خروج 100 میلیارد دلار سرمایه از ایران در 9 سال

به گزارش مجله گذر عمر، رییس اتاق بازرگانی تهران می گوید در 9 سال اخیر 100 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده که بخشی از آن به خرید ملک در کشور های همسایه اختصاص یافته است.

خروج 100 میلیارد دلار سرمایه از ایران در 9 سال

به گزارش خبرنگاران، مسعود خوانساری با استناد به آمار های رسمی، گفت که که فرایند سرمایه گذاری در کشور طی دست کم 9 سال اخیر، منفی بوده و میزان استهلاک از سرمایه گذاری پیشی گرفته که نگران نماینده است.

به گفته وی، آمار های اعلام شده و مستند نشان می دهد که طی 9 سال گذشته، حدود 100 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده و نمود این اتفاق را امروز در خرید و سرمایه گذاری در بخش مسکن کشور های همسایه از سوی ایرانیان می بینیم.

با بالا رفتن قیمت دلار در چند سال اخیر و تحریم های فلج نماینده مالی علیه ایران فرایند خروج سرمایه از کشور نیز تقویت شده است. در این بین بعضی کشور های همسایه از جمله ترکیه، امارات، گرجستان توانستند بخشی از سرمایه های ایرانیان را جذب نمایند.

ترکیه بیش از دیگر کشور های توانسته است از شرایط مالی ایران بهره برداری کند. از یکسو سالانه ایرانیان زیادی به عنوان جهانگرد و یا برای خرید به این کشور سفر می نمایند که برای ترکیه ارز آوری چشمگیری دارد و از طرف دیگر مقصد جذابی برای شهفرایندانی است که از شرایط زندگی در ایران نارضی اند.

ایرانی ها پیشتاز خرید ملک و اخذ تابعیت در ترکیه هستند و طی سال های 2017 تا 2019 حدود 1500 مورد خرید ملک از سوی ایرانیان در ترکیه اجرا شده که در مقایسه با دیگر کشور ها رتبه نخست را داشته است.

همچنین در سال 2020 سهم کل خریداران خارجی از مسکن ترکیه حدود 5 درصد بوده است که از میان ایرانیان با 20 درصد حدود یک پنجم از خرید مسکن خریداران خارجی را به خود اختصاص داده اند. آمار ها حاکی از آن است که در 9 ماه نخست 2020 شهفرایندان ایرانی نزدیک به 7 هزار آپارتمان یا خانه در ترکیه خریداری نموده اند.

بر اساس گزارش ها در کمتر از چهار سال، خارجی ها 126 هزار ملک در ترکیه خریده و 41 هزار شرکت جدید در حوزه های مختلف تاسیس نموده اند. در بین شهفرایندان خارجی، ایرانی ها طی کمتر از چهار سال 2721 شرکت در ترکیه تاسیس نموده و 13 هزار و 35 فقره ملک نیز در این کشور خریده اند.

این شرایط در خصوص دیگر کشور های ها از جمله امارات و گرجستان و کم و بیش وجود داشت به ویژه تا پیش از شیوع کرونا، ایرانیان زیادی به خرید ملک در این کشور ها دست زدند.

به همین خاطر است که اخیرا مقامات ترکیه پیشنهاد حذف پاسپورت برای سفر بین ایران و ترکیه را مطرح نموده اند. پیشنهادی که عملا نشان دهنده سود زیاد ترکیه از سفر و سرمایه گذاری ایرانی ها در این کشور است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 554

به "خروج 100 میلیارد دلار سرمایه از ایران در 9 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج 100 میلیارد دلار سرمایه از ایران در 9 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید