خبرنگاران حمام تاریخی نظام کرمانشاه بازسازی شد

به گزارش مجله گذر عمر، کرمانشاه- خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با اعلام اینکه مرحله نخست بازسازی حمام تاریخی نظام به اتمام رسیده است، گفت: این بنا آماده واگذاری به سرمایه‌گذار است.

خبرنگاران حمام تاریخی نظام کرمانشاه بازسازی شد

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

امید قادری روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: بازسازی این بنای ارزشمند در حالی که کاملآ مخروبه شده بود در سال 96 از طرف اداره کل میراث فرهنگی در دستور کار نهاده شد که در امسال عملیات بازسازیی آن در مرحله نخست به اتمام رسیده است.

او توضیح داد: عملیات بازسازی و ساماندهی آن که شامل، اجرای طاق ها، اجرای دیوارها، بازسازی تزیینات آهکبری، خاکبرداری کامل حیاط متصل به حمام واقع در ضلع شمالی، بازسازی و کاشیکاری حوض واقع در حیاط، بازسازی و ساماندهی دیوارهای نمای حیاط متصل به حمام بصورت فنی و اصولی انجام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، اضافه نمود: خوشبختانه حجم عملیات بازسازیی انجام شده در این حمام 90 درصد به اتمام رسیده و تنها 10 درصد از بازسازی آن باقی مانده است که شامل، کف سازی و اجرای کاشی بدنه داخلی فضای اصلی حمام و محوطه سازی حیاط متصل به حمام می باشد.

قادری با اعلام اینکه برای مرحله نخست بازسازی این بنا 400 میلیون اعتبار هزینه شده است، بیان داشت: در مورد بازسازی نهایی یک صورت شرایط تهیه و 10 درصد به جامانده بازسازی در اختیار بهره بردار قرار می گیرد.

او اعلام نمود: تامین 10 درصد هزینه بازسازی بصورت پرداخت اجاره ای است که از سوی بهر ه بردار تامین خواهد که این امر از سوی نماینده صندوق حفظ و احیا وزارت خانه پیگیری و در اختیار بهره بردار قرار خواهد گرفت.

حمام تاریخی نظام در محله فیض آباد، کوچه صارم الدوله جنب مسجد نظام واقع شده است که در دوم بهمن ماه 1382 به شماره 10770 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

وجود چهار هزار و 200 اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.

استان کرمانشاه 2 میلیون نفر جمعیت ساکن در 2 هزار و 600 روستا و 34 شهر دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 356

به "خبرنگاران حمام تاریخی نظام کرمانشاه بازسازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حمام تاریخی نظام کرمانشاه بازسازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید