنید. یا اینکه اجازه دهید که موهای شما کمی در هوای آزاد خشک گردد.

در مرحله بعد می توانید از سشوار بهره ببرید. این کار، نه تنها سرعت خشک شدن مو را بیشتر می نماید بلکه باعث می گردد که بتوانید با حرارت کمتری کار کنید و موهای شما کمتر آسیب می بیند. هر چقدر موهای شما خشک تر می گردد باید درجه حرارت سشوار را هم کمتر کنید.

8. دسته بندی موها

برای اینکه برترین نتیجه را از کار با سشوار بگیرید، حتما قبل از آغاز، موهای خود را دسته بندی کنید و هر بار فقط یک دسته را خشک کنید. با این روش هم موهای شما بهتر و مرتب تر خشک می گردد و هم از وز شدن مو جلوگیری می گردد.

جمع بندی

سشوار یکی از وسایل ضروری هر خانه است که نقش مهمی در سلامت و زیبایی مو دارد. اگر می خواهید همواره موهایی سالم و براق داشته باشید، راهنمای خرید برترین سشوار را بخوانید و به نکاتی که گفتیم توجه کنید. در مجموع بهتر است که استفاده از وسایل حالت دهنده حرارتی را به حداقل برسانید.

منبع: luxyhair

پرسش و پاسخ در خصوص خرید برترین سشوار

1. مهم ترین انواع سشوار کدام است؟

سشوارها بر اساس فناوری ساخت در دوسته اصلی سشوار یونی و سرامیکی قرار می گیرند. سشوارهای یونی با فراوری یون منفی مانع از ایجاد وز مو و الکتریسیته ساکن می شوند.

2. برترین برندهای سشوار کدام است؟

برندهای بابیلیس و رمینگتون، پرومکس و فیلیپس برترین برندهای سشوار هستند.

3. برای موهای نازک چه سشواری مناسب است؟

اگر موهای نازک و کم حجم دارید بهتر است از سشوارهای یونی استفاده نکنید. سشوارهای سرامیکی انتخاب بهتری هستند.

4. برترین سشوار برای موی فر کدام است؟

سشوار برای کسانی که موی فر دارند و دوست دارند حالت موهای خود را حفظ نمایند، باید حتما دیفیوزر داشته باشد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 فروردین 1402 بروزرسانی: 28 فروردین 1402 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1277

به "راهنمای خرید برترین سشوار با توجه به نوع مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید برترین سشوار با توجه به نوع مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید